Login lub e-mail Hasło   

Jak zadbać o swoją drukarkę?

Drukarka – podobnie jak każde inne urządzenie – wymaga odpowiedniej opieki i ostrożności przy użytkowaniu...
Wyświetlenia: 123 Zamieszczono 31/07/2018

Drukarka – podobnie jak każde inne urządzenie – wymaga odpowiedniej opieki i ostrożności przy użytkowaniu. Nasza troska nie powinna się jednak kończyć na przecieraniu wierzchu zwilżoną ścierką. Poniżej podpowiadamy, w jaki sposób należy dbać o drukarkę czy urządzenie wielofunkcyjne, aby sprzęt posłużył nam jak najdłużej.

Tonery do drukarek laserowych

Niestety, toner nie należy do najtańszych sprzętów, w związku z czym warto przywiązywać do jego stanu szczególną uwagę. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że jeśli toner się zużyje, nie ma konieczności od razu kupować nowego. Istnieją stosunkowo proste i niedrogie zabiegi, dzięki którym toner posłuży nam więcej czasu.

Po pierwsze i najważniejsze – toner należy oszczędzać. Po drugie, jeśli już się całkiem zużyje, należy oddać go do specjalistycznego skupu. Wyrzucając go po prostu na śmietnik przynosi się sporą szkodę środowisku; z kolei odsprzedając go w specjalnym punkcie można odzyskać trochę grosza.

Co zaś zrobić w sytuacji, gdy z tonerem coś jest nie tak, ale nadaje się on jeszcze do naprawy? Jeśli toner osiądzie (kartki są wówczas nierówno zadrukowane, co zwykle w pierwszym odruchu przywodzi myśl o skończonym tuszu), wystarczy ostrożnie wyjąć kartridż i nieco nim poruszać.

Czasem jednak sprawa jest bardziej złożona, a toner laserowy nadaje się wyłącznie do fachowej regeneracji. Jeśli nie ma się doświadczenia przy naprawie tego typu sprzętu, lepiej podejść do specjalisty. Serwis drukarek błyskawicznie upora się z takim problemem, rozkładając wieloelementowe urządzenie na części pierwsze i wymieniając kolejne mechaniczne elementy na nowe. Bez doświadczenia i wprawy o sukcesie nie może być mowy. Komu zlecić usługę? Jeśli chodzi o Kraków, godnym uwagi serwisem jest Mar-Ton (www.mar-ton.pl). Naprawa drukarek to dla pracowników firmy chleb powszedni – serwisanci w mgnieniu oka regenerują tonery, napełniają kartridże, a oprócz tego prowadzą sprzedaż tonerów i tuszy. W punkcie można dostać zarówno oryginalne części, jak i wysokiej jakości zamienniki sprowadzane z pewnych źródeł. Szukając serwisu, warto zwracać uwagę na doświadczenie danej firmy, upewnić się, czy dysponuje ona odpowiednim zapleczem technicznym i czy ceni sobie czas swoich klientów. W przypadku Mar-Ton wszystkie te kryteria zostają spełnione.

Położenie

To, gdzie ustawisz swoją drukarkę, może mieć kluczowe znaczenie dla jej żywotności. Jeśli zależy Ci na długotrwałym działaniu sprzętu, unikaj bardzo nasłonecznionych miejsc, w którym urządzenie będzie się przegrzewać i będzie pozostawać pod szkodliwym wpływem promieni słonecznych.

W przypadku drukarek laserowych bardzo ważne jest także odsłonięcie wlotów powietrza. Gdy są one zablokowane lub niedrożne, moduł utrwalania wydruku nie jest prawidłowo chłodzony, a to w dłuższej perspektywie może spowodować poważne kłopoty.

Kluczową sprawą jest też ustawienie drukarki na idealnie równej powierzchni. W przeciwnym razie pojawiają się przechylenia, które nawet przy niewielkich kątach powodują notoryczne zacięcia papieru. Chyba nie trzeba tłumaczyć, jak bardzo frustrująca może być taka usterka, zwłaszcza gdy w grę wchodzi pośpiech.

Porządny papier

Wydawać by się mogło, że papier, którego używamy do drukarki czy kserokopiarki, może być dowolnej firmy i jakości. O ile w przypadku eksploatacyjnych części do urządzeń można się jeszcze zastanawiać, czy lepszym wyjściem jest kupowanie oryginałów czy zamienników, w przypadku papieru zdecydowanie odradzamy oszczędzanie. Papier jest niezwykle ważny – jeśli jest porządny i ma wyższy indeks bieli, tusze do drukarek lepiej z nim współpracują i automatycznie uzyskujemy lepszą jakość wydruku. To jednak nie wszystko. Lepszy papier to również zwiększona odporność wydruku na warunki atmosferyczne, a przede wszystkim dłuższa żywotność sprzętu Tak! Markowy papier powoduje, że wewnętrzne elementy urządzenia wolniej się zużywają. Kartki przy każdym drukowaniu stykają się z różnymi częściami: separatorem papieru, rolkami oraz bębnem. Jeśli papier będzie bardzo słabej jakości, z czasem wpłynie na gorszy stan tych elementów.

Ostrożność i delikatność

Jeśli nie chcesz odwiedzać serwisu drukarek częściej niż to konieczne, dbaj o swój sprzęt i dobrze się z nim obchodź. Posiadasz drukarkę atramentową? Nie wyłączaj drukarki przy pomocy włącznika na listwie od prądu! Zawsze używaj dedykowanego przycisku, najczęściej wyeksponowanego na grzbiecie urządzenia. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że głowica zatrzyma się w dobrym miejscu, a dysze zyskają ochronę przed wyschnięciem.

Nawet w momentach, kiedy bardzo się spieszysz albo działasz pod presją, zachowaj spokój. Wyżywanie się na martwym sprzęcie niczego nie przyspieszy i niczemu nie pomoże. Przenosząc, czy choćby przestawiając drukarkę postępuj z ogromną ostrożnością. Nigdy nie trzymaj urządzenia do góry nogami i nie kładź go na boku (myśląc, że to tylko na chwilę i co niby może się stać w tak krótkim czasie). Przede wszystkim zaś nie rzucaj sprzętem, nie trącaj go, aby szybciej działał i nie uderzaj nim o podłoże! Wystarczy jeden niewłaściwy ruch, a z kartridża wyleje się tusz i zaleje całe wnętrze urządzenia. Jak łatwo sobie wyobrazić, to wcale nie przyspieszy sprawy, a raczej wymusi naprawę drukarki i zrujnuje portfel...

Podobne artykuły


8
komentarze: 79 | wyświetlenia: 1285
111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 61004
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31375
54
komentarze: 56 | wyświetlenia: 32680
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 63688
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65111
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23367
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 28991
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28641
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 23694
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26379
32
komentarze: 76 | wyświetlenia: 12557
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska