Login lub e-mail Hasło   

Ciekawostki o delfinach

Inteligencja tych zwierząt jest bardzo dobrze rozwinięta. Z tego względu wojsko amerykańskie szkoliło je w celach militarnych. Poznaj ciekawostki o delfinach.
Wyświetlenia: 1.185 Zamieszczono 05/09/2018

Ich widok wywołuje uśmiech na twarzy. Są przyjazne dla człowieka, który może pływać z nimi w wodzie. Znajdują się one w morzach na obu półkulach. Jedynym osobnikiem występującym w Bałtyku jest morświn. Ten gatunek podlega ochronie. W Morzu Bałtyckim jest rzadko widziany. Można go zaobserwować zaledwie kilkanaście razy każdego roku.

Delfiny ciekawostki

Delfiny ciekawostki

Jak już wcześniej wspomniałem są to bardzo mądre zwierzęta. Gdy patrzą w swoje odbicie w lustrze, są w stanie siebie rozpoznać. Według naukowców lubią na siebie patrzeć. Ze względu na ich inteligencję wojsko Stanów Zjednoczonych dostrzegło możliwość wykorzystania delfinów w celach militarnych. Choć władze kraju się do tego nie przyznały były one szkolone do wali. Obecnie mają posiadać 85 osobników zajmujących się poszukiwaniem i odzyskiwaniem utraconego sprzętu. Mają także pomóc w identyfikacji potencjalnego zagrożenia. Na łamach jednego z brytyjskich dzienników opublikowano tekst o armii delfinów, która miała strzelać do terrorystów oraz zajmować się wyłapywaniem nielegalnych imigrantów.

Jeszcze nie tak dawno, bo w latach 60. ubiegłego wieku, NASA prowadziło eksperyment mający udowodnić komunikację między delfinem i człowiekiem. Zwierzę zakochało się w swojej opiekunce. Gdy eksperyment uznano za zakończony, delfin postanowił odebrać sobie życie. Ssaki te oddychają zupełnie inaczej niż ludzie. Są one w stanie kontrolować ten proces. Gdy znudzi im się życie na naszej planecie, mogą po prostu przestać oddychać.

Delfiny mają swój własny język. Komunikują się między sobą na dwa sposoby. Jednym z nich jest język gestów. Odbywa się to za pomocą ruchów ogona, przyjęciu określonej pozy, czy obrotów. Wydają również komunikaty werbalne. Należą do nich sygnały dźwiękowe - głównie impulsy ultradźwiękowe. Jednymi z najczęściej słyszalnych są gwizdy. Obecnie naukowcy określili 32 typy dźwięków. Co więcej, gdyby zwierzęta te potrafiły korzystać z telefonu komórkowego, byłby w stanie rozmawiać z drugim osobnikiem. Podczas eksperymentu naukowcy zaobserwowali, że rozpoznają one rozmówcę po drugiej stronie.

W jeszcze innym eksperymencie amerykańscy badacze ustalili, że delfiny nadają imiona, gdy na świat przychodzi młody osobnik.

Należy mieć na uwadze, że nie zawsze należy pomagać delfinom. Gdy zwierzę zostanie zauważone na dość płytkiej wodzie, może to oznaczać, że jest chore. W takim przypadku przypływają one na mieliznę. Chroni ich to przed utonięciem. Odholowanie takiego osobnika na głęboką wodę może sprawić, że utoną.

Jeśli znasz jakieś ciekawostki o delfinach, będę wdzięczny za publikację w komentarzu.

Podobne artykuły


12
komentarze: 32 | wyświetlenia: 940
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 775
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 949
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 906
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 490
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1081
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 469
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 897
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 617
9
komentarze: 34 | wyświetlenia: 683
9
komentarze: 44 | wyświetlenia: 495
9
komentarze: 36 | wyświetlenia: 728
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 623
9
komentarze: 18 | wyświetlenia: 610
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 611
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska