Login lub e-mail Hasło   

Inspektor ZAiKS podczas kontroli – jakie są jego prawa?

Wizja kontroli ZAiKS-u przysparza niejednego właściciela o szybsze bicie serca.... Czy do kontroli da się przygotować i jak powinna wyglądać kontrola inspektora OZZ-u?
Wyświetlenia: 121 Zamieszczono 16/08/2018

Kontrola OZZ-ów przed Tobą? Świetnie! Z pewnością szukasz informacji o tym, na co możesz się przygotować. Jeżeli zaś jesteś już po kontroli zobacz, czy wszystko przebiegło zgodnie z planem i przygotuj się na następny raz.

Pierwszą czynnością, którą powinien się wykazać kontroler to legitymacja. Jeżeli nie uczyni tego sam, warto poprosić go o okazanie legitymacji uprawniającej do kontroli. Brak legitymacji = brak kontroli.

O co może poprosić nas kontrola?

Zaraz po wylegitymowaniu się inspektor może nas poprosić o najważniejszy i jedyny dokument – licencję na korzystanie z utworów od ZAiKS lub licencję/certyfikat informujący, że w lokalu odtwarzana jest muzyka niezależna (patrz blog APR: Muzyka bez ZAiKS? Pamiętaj o certyfikacie). Nie trzeba okazywać prowadzonych przez Was ksiąg rachunkowych, faktur VAT, czy potwierdzeń przelewów - jest to nie legalne i takie żądania trzeba zgłaszać odpowiednim dyrekcjom regionalnym ZAiKS- u.

Warto również wspomnieć, że inspektor może poruszać się tylko i wyłącznie w miejscach ogólnodostępnych -  nie może np. żądać dostępu do zaplecza.

Kontrola nie powinna trwać zbyt długo - to raczej parominutowa wizyta. Pamiętaj, żeby przed podpisaniem raportu sprawdzić, czy wszystkie informacje w nim zawarte są zgodne z prawdą. Podpisanie protokołu = zgoda z tym co w nim widnieje i brak możliwości odwołania.

Każdemu OZZ-owi przysługuje tzw. roszczenie informacyjne (art. 105 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych). To znaczy, że każdy z OZZ-ów musi dysponować zezwoleniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zbiorowe zarządzanie określoną kategorią utworów na danym polu eksploatacji. Roszczenie to może być kierowane do każdego, u kogo znajdują się niezbędne informacje lub dokumenty. OZZ może żądać otrzymania dokumentów w celu weryfikacji prawdziwości lub ich kompletności.

OZZ-y mogą domagać się od nas informacji o: tytułach utworów, autorach, autorach opracowań, datach nadania, czasie trwania emisji oraz wykonawcach wskazanego utworu (covery). Organizacja, która przeprowadza kontrole, powinna wykazać, że informacje, których żąda, są niezbędne do określenia wysokości dochodzonego wynagrodzenia lub opłat. Jednak nie trzeba wykazywać, że doszło do naruszenia prawa autorskiego. Najtrudniejszym elementem dla OZZ będzie wykazanie konieczności uzyskania określonych informacji czy dokumentów.

Podczas kontroli musimy pamiętać o swoich obowiązkach, których niezachowanie może mieć różne konsekwencje – kary za odtwarzanie muzyki bez opłacania tantiem są ogromne.

Jakie inne rozwiązanie mamy do wyboru? Skorzystać z muzyki royalty free oferowanej przez APR Media.

Podobne artykuły


8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 447
7
komentarze: 18 | wyświetlenia: 938
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 72259
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 647756
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 14933
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21414
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40364
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17309
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13043
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53139
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22464
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 17996
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23041
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska