JustPaste.it

Sztuczna inteligencja prawidłowo odgadła IQ i nie tylko

Naukowcy z Kalifornijskiego Instytutu Technologii i Uniwersytetu w Salerno opracowali system sztucznej inteligencji, który poprzez analizę skanu mózgu danej osoby jest w stanie przewidzieć jej inteligencję. System dokonuje tego na podstawie obrazowania funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) aktywności mózgu w stanie spoczynku danej osoby.

Funkcjonalny MRI (fMRI) tworzy mapę aktywności mózgu poprzez wykrywanie zmian w przepływie krwi do określonych obszarów mózgu. Inteligencja jednostki może zostać określona na podstawie wzorców aktywności jej mózgu, tylko wtedy kiedy nic nie robi i nie myśli o niczym konkretnym.

„Stwierdziliśmy, że jeśli ktoś nie kłamie i nic nie myśli w trakcie badania, gdy mierzony jest wzór aktywności działania jego mózgu, możemy wykorzystać te dane do zbadania jej inteligencji” – powiedział Ralph Adolphs z Caltech.

Aby wytrenować algorytm , naukowcy posłużyli się skanami mózgu i wynikami inteligencji od prawie 900 osób.

” Po przetworzeniu danych algorytm był w stanie przewidzieć inteligencję w obrębie tych 900 osób”, powiedział Julien Dubois, doktor habilitowany w Cedars-Sinai Medical Center.

„Jest jednak jeszcze wiele do zrobienia”, powiedział. Skany dają hałaśliwe pomiar tego, co faktycznie dzieje się w mózgu i wiele potencjalnie użytecznych informacji wciąż jest pomijanych.

Badanie przeprowadzono, mając na celu zbudowanie narzędzia diagnostycznego. Naukowcy chcieliby, aby pewnego dnia MRI działały również w celu diagnozowania takich chorób, jak autyzm, schizofrenia czy lęk, tak jak obecnie mają na celu znalezienie guzów i tętniaków.

Inteligencja została wybrana jako jedna z pierwszych cech osobowości dla zbadania tej technologii, ponieważ  jest ona bardzo stabilna w czasie. Oznacza to, że wynik IQ danej osoby nie będzie różnił się znacznie w okresie tygodni, miesięcy czy lat.

Naukowcy przeprowadzili również równoległe badanie, wykorzystując tę samą populację testową i podejście, ale żeby przewidzieć inne cechy osobowości ze skanów mózgu fMRI takie jak: otwartość na doświadczenie, sumienność, ekstrawersję, ugodowość i neurotyczność. Okazuje się jednak, że znacznie trudniej jest przewidzieć inne cechy osobowości, stosując tę technikę.

W Chinach sztuczna inteligencja okazała się skuteczniejsza od lekarzy

System sztucznej inteligencji (AI) zdobył 2:0 w zawodach diagnozowania nowotworów mózgu i przewidywaniu rozwoju krwiaka mózgu przeciwko doświadczonym lekarzom w Pekinie.

System BioMind AI, opracowany przez Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją dla Chorób Neurologicznych w Pekinskim szpitalu Tiantan, dokonał prawidłowej diagnozy w 87 procentach 225 przypadków w czasie około 15 minut, podczas gdy zespół 15 starszych lekarzy osiągnął jedynie 66-procentową skuteczność.

Sztucznej inteligencji udało się również prawidłowo przewidzieć w 83 procentach przypadków rozwój krwiaka mózgu, przewyższając 63-procentową skuteczność wśród grupy lekarzy z renomowanych szpitali z całego kraju.

Wyniki dla ludzkich lekarzy były całkiem normalne, a nawet lepsze niż średnia dla zwykłych szpitali, powiedział Gao Peiyi, szef wydziału radiologii w Tiantan Hospital, przodującej instytucji zajmującej się neurologią i neurochirurgią.

Aby wyszkolić sztuczną inteligencję, twórcy wykorzystali do tego dziesiątki tysięcy obrazów chorób związanych z układem nerwowym, które szpital Tiantan zarchiwizował w ciągu ostatnich 10 lat, dzięki czemu system jest w stanie diagnozować typowe choroby neurologiczne.

Wang Yongjun, wiceprezes Szpitala Tiantan, powiedział, że osobiście nie przejmował się zbytnio wynikiem, ponieważ konkurs nie miał na celu nastawienie ludzi przeciwko technologii, ale aby pomóc lekarzom uczyć się i doskonalić poprzez interakcje z technologią. AI nie tylko zmniejszy obciążenie pracą, ale także zmusi lekarzy do ciągłego uczenia się i podnoszenia swoich kwalifikacji.

Dr Paul Parizel, były prezes Europejskiego Towarzystwa Radiologicznego i inny członek jury, również zgodził się, że sztuczna inteligencja nie zastąpi lekarzy, ale zamiast tego będzie działać na podobnej zasadzie co GPS dla kierowców.

Chiny wprowadziły szereg planów dotyczących opracowywania aplikacji sztucznej inteligencji w ostatnich latach. W 2017 r. Rada Państwa wydała plan rozwoju nowej generacji sztucznej inteligencji, a Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych opracowało „Trzyletni plan działania na rzecz rozwoju nowej generacji sztucznej inteligencji” (2018-2020).” . W planie działania zaproponowano opracowanie medycznych systemów diagnozowania obrazowego w celu wspierania medycyny w różnych dziedzinach.

Zobacz także: Stworzono interfejs mózg-komputer odczytujący myśli (video)