JustPaste.it

Wyleczenie Parkinsona ? W Japoni trwają już badania na ludziach.

Japońscy naukowcy otrzymali właśnie zgodę na rozpoczęcie badań klinicznych nad „przeprogramowanymi” komórkami macierzystymi w celu wyleczenia choroby Parkinsona.

Choroba spowodowana jest brakiem komórek produkujących w mózgu dopaminę – niezbędnego neuroprzekaźnika. Spadek poziomu dopaminy powoduje drżenie, obniżenie sprawności motorycznej i jeśli choroba postępuje – demencję. Pomimo że istnieją terapie łagodzące objawy, nie ma obecnie lekarstwa na tę chorobę.

Naukowcy planują cofnięcie Parkinsona za pomocą pobranych od pacjentów dorosłych komórek macierzystych pobranych od innego pacjenta, aby następnie „przeprogramować” je do indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych (iPS) te następnie mają się przekształcić w zdrowe neurony wytwarzające dopaminę.

Leczenie polegać będzie na wstrzyknięciu ich do skorupy, okrągłej struktury umiejscowionej u podstawy przodomózgowia. Chirurdzy wywiercą dwa małe otwory w czaszce pacjenta i użyją specjalistycznego urządzenia do wstrzyknięcia około 5 milionów komórek.

Istnieją jednak obawy, że zastosowanie tych komórek może wywołać nowotwory złośliwe. W ubiegłym roku zespół badawczy z Uniwersytetu Kyoto z powodzeniem wykorzystał indukowane pluripotencjalne komórki iPS do przywrócenia normalnej funkcji mózgu. U małp nie wystąpiły żadne oznaki nowotworów w trakcie trwania dwuletniego badania.

„Będzie to pierwsze na świecie badanie kliniczne z użyciem komórek iPS w chorobie Parkinsona” – powiedział Jun Takahashi, profesor w Centrum Uniwersyteckim w Kyoto.

„Zamierzamy dalej prowadzić nasze badania, we współpracy ze szpitalem uniwersyteckim w Kyoto, aby nowe leczenie z użyciem komórek iPS zostało jak najszybciej udostępnione pacjentom” – powiedział Shinya Yamanaka, naukowiec, który zdobył nagrodę Nobla za badania nad komórkami iPS.

W Japonii żyje około 160 000 osób z chorobą Parkinsona. Większość pacjentów jest w wieku 50 lat lub starszym, a liczba pacjentów rośnie z powodu starzenia się społeczeństwa.

Fakt, że badanie kliniczne wykorzystują indukowane pluripotencjalne komórki iPS zamiast ludzkich komórek embrionalnych oznacza, że leczenie byłoby akceptowalne w wielu krajach takich jak Irlandia i znaczna część Ameryki Łacińskiej, gdzie komórki embrionalne są zakazane.

Do próby klinicznej zrekrutowanych zostanie siedmiu pacjentów z chorobą Parkinsona.

Zobacz także: 

Cofnięto niepełnosprawność osób ze stwardnieniem rozsianym

Odwrócenie procesu starzenia badania kliniczne są w toku !

Odkryto genetyczny przełącznik, który pobudza tkankę nerwową do regeneracji