JustPaste.it

Wyleczenie dystrofii mięśniowej Duchenne’a bliżej po udanej próbie ze szczenięta

Naukowcy z Teksasu ujawnili ostatnio „oszałamiające” wyniki badań pokazujące, jak, nowe narzędzie do modyfikacji genów CRISPR, potrafi odwrócić defekt molekularny odpowiedzialny za dystrofię mięśni Duchenne’a.

Badanie, kierowane przez Eric Olson z University of Texas Southwestern Medical Center, jest jednym z pierwszych, które próbują wykorzystać CRISPR do wyleczenia psów z tej nieuleczalnej choroby. Jeśli powstrzyma dystrofię mięśniową, dałoby to mocne podstawy do rozpoczęcia eksperymentalnego leczenia ludzi.

Dystrofia mięśniowa Duchenne’a jest spowodowana błędami w kodzie DNA odpowiedzialnym za wytwarzanie białka zwanego dystrofiną. Gigantyczne białko działa jak amortyzator w komórkach mięśniowych. Bez wystarczającej ilości dystrofiny, chłopcy tracą zdolność chodzenia i ostatecznie umierają z powodu niewydolności serca. Choroba dotyka średnio jednego na 5000 chłopców.

Firmy biotechnologiczne testują już CRISPR w leczeniu wielu innych chorób nie tylko tych genetycznych. Dystrofia mięśniowa może okazać się najważniejszym testem dla CRISPR dlatego, że choroba nie należy do rzadkich, jest wyniszczająca, a obecne leczenie jej nie powstrzymuje.

W poniedziałek, podczas konferencji w National Institutes of Health, badaczka Leonela Amoasii poinformowała, w jaki sposób zespół wprowadził CRISPR do krwioobiegu jednomiesięcznych szczeniąt wyhodowanych tak, aby rozwinęły dystrofię Duchenne’a. Metoda w znaczny sposób naprawiała komórki ich mięśni i serca, powiedziała. Wyniki określiła jako „oszałamiające”.

Badanie zostało sfinansowane przez młodą firmę biotechnologiczną Exonics założoną przez grupę doradczą CureDuchenne w 2017 roku, która obecnie zebrała ponad 40 milionów dolarów.

Wcześniej udało im się odwrócić dystrofię mięśniową u myszy. Przeniesienie tego sukcesu na psy jest istotne, ponieważ daje dużą szansę na to, że pomoże również ludziom.

Naukowcy od dawna zastanawiają się, czy wadliwe DNA można zastąpić za pomocą terapii genowej, która polega na wykorzystaniu wirusów do dodania zdrowej kopii genu do komórek ludzi. Problem stanowi wielkość genu dystrofiny. Jest jednym z najdłuższych w ludzkim genomie – zbyt duży, by można go było umieścić wewnątrz wirusa.

Trwają badania mające na celu ustalenie, czy skrócona wersja „mini” genu może pomóc. Firmy, SolidBio, Sarepta Therapeutics i Pfizer, próbowały już terapii opartych na skróconych genach. Testy te przebiegły pomyślnie na ochotnikach pod koniec ubiegłego roku.

Dość sporym wyzwaniem jest także ponad 3000 różnych mutacji, które mogą powodować dystrofię mięśni. W związku z tym, aby naprawić je wszystkie konieczne będzie więcej niż jedno leczenie CRISPR.

Zespoły w Exonics i w Teksasie początkowo celują w jeden region genu, zwany eksonem 51, gdzie naprawa może pomóc około 13 procentom pacjentów. Firma bada również możliwe działania niepożądane, takie jak reakcje immunologiczne.

W nowym badaniu, jak powiedział Amoasii, testy odbyły się na psach, które są mieszanką rasy Beagle z Cavalier King Charles Spaniels. Nie powiedziała, czy psy odzyskały siłę, potrafiły się bawić i biegać.

Zobacz także:

CRISPR wyleczy kolejną chorobę genetyczną tym razem dystrofię Duchenne’a

Wyleczenie HIV możliwe poprzez modfikację genetyczną limfocytów

Terapia genowa przywróciła sprawność szczurom z urazem rdzenia kręgowego