Login lub e-mail Hasło   

Morskość Szczecina. Ubogo przy nabrzeżach Wałów Chrobrego

Jeszcze niedawno o morskości Szczecina świadczyły zakłady gospodarki morskiej: PŻM, Euroafrica, port Szczecin-Świnoujście, Stocznia Szczecińska, Stocznia Remontowa „Gryfia”
Wyświetlenia: 1.417 Zamieszczono 21/07/2018

O morskości Szczecina, nie zaświadczy już Stocznia Szczecińska, która jest, a jakby jej nie było. Jednak po wypadzie do Gdańska i Gdyni musiałem zweryfikować swoje przekonanie. Doszedłem do wniosku, że o morskości miasta portowego, świadczy przede wszystkim flotylla zacumowana przy nabrzeżach spacerowych (wycieczkowych), danego miasta portowego.

 

Gdy spacerowałem po nabrzeżach Gdańska, widziałem tam zacumowane statki: muzealne „Sołdek”, oldtimery: Czarną Perłę i Galeon Lew, duże wycieczkowe: Elżbieta, Małgorzata, Danuta, wycieczkowe katamarany, Onyx, Rubin, o wodolotach zimujących na kei, nie wspomnę. Z kolei, gdy pojechałem do Gdyni, przy jej nabrzeżach zobaczyłem statki muzealne: ORP Błyskawicę, żaglowiec „Dar Pomorza”, oldtimera „Dragona”, żaglowiec „Dar Młodzieży”, wycieczkowe katamarany: Agat i Opal, Tramwaje wodne, nie wspominając o setkach jachtów i żaglówek zacumowanych w marinie przy plaży.

Przy tym, co cumuje przy nabrzeżach Gdańska i Gdyni, nabrzeże przy Wałach Chrobrego wygląda na opustoszałe. Nie ma przy nim żadnego statku muzealnego (chyba że statek restaurację Ładogę uznamy za obiekt muzealny), nie ma oldtimera, nie ma dużego żaglowca, nie ma większych statków wycieczkowych, nie ma wycieczkowych katamaranów, nie ma wodolotów, nie ma tramwajów wodnych (w mieście Floating Garden?).

 

Przy Wałach Chrobrego cumują dwa leciwe statki wycieczkowe Odra Queen i Peene Queen, oraz niezbyt okazały Nawigator Akademii Morskiej. Dobrze, że przy wyspie Grodzkiej uruchomiono Port jachtowy a odrzańskie bulwary upodobała sobie młodzież. I pomyśleć, że w Szczecinie działała piąta na świecie stocznia (Stocznia Szczecińska), że budowała wspaniałe jachty sławna Morska Stocznia Jachtowa, a żaden z ich sławetnych wyrobów nie uatrakcyjnia szczecińskiego nabrzeża widokowego przy Wałach Chrobrego.

 

Czy naprawdę nie stać miasta Szczecin na budowę wycieczkowego oldtimera (nawet na bazie wiekowej barki), na odkupienie jakieś wyeksploatowanej jednostki, jachtu, zbudowanego w Szczecinie, czy uruchomienie w sezonie letnim stałych rejsów Tramwaju Wodnego, aby zapełnić i uatrakcyjnić turystycznie nabrzeże widokowe przy Wałach Chrobrego. I jeszcze jedna uwaga, jeżeli chcemy stworzyć jakieś turystyczne i wycieczkowe serce miasta, to musi być ono po zmroku rzęsiście oświetlone (trudno aby turyści i miejscowi chodzili po Wałach i na bulwarach z latarkami).

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1587
15
komentarze: 60 | wyświetlenia: 909
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1176
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1194
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 762
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 739
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 456
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1025
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 577
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 728
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 502
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 718
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 989
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Hamilton,  21/07/2018

Sześć godzin już minęło, a Kostka i Juliusz II jeszcze nie głosowali. Mam nadzieję, że żyją i są zdrowi.

Dzięki za troskę. Zdrowie nam dopisuje, chociaż nie raz brakuje nam dowcipu i sympatycznej ironii w twoich komentarzach.

  Hamilton,  25/07/2018

@Z. Kostka: ha ha ha ha ha - dowcipem zrewanżujesz się nam w swoich rankingach. A swoją przesympatyczną ironią w kolejnym artykule jak buldog i burek Hamilton niszczy 16 letnią Werkę. Zadzwoń do Juliusza Sadowskiego, bo się "spaźnia" już piąty dzień z głosowaniem na Zdzisława Sadowskiego. Cieszę się, że ci zdrowie dopisuje, bo brak głosu może poważnie zachwiać pozycją waszego lidera.

  Hamilton,  25/07/2018

@Z. Kostka: P.S - i niech Juliusz Sadowski nie zapomni o swoim dowcipnym i ciepłym komentarzu:
"Nie martw się Zdzisław, jeżeli pomimo tylu odrzuceń, a prze to nie wchodzenia twoich artykułów do "popularnych", masz najwięcej artykułów z ponad tysiącem odsłon i jesteś drugi w rankingu odsłon, to i tak jesteś jak zwykle zawsze i wszędzie najlepszy i nic tego nie zmieni. Gratuluje też Zbigniewo ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska