Login lub e-mail Hasło   

Tajlandia w skrócie. Co warto wiedzieć, zanim wybierzesz się tam po raz pierwsz

Tajlandia to jeden z najbezpieczniejszych kierunków, jaki upodobali ci, którzy do Azji wybierają się pierwszy raz w życiu i z przyjemnością wracają wprawieni pasjonaci podróży.
Wyświetlenia: 129 Zamieszczono 31/08/2018

 • Kraj Uśmiechu

Przemierzając Tajlandię, natkniesz się na ludzi uśmiechniętych, uprzejmych i ujmujących skromnością. Ta zauważalna dobrotliwość tworzy bardzo przyjemną atmosferę, która będzie towarzyszyła Ci podczas całego wyjazdu i nie opuści (a nawet jeszcze mocniej utrwali się w pamięci) po powrocie do domu.

 • Pomimo wszechobecnego WIFI, zainwestuj w kartę SIM

O hasło do WIFI nie musisz prosić, ponieważ w każdym tajlandzkim hotelu, a także restauracji oraz knajpce umieszczone jest w dobrze widocznym miejscu. Niemniej jednak warto wyposażyć się w kartę SIM, choćby po to, by bez obaw o zbyt słaby transfer danych lub nagły zanik sieci móc wysłać bliskim pierwsze zdjęcia z podróży. Na lotniskach w Bankoku dostępne są punkty operatora Truemove, gdzie możesz wykupić (po okazaniu paszportu) pakiet przygotowany z myślą o turystach: na 7 lub 15 dni za cenę odpowiednio ok. 30, lub ok. 60 zł. Dlaczego warto zrobić to przed opuszczeniem lotniska? Po pierwsze: ze względu na ograniczoną dostępność kart w mieście. Karty są ogólnodostępne, jednak tylko dla obywateli Tajlandii. Po drugie: ze względu na wygodę – sprzedawca tuż po zakupie aktywuje Twoją kartę, a następnie właściwie skonfiguruje telefon, by poprawnie działał i zapewniał 100% dostępności do Internetu.

 • Unikaj bankomatów

Prowizja w bankomatach jest bardzo wysoka i wynosi ok. 20 zł przy każdej wypłacie. Jeśli musisz z niego skorzystać, wybierz większą ilość gotówki, by uniknąć ponownych opłat prowizyjnych.

 • Targuj się!

Oryginalne ceny na bazarach są celowo zawyżone. Targując się, bez kłopotów zbijesz je o 25%, a jeśli postarasz się trochę bardziej – nawet 50%.

 • Daruj codzienny monitoring pogody, zapoznaj się z ogólnymi prognozami

Tajlandia jest skrajnie podzielona pod względem warunków atmosferycznych ze względu na klimat tropikalny (z wyjątkiem Półwyspu Malajskiego położonego w strefie klimatu równikowego), na jaki bezpośrednio wpływają dwa monsuny wiejące zarówno znad oceanu od strony południowo – zachodniej, jak i lądu od strony północno – wschodniej.

 • części północna i środkowa, zdominowane są przez trzy pory roku: chłodną (od listopada do lutego, kiedy temperatura dochodzi do +32°C), gorącą (od marca do kwietnia, kiedy słupek rtęci przekracza 40°C),  deszczową (maj-październik).
 • część wschodnia to najbardziej deszczowy region kraju. Pora sucha (od listopada do kwietnia) stanowi najdogodniejszy okres na odwiedziny. Pora monsunowa przypada na kolejne miesiące (od maja do października z kulminacją w sierpniu, kiedy średnia ilość opadów przewyższa wszystkie pozostałe regiony ponad dwukrotnie),
 • część południowo-zachodnia zdominowana jest przez dwie pory roku: gorąca (od stycznia do kwietnia) i deszczową (od maja do grudnia, kiedy panuje bardzo wysoka wilgotność powietrza),
 • część południowo-wschodnia charakteryzuje się nieco innym układem pór roku: gorąca (od lutego do kwietnia) jest odrobinę chłodniejsza, deszczowa (od maja od stycznia z kulminacją w listopadzie) jest zdecydowanie najdłuższą, jednak mniej intensywną.

Biorąc powyższe pod uwagę, lepszym pomysłem od monitorowania codziennych prognoz jest przeanalizowanie rocznych wykresów temperatur i opadów. Będąc dobrze zorientowanym w warunkach klimatycznych miejsca, gdzie zaplanowałeś spędzić wymarzony urlop, jeszcze lepiej przygotujesz się do wyjazdu.

 • Przygotuj się na intensywne doznania kulinarne i nowy zwyczaj jedzenia: widelcem i łyżką

Tajski street food zdumiewa różnorodnością smaków, aromatów, a także barw. Ostra woń chili miesza się z trawą cytrynową i owocami, którymi obwieszone są stragany. Nie zawsze będziesz wiedział, na co patrzysz i co zamawiasz, jednak jeśli lubisz jadać na ostro, możesz być pewien, że warto skusić się i skosztować nowych potraw. W innym przypadku lepszym rozwiązaniem jest rezygnacja z degustacji przysmaków. Tajowie uwielbiają ostre przyprawy, dlatego nie warto sugerować się ilością przypraw, jaką wybierają, ponieważ prawdopodobnie nie będziesz w stanie przełknąć choćby kęsa. Z drugiej strony, potrawa zupełnie pozbawiona ostrości traci walory smakowe, a co gorsze może poważnie zaszkodzić; warunki, w jakich przygotowywane jest jedzenie, różni się od standardów europejskich, a ostre przyprawy na czele z chili zabijają potencjalne bakterie, czy wirusy, tym samym chroniąc organizm przed zachorowaniem.

Pierwsze zetknięcie z kulturą – zwyczajami, zachowaniami, kuchnią – tak odmienną od rodzimej to mocne doświadczenie, którego nie sposób zapomnieć. By wspominać go z przyjemnością, warto odpowiednio przygotować się do wymarzonego urlopu. Co warto wiedzieć o Tajlandii?Co ciekawe, w większości restauracji w zastępstwie noża, w duecie z widelcem występuje łyżka. To bardzo popularny sposób spożywania posiłków wśród Tajów, do którego bardzo łatwo przyzwyczaić się już po kilku dniach spędzonych w tym kraju.

 • Perfekcyjna znajomość angielskiego przyda się zawsze i wszędzie, ale niekoniecznie w Tajlandii

Zrozumienie Taja rozmawiającego w języku angielskim może okazać się nie lada wyzwaniem ze względu na specyfikę tajskiego — jako język tonalny nadaje temu samemu wyrażeniu rozmaite znaczenia w zależności od sposobu, w jaki zostanie wypowiedziane. Tajowie przenoszą tę zasadę na języki obce, w tym angielski, który intonują w sposób nie do końca zgodny z ogólnymi zasadami wymowy. Jak zatem porozumieć się z nimi? Wykorzystaj mowę ciała, którą nierzadko przekażesz więcej, aniżeli w sposób werbalny.

 • I’m Batman”, czyli zamiłowanie do pseudonimów

Ze względu na bardzo długie i skomplikowane w wymowie imiona, Tajowie często używają pseudonimów. Bywa jednak, że niewiele lub nic nie mają wspólnego z ich prawdziwą tożsamością, ponieważ często pochodzą z języka angielskiego. Goszcząc w Tajlandii, możesz spotkać Johna, Scotta, Toma, a nawet...Batmana!

 • Masaż – dobro podstawowe

Polecieć do Tajlandii i nie zrelaksować się w trakcie przyjemnego masażu jest nie do pomyślenia. W każdym mieście zlokalizowanych jest kilkanaście lub więcej gabinetów masażu, a na głównych ulicach możesz natknąć się na wystawione fotele, gdzie za ok. 15 zł możesz zafundować sobie blisko godzinny masaż stóp.

 • Bez klimatyzacji ani rusz

W komunikacji miejskiej klimatyzacja działa na pełnych obrotach. Kiedy temperatura powietrza sięga +35°C, w autobusie prawdopodobnie nie przekroczy 15°, dlatego – pomimo tropikalnego klimatu – przy okazji wyjazdu na wycieczkę fakultatywną warto zabrać ze sobą choćby bluzkę z długim rękawem.

Artykuł powstal przy współpracy z biurem http://ctpoland.com.pl/

Podobne artykuły


14
komentarze: 10 | wyświetlenia: 1334
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1135
12
komentarze: 24 | wyświetlenia: 1255
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 895
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 845
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 980
10
komentarze: 21 | wyświetlenia: 759
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 465
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 725
9
komentarze: 24 | wyświetlenia: 857
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 824
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1252
8
komentarze: 3 | wyświetlenia: 169
8
komentarze: 21 | wyświetlenia: 926
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska