JustPaste.it

Samochód uszkodzony na dziurze w jezdni

Odszkodowanie za uszkodzony samochód...

Odszkodowanie za uszkodzony samochód...

 

Co zrobić, gdy z powodu dziury w nawierzchni drogi musisz odstawić samochód do mechanika? Takie niemiłe wypadki zdarzają się najczęściej na mniejszych, lokalnych drogach, ale nie tylko.

Najczęściej uszkodzenia naprawiane są z własnej kieszeni. Warto odzyskać te pieniądze i walczyć o odszkodowanie od zarządcy drogi (ma on ubezpieczenie od tego typu zdarzeń).

Uwaga! Podstawą do takiego odszkodowania jest nie tylko  art. 415 Kodeksu cywilnego: "Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia". Możesz też powołać się na Ustawę o drogach publicznych z 21 marca 1985 r. (Dz.U. z 1985 r., nr 14, poz. 60). Art. 20 tej ustawy mówi jednoznacznie, że obowiązkiem zarządcy drogi jest jej kontrolowanie i usuwanie usterek, które zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego. Ustawa ta stwierdza także, kto jest zarządcą drogi - to do niego powinieneś wystąpić z roszczeniem o odszkodowanie.

Kto odpowiada za drogi krajowe i autostrady?


To Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Zarządcą autostrad płatnych jest spółka, której powierzono eksploatacje autostrady.

Drogi wojewódzkie należą do zarządu województwa, a za drogi powiatowe odpowiada powiat. Zarządcą dróg gminnych jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta. W granicach miast na prawach powiatu wszystkimi drogami publicznymi (poza ekspresowymi oraz krajowymi) zarządza prezydent miasta.

Uwaga! Jeśli masz wątpliwości, kto zarządza drogą, na której uszkodziłeś samochód, informacje na ten temat uzyskasz na policji lub w gminie.

Odszkodowanie od właścicieli dróg prywatnych 


Informację, do której spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej należy droga osiedlowa lub wewnętrzna uzyskasz w urzędzie miasta lub gminy. Wniosek o odszkodowanie wraz z dokumentacją najlepiej złóż jak najszybciej, choć według przepisów masz na to 3 lata od zdarzenia.

Potrzebne dokumenty:

  • podstawowym dowodem będą zdjęcia z miejsca zdarzenia (najlepiej z punktami orientacyjnymi przy drodze, np. domem) oraz uszkodzeń samochodu, jeśli ktoś był świadkiem tej sytuacji spisz jego oświadczenie;
  • na miejsce zdarzenia powinieneś też wezwać policję albo straż miejską/gminną, funkcjonariusze spiszą odpowiednią notatkę. Jeśli odmówią przyjazdu - zapisz, kto przyjmował zgłoszenie. Brak policyjnej notatki nie przekreśla starań o odszkodowanie;
  • do wniosku dołącz też rachunki lub faktury za holowanie (gdy było konieczne) oraz za naprawę samochodu. Powinny być one wystawione imiennie na właściciela pojazdu.

Uwaga! Poproś o urzędową pieczątkę na kopii wniosków oraz dokumentacji, która potwierdzi ich złożenie.


Na rozpoznanie sprawy i odpowiedź na Twój wniosek zarządca drogi ma 30 dni. Jeśli nie zgadzasz się z otrzymaną decyzją, masz prawo się od niej odwołać.

Licencja: Creative Commons