JustPaste.it

Czy szpital może nie przyjąć pacjenta?

Nawet kiedy zgłaszasz się do szpitala ze skierowaniem od internisty lub specjalisty, lekarz podczas badania na izbie przyjęć może dokonać ponownej oceny Twojego zdrowia.

Nawet kiedy zgłaszasz się do szpitala ze skierowaniem od internisty lub specjalisty, lekarz podczas badania na izbie przyjęć może dokonać ponownej oceny Twojego zdrowia.

 

Na podstawie przeprowadzonego badania może uznać, że nie potrzebujesz leczenia w szpitalu i zalecić inne postępowanie. W konsekwencji nie zostaniesz przyjęty na oddział.

Zdarza się, że przyczyną odmowy przyjęcia do szpitala jest brak precyzyjnych informacji od lekarza kierującego. Jeśli Twój lekarz wystawia Ci skierowanie do szpitala, powinien:

  • dołączyć do skierowania wyniki badań diagnostycznych oraz przeprowadzonych konsultacji;
  • wystawić pisemną informację o dotychczasowym leczeniu;
  • dopisać na skierowaniu "cito" lub "pacjent pilny", jeśli pacjent powinien być przyjęty w trybie pilnym.

Czy wystarczy ustna odmowa?


Lekarz w szpitalu, odmawiając przyjęcia pacjenta powinien wyjaśnić powody swojej decyzji. Ma także obowiązek przekazać Ci pisemną informację zawierającą:

  • rozpoznanie choroby i przyczyny odmowy przyjęcia do szpitala;
  • informację o wynikach przeprowadzonych badań i zastosowanym postępowaniu lekarskim;
  • dalsze zalecenia.


Lekarz odnotowuje odmowę w specjalnej księdze odmów przyjęć. Masz do prawo wglądu.

Co może zrobić pacjent odesłany ze szpitala?


Czasem pacjent zdezorientowany rożnymi opiniami lekarzy (internisty i tego z izby przyjęć) w pierwszej chwili czuje się bezradny. Daje się odesłać, zapomina o swoich prawach.

Uwaga! Gdyby coś podobnego przytrafiło się Tobie, po prostu wróć do szpitala. W razie wątpliwości porozmawiaj z lekarzem z izby przyjęć i poproś o wyjaśnienia.

Czy pacjent odesłany ze szpitala może się odwołać?


Jeśli nie zgadzasz się z decyzją lekarza ze szpitalnej izby przyjęć (np. wtedy, gdy odsyła Ciebie lub bliską Ci osobę ze szpitala), masz prawo poprosić, aby zasięgnął opinii innego lekarza lub nawet zwołał konsylium lekarskie.

Uwaga! Lekarz może odmówić. Jednak zarówno Twoje żądanie, jak i odmowa lekarza powinny zostać odnotowane w Twoje dokumentacji medycznej.


Gdy masz wątpliwości, czy lekarz postąpił prawidłowo, zadzwoń na bezpłatną infolinię Rzecznika Praw Pacjenta i zapytaj o to: 800 190 590 (czynna: pn-pt. od 8.00 do 21.00).

Uwaga! Jeśli po odesłaniu ze szpitala czujesz się gorzej natychmiast zadzwoń na pogotowie pod numer 999 lub 112.

 

Kiedy szpital nie może odesłać pacjenta?


Nie wolno odsyłać pacjenta, który potrzebuje natychmiastowej pomocy, m.in. z utratą lub zaburzeniami świadomości, z silnym bólem w klatce piersiowej, nasiloną dusznością, objawami zatrucia, rozległymi oparzeniami, po upadku z dużej wysokości lub wypadku samochodowym, z udarem cieplnym, urazem kończyny dolnej uniemożliwiającym poruszanie się, z rozległa raną.

Nie ma możliwości odesłania Cię, nawet gdy szpital wyczerpał limity świadczeń z NFZ lub brakuje lekarzy na dyżurze.

Uwaga! Jeśli szpital nie może zapewnić przyjęcia z braku miejsc i tak ma obowiązek udzielić Ci pomocy.


Dopiero o jej udzieleniu (np. opatrzeniu rany) lekarz podejmie decyzję o ewentualnym transporcie do innego szpitala.

Uwaga! Gdy lekarz podejmie taką decyzję zapytaj, czy uzgodnił w drugim szpitalu, że na pewno zostaniesz przyjęty.

Licencja: Creative Commons