JustPaste.it

Po raz pierwszy opracowany został kolorowy Rentgen 3D

Nudne stare czarno-białe zdjęcia rentgenowskie mogą należeć już do przeszłości. Po 10 latach pracy firma MARS Bioimaging zaprezentowała pierwszy w historii kolorowy skaner zdjęć rentgenowskich. Urządzenie zaoferuje lekarzom bezprecedensowe narzędzie do diagnozowania pacjentów, z potencjalnym zastosowaniem w innych branżach.

Zdjęcie

Zdjęcia rentgenowskie działają poprzez rzutowanie wysokoenergetycznego promieniowania przez ciało na płytę rejestrującą (lub „film”). Gęstsze kawałki, w szczególności kości, blokują bądź absorbują to promieniowanie, natomiast bardziej „mięsiste” części, takie jak mięśnie, na ogół dają się prześwietlić. Tkanki miękkie, które przepuszczają więcej tego promieniowania, będą na zdjęciu ciemniejsze, a obszary, które pozwolą na przejście stosunkowo niewielkiego promieniowania, będą widoczne jako białe. W ten sposób powstaje czarno-biały obraz z rozmytymi konturami, zazwyczaj wystarczający do postawienia diagnozy.

Nowa technologia po części działa w sposób podobny, natomiast prawdziwym postępem jest to, co robi z odczytami. Ściśle mówiąc, kolory generowane są po zakończeniu odczytów. Urządzenie opiera się na wykorzystaniu technologii Medipix. Medipix został opracowany po raz pierwszy, aby pomóc badaczom CERN śledzić cząstki w Wielkim Zderzaczu Hadronów.

„Medipix to rodzina chipów do odczytu i obrazowania cząstek”, napisała Cristina Agrigoroae dla CERN (Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych). „Działa jak kamera, wykrywając i zliczając każdą pojedynczą cząsteczkę uderzającą w piksele, gdy jej elektroniczna migawka jest otwarta.”

Zasadniczo wszystko sprowadza się do tego, jak urządzenie rejestruje promieniowanie po przejściu przez ciało pacjenta. Tradycyjne urządzenia rentgenowskie rejestrują, czy fale te przechodzą przez kości lub tkankę miękką w międzyczasie rejestrując intensywność nadchodzącego promieniowania. Opierając się na tych danych, algorytm wypełnia kolory reprezentujące kości, mięśnie oraz pozostałe tkanki.

Jeśli tradycyjne zdjęcia rentgenowskie są wystarczająco dobre, by wykryć złamane kości, dlaczego potrzebujemy tych wszystkich kolorów? Czy nie będą wprowadzać lekarzy w błąd? Nie zupełnie. Zaletami nowej technologii jest także znacznie lepsza rozdzielczość (wyraźne obrazy), co umożliwi dokładniejszą diagnostykę, a także leczenie spersonalizowane. Kolorowy Rentgen pozwali również zidentyfikować markery chorób, takie jak podwyższone poziomy tłuszczu i wapnia.

W nadchodzących miesiącach urządzenie zostanie wykorzystanie do badania pacjentów ortopedycznych i reumatologicznych. Technologia obecnie nie jest jeszcze na zaawansowanym etapie badań. Nawet jeśli proces będzie przebiegał sprawnie, może minąć wiele lat, zanim uzyska wymagane zgody prawne, i będzie mogła zostać użyta w praktyce klinicznej.

Zobacz także:

Napędzane ultradźwiękami mikroroboty przefiltrowały krew z bakterii i toksyn 

Nasze DNA jest przestarzałym oprogramowaniem twierdzi główny inżynier Google