JustPaste.it

Wyleczono wrodzoną ślepotę u ssaków, dając nadzieje na przywrócenie wzroku niewi

Naukowcy zastosowali terapię genową w celu przywrócenia utraconego mechanizmu samoregeneracji uszkodzonych komórek siatkówki. W przełomowym badaniu przywrócili wzrok ślepo urodzonym myszom, dając nadzieje na znalezienie lekarstwa na wrodzoną ślepotę. Po raz pierwszy udało się tego dokonać z sukcesem u ssaków. Badanie opublikowane zostało w czasopiśmie Nature.

Eksperci mają nadzieję, że w ten sposób uda się opracować technikę leczenia wielu chorób związanych ze wzrokiem u ludzi. Bo Chen ze Szkoły Medycznej w Mount Sinai powiedział, że jego zespół zainspirował się danio pręgowanymi, którego oczy mogą się zregenerować. To słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych.

„Istnieje różnica między siatkówkami ssaków i siatkówkami danio pręgowanych. Siatkówki danio-pręgowanych pełnią normalną funkcję, ale zachowują populację komórek macierzystych. W chwili uszkodzenia siatkówki mogą uzupełnić utracone neurony. „

Po urazie siatkówki, specjalistyczne komórki znane jako Müllera dzielą się i przekształcają we wrażliwe na światło komórki,  aby przywrócić zdolność widzenia. Pomimo tego, że ludzie mają te same komórki, nie możemy ich wykorzystać. U ssaków proces ten występuje tylko w odpowiedzi na uszkodzenia i jest znacznie mniej wydajny. Naukowcy są jednak przekonani, że ta możliwość regeneracji może nadal istnieć.

„Podstawowa struktura wciąż tam jest” – powiedział Chen. „Ale z jakiegoś powodu jest zahamowana”

„Chcieliśmy sprawdzić, czy uda nam się zaprogramować komórki Müllera, aby stały się fotoreceptorami pręcików u żywych myszy, bez potrzeby uszkadzania siatkówki”

Korzystając z technologii transferu genów naukowcom, udało się przeprogramować komórki ślepych myszy i przywrócić im wzrok w ciągu sześciu tygodni. Badanie potwierdziło, że możliwe jest odtworzenie utraconych wrażliwych na światło komórek w oku, poprzez wprowadzenie genu do komórek siatkówki.

Choć nadal jesteśmy daleko od badań klinicznych na ludziach, naukowcy mają nadzieję, że metoda pozwoli w przyszłości na leczenie różnych dolegliwości wzroku, w tym zwyrodnienia plamki żółtej. W przyszłości leczenie komórkami macierzystymi może stać się częścią arsenału terapii chorób oczu, które zagrażają wzroku.

Główną zaletą badań jest to, że można je zastosować w szerokim spektrum chorób zwyrodnieniowych siatkówki. 

„Jeśli to zadziała, może to zmienić sposób leczenia pacjentów z chorobami siatkówki między innymi jaskrą”– dodaje dr Chen.

Zobacz także:

Nanoprzewody wszczepione do siatkówki oka przywróciły wzrok

Odzyskanie wzroku za 850 tysięcy dolarów

Pionierski zabieg wyleczył ślepotę u osób ze zwyrodnieniem plamki żółtej