JustPaste.it

Chroń swój dowód osobisty

Polacy ... co godzinę zastrzegają co najmniej 15 dokumentów...

Polacy ... co godzinę zastrzegają co najmniej 15 dokumentów...

 

Dokumenty gubione są nie tylko przez roztargnienie. Często padają łupem złodziei. Dlatego warto wiedzieć, jak szybko i skutecznie zastrzegać dokumenty tożsamości i co się może stać, jeśli tego nie zrobisz....

Oszust zakłada konto w banku i wyłudza pożyczki


Złodziej za pomocą skradzionego dowodu osobistego zakłada rachunek bankowy i następnie wykorzystuje je do wyłudzeń np. pożyczek.

Działa w ten sposób: dzwoni do osoby okradzionej i przedstawia się jak znalazca dokumentu. Następnie prosi tę osobę, by potwierdziła tożsamość, czyli czy faktycznie jest ona właścicielem dowodu.

Uwaga! Ostatecznym potwierdzeniem ma być przesłanie.... przelewu dosłownie na symboliczną złotówkę. Właściciel dowodu nieświadomy podstępu robi przelew, nie zdając sobie sprawy, że właśnie w ten sposób założył w banku rachunek i... może  on złożyć wniosek np. o szybką pożyczkę przez internet.

 

Oszust zaciąga kredyt na podstawie ukradzionego dowodu


To inna przykra i kosztowna konsekwencja kradzieży dokumentów. Oszust wyłudza duży kredyt w banku.

Działa w ten sposób: udaje się do banku z osobą, która jest łudząco podobna do właściciela skradzionego dowodu osobistego (lub ze sfałszowanym dokumentem, np. zdjęcie właściciela jest zmienione). Jeśli uda mu się potwierdzić tożsamość - pomimo zabezpieczeń bankowych - może wyłudzić kredyt nawet na wyższe kwoty.

Uwaga! O kredycie zaciągniętym na jego nazwisko właściciel skradzionego dowodu osobistego dowiaduje się zazwyczaj dopiero w momencie otrzymania wezwania do zapłaty z banku albo już z firmy windykacyjnej, gdzie dług zostaje sprzedany.

 

Abonament telefoniczny i zakupy na raty na cudzy koszt


Na podstawie skradzionego dowodu osobistego oszuści podpisują umowy abonamentowe na telefon komórkowy, a także kupują na raty np. sprzęt AGD-RTV.

Uwaga! Potem na adres właściciela dowodu przychodzą .... faktury rat i harmonogram spłat albo już pisma z firm windykacyjnych.

 

Inne oszustwa


Może się tak zdarzyć, że złodzieje np. wynajmą mieszkanie lub założą firmę, podając dane osobowe oraz numer i serię skradzionego dowodu osobistego.

Jak zastrzec dokument tożsamości?


Dzięki nowej bezpłatnej usłudze zastrzegania dowodu osobistego możesz szybko wyłączyć z obiegu utracony dokument. Wystarczy założyć konto na portalu BIK-u.

Wykonujesz następujące kroki:

1. Wchodzisz na stronę BIK-u.

2. Rejestrujesz się na niej, wybierając odpowiedni rodzaj Konta BIK.

3. Potwierdzasz swoją tożsamość.

4. Gdy już masz swoje konto na stronie BIK, wchodzisz w zakładkę "Moje dane" i klikasz ikonę "Zastrzeż dokument"

W ten sposób zastrzeżesz dokument, którego serię i nr podałeś podczas rejestracji na koncie w BIK.

Uwaga! Dodatkowym zabezpieczeniem się przed złodziejskim wykorzystaniem dowodu osobistego i danych w nim zawartych jest skorzystanie z usługi Alert BIK (jest dostępna dla osób, które założą sobie konto na portalu BIK). Ustrzeże to np. przed wyłudzeniem kredytu przez oszusta.


Usługa polega na tym, ze każdorazowo, jeśli wpłynie zapytanie o Ciebie  do BIK, otrzymasz powiadomienie SMS-em lub mailem.

Uwaga! To ważne, bo jeśli bank zwraca się do BIK z takim zapytaniem, to oznacza, ze sprawdza Twoją historię kredytową w bazach BIK w celu udzielenie kredytu na Twoje dane.

 

Działaj od razu!


Jeśli otrzymasz takie powiadomienie (a nie składałeś wniosku kredytowego) - to jest sygnał ostrzegawczy, który alarmuje o możliwej próbie wyłudzenia. Dzięki temu jesteś w stanie zareagować bardzo szybko.

Kradzież dokumentów tożsamości należy zgłosić niezwłocznie również:

  • na policję (zgłoszenie przyjmie każdy komisariat, najlepiej jeśli to będzie ten najbliższy miejsca zdarzenia) oraz
  • do oddziału banku, w którym masz rachunek lub karty kredytowe.

Licencja: Creative Commons