Login lub e-mail Hasło   

Polskie stabilizatory kamer małej firmy ACR Systems.

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://generacjasmart.pl
Polskie stabilizatory kamer małej firmy ACR Systems podbijają amerykańską branżę filmową Na zdjęciu: Lance Knowles realizuje film na wyspach Bahama. Używa gimbala ACR Systems...
Wyświetlenia: 248 Zamieszczono 03/07/2018

Polskie stabilizatory kamer małej firmy ACR Systems podbijają amerykańską branżę filmową

Na zdjęciu: Lance Knowles realizuje film na wyspach Bahama. Używa gimbala ACR Systems.

Stabilizatory kamer produkowane w Polsce były już używane na planie takich filmów jak Marsjanin, Gwiezdne Wojny Przebudzenie Mocy i Stażysta. Korzystają z nich setki operatorów na całym świecie, głównie w USA.

ACR Systems to polska firma z zaledwie 5 – letnią historią. Założyło ją dwóch inżynierów.

 

 

 

Zajmowaliśmy się kręceniem materiałów wideo z dronów. Gdy okazało się, że nie mamy odpowiedniego urządzenia do stabilizacji obrazu wpadliśmy na pomysł, że możemy taki sprzęt stworzyć sami. W końcu byliśmy inżynierami – wspomina Max Salamonowicz, współzałożyciel firmy i jej prezes.

Zaczęło się od Kikstartera

Pomysłów im nie brakowało, jednak szybko okazało się, że wyprodukowanie gimbala wymaga zainwestowania dużych pieniędzy. – Postanowiliśmy zaatakować Kikstarter – mówi Salamonowicz.

Internetowa zbiórka na platformie crowdfundingowej okazała się strzałem w dziesiątkę. Udało się zebrać od internautów 1 mln zł. Za te pieniądze powstało sto pierwszych gimbali. Jak przyznaje Salamonowicz – jeszcze dość prymitywnych. Przynajmniej w porównaniu do tych dzisiejszych naszpikowanych elektroniką.

Stabilizator kamer ACR Systems

 W 2015 roku w ACR Systems uwierzył fundusz SpeedUp Venture Capital Group i wyłożył 1,5 mln zł na rozwój firmy. Dzięki temu mogła ona ruszyć z profesjonalną działalnością.

Dziś ACR Systems produkuje już gimbale III generacji. To obecnie najbardziej zaawansowane technologicznie w Europie elektroniczne stabilizatory kamer.

Korzystano z nich podczas produkcji filmów Marsjanin, Gwiezdne Wojny Przebudzenie Mocy i Stażysta. Systematycznie używa ich kilka wielkich stacji telewizyjnych, m.in. ITV, Discovery i National Geographic a także twórcy teledysków. Obecnie pomagają przy kręceniu filmu dokumentalnego o Beyonce.

Autorska konstrukcja silników bezszczotkowych

Skąd sukces małej polskiej firmy wśród najbardziej wymagających klientów? Z uwagi na swoje niewielkie rozmiary oraz możliwości gimbale ACR Systems umożliwiają filmowcom tworzenie ujęć z dotychczas niedostępnej perspektywy. Są stosowane zarówno przez operatorów „naziemnych” jak też i operatorów dronów. Do drona można je podłączyć w kilka minut.

Twórcy zadbali o kilka przydatnych funkcji odróżniających polski sprzęt od tańszych chińskich odpowiedników. Ekran w technologii OLED wraz z klawiaturą umożliwia użytkownikowi zmianę wszystkich ustawień bez zastosowania zewnętrznych aplikacji. Z kolei autorska konstrukcja silników bezszczotkowych opartych na trzech asymetrycznych łożyskach zapewnia całkowicie bezgłośną pracę stabilizatora przy minimalnym zużyciu prądu. Do tego to jedyne gimbale na świecie, które zasilają kamery produkcyjne wraz z akcesoriami.

W całości polska produkcja

Co ważne to w całości polski projekt i polska produkcja. W firmie zlokalizowanej w Warszawie pracuje 20 osób.
Na początku roku roku firma postanowiła pozyskać
400 tys. zł na rozwój z crowdfundingu udziałowego. Za pośrednictwem polskiej platformy Beesfund.com sprzedawała akcje po 40 zł za sztukę. Cel – rozwój i produkcja stabilizatora kamer III generacji przystosowanego do pracy z lekkimi kamerami. Obecnie ACR Systems przygotowuje się do debiutu na warszawskiej giełdzie.

Podobne artykuły


8
komentarze: 79 | wyświetlenia: 1271
111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 60985
54
komentarze: 56 | wyświetlenia: 32670
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31363
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 63671
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65096
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23361
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 28975
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28632
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 23663
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26375
32
komentarze: 12 | wyświetlenia: 26761
 
Autor
Dodał do zasobów: milord36
Artykuł

Powiązane tematy

  Hamilton,  04/07/2018

Nareszcie pierwsza polska firma w Polsce od 29 lat. Oby tylko Balcerowicz jej nie sprzedał Amerykanom, albo Kaczyński Węgrom.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska