Login lub e-mail Hasło   

Gdy trzeba przejąć konto bankowe

Konto bankowe po śmierci....
Wyświetlenia: 268 Zamieszczono 28 dni temu

Warto wiedzieć, w jakich bankach nasi bliscy mają konta osobiste, bo przecież może się zdarzyć nieszczęście, a bez takich informacji trudno będzie dochodzić roszczeń.

Zatem gdy wiemy, gdzie zmarły miał konta, lokaty lub kredyty, to wtedy trzeba będzie odwiedzić te banki i przedstawić akt zgonu.

W dniu przyjęcia zgłoszenia zgonu posiadacza konta bankowego bank zastrzega wszystkie karty, które zostały wydane do tego konta, usuwa zlecone wcześniej płatności, a środki zgromadzone na koncie (w tym środki z zakończonych lokat) stają się nieoprocentowanym depozytem.

Wygasają też udzielone pełnomocnictwa.

Pieniądze, które zostały zgromadzone na kontach bankowych wchodzą w skład masy spadkowej i do czasu jej podziału zostają zablokowane.

Obowiązkiem banku jest jednak m.in. wypłacenie z konta środków na zwrot kosztów pogrzebu posiadacza. Do ich otrzymania uprawniona jest dowolne osoba, które udokumentuje w wymaganej formie fakt poniesienia tych kosztów.

Bank może wypłacić zwrot kosztów do wysokości salda rachunku.

Wspólne konto bankowe ze zmarłą osobą

Jeśli ktoś miał wspólne konto bankowe ze zmarłą osobą, to umowa konta ulega rozwiązaniu, a żyjącemu współwłaścicielowi konta przysługuje połowa zgromadzonych środków.

Druga połowa wejdzie w skład masy spadkowej. Spadkobiercy mogą zgłosić się do banku, jeśli maja wyrok sądu w sprawie spadku lub akt notarialny poświadczenia dziedziczenia.

Wtedy wystarczy przedstawić ten dokument + dowód tożsamości, by bank dokonał wypłaty pieniędzy wraz z wcześniej naliczonymi odsetkami.

Brak spadkobierców

Jeśli zmarły posiadacz konta bankowego nie miał żadnych spadkobierców, roszczenie o wypłatę środków z jego konta przedawnia się po upływie 10 lat od daty zgonu (art. 118 Kodeksu cywilnego).

Jeśli w tym czasie o pieniądze nie upomni się żaden spadkobierca, zostaną one przeksięgowane na konto własne banku.

Podobne artykuły


57
komentarze: 96 | wyświetlenia: 6866
23
komentarze: 22 | wyświetlenia: 18997
21
komentarze: 54 | wyświetlenia: 1868
8
komentarze: 2 | wyświetlenia: 2493
26
komentarze: 18 | wyświetlenia: 2178
22
komentarze: 22 | wyświetlenia: 3093
4
komentarze: 2 | wyświetlenia: 7249
41
komentarze: 17 | wyświetlenia: 6223
32
komentarze: 29 | wyświetlenia: 20705
27
komentarze: 28 | wyświetlenia: 17203
28
komentarze: 15 | wyświetlenia: 21075
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

A bank nie musi szukać spadkobierców? Jak są długi, to szuka.

@Janusz Nitkiewicz: ..., a jak są pieniądze to je zabiera i jakoś ciągle im mało ?Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska