Login lub e-mail Hasło   

Nowa metoda tworzenia nanonośników otwiera drogę terapiom celowanym

Naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Moguncji i Instytutu Badań nad Polimerem im. Maxa Plancka (MPI-P) opracowali nową metodę, która umożliwia miniaturowym nanono...
Wyświetlenia: 119 Zamieszczono 30/07/2018

Naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Moguncji i Instytutu Badań nad Polimerem im. Maxa Plancka (MPI-P) opracowali nową metodę, która umożliwia miniaturowym nanonośnikom wypełnionym lekami przyczepianie się do komórek odpornościowych, które z kolei atakują nowotwory. W przyszłości może to przyczynić się do rozwoju terapii celowanych, które w dużym stopniu wyeliminują uszkodzenia zdrowych tkanek. Naukowcy opublikowali swoje odkrycia w renomowanym czasopiśmie naukowym Nature Nanotechnology.

video na stronie

Pacjenci często otrzymują leki rozpraszające się w całym ciele, nawet jeśli fragment narządu, który ma być leczony, jest niewielki i wyraźnie odgraniczony. Jednym z rozwiązań jest podawanie leków ukierunkowanych na określone typy komórek wykorzystując nanonośniki. Są to, w pewnym sensie, miniaturowe okręty podwodne o średnicy nie większej niż jedna tysięczna średnicy ludzkiego włosa. Niewidoczne dla nieuzbrojonego ludzkiego oka nanonośniki wypełnione są farmakologicznym aktywnym środkiem, funkcjonują jako skoncentrowane pojemniki transportowe. Powierzchnia tych nanokapsułek jest specjalnie powlekana, aby umożliwić im na przykład przyklejenie się do tkanki przeplatanej komórkami nowotworowymi. Ich powłoka zazwyczaj składa się z przeciwciał, które działają podobnie jak etykiety adresowe, w celu poszukiwania komórek docelowych, takich jak np. komórki nowotworowe.

Profesor Volker Mailänder i jego zespół z Departamentu Dermatologii przy Uniwersyteckim Centrum Medycznym Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Mainz (JGU) opracowali niedawno nową metodę wiązania przeciwciał z takimi kapsułami lekowymi. „Do tej pory zawsze musieliśmy stosować skomplikowane metody chemiczne do wiązania tych przeciwciał z nanokapsułkami” – wyjaśnia Mailänder. ” Teraz udało nam się pokazać, że jedyne, co trzeba zrobić, to połączyć przeciwciała i nanokapsułki w zakwaszonym roztworze.”

W swojej pracy w Nature Nanotechnology, naukowcy podkreślają, że wiązanie nanokapsułek i przeciwciał w ten sposób jest prawie dwa razy wydajniejsze niż wiązanie chemiczne w probówce, znacznie poprawiając ukierunkowany transport leków. Odkryli również, że w warunkach takich, jak te znajdujące się we krwi, sprzężone chemicznie przeciwciała prawie całkowicie straciły swoją skuteczność, podczas gdy te niezwiązane chemicznie, funkcjonowały dalej.

„Standardowa metoda wiązania przeciwciał przy użyciu złożonych procesów chemicznych może degradować przeciwciała, a nawet je niszczyć, lub nanowarstwy we krwi mogą zostać szybko pokryte białkami” – wyjaśnia profesor Katharina Landfester z Instytutu badań polimerycznych Maxa Plancka. W przeciwieństwie do tego nowa metoda, która jest oparta na zjawisku fizycznym znanym jako adsorpcja lub adhezja, chroni przeciwciała. Dzięki temu nanonośnik staje się bardziej stabilny i umożliwia skuteczniejsze rozprowadzanie leków w ciele.

Aby opracować nową metodę, naukowcy połączyli przeciwciała i transportery leków w kwaśnym roztworze. Doprowadziło to, w przeciwieństwie do wiązania przy neutralnym pH, do bardziej wydajnego powlekania powierzchni nanocząstek. Ogólnie rzecz biorąc, naukowcy są przekonani, że nowo opracowana metoda ułatwi i poprawi wydajność oraz zastosowanie metod terapeutycznych opartych na nanotechnologii.

Zobacz także: Nanotechnologia w medycynie – zastosowania o których nie wiedziałeś 

Zobacz także: Nanocząsteczki zminimalizują skutki uboczne obecnie stosowanych leków

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 474
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1137
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 263
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 666
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 302
6
komentarze: 58 | wyświetlenia: 2456
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1027
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 141771
118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 239689
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 111134
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122165
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska