Login lub e-mail Hasło   

Wróćmy do starożytności

Zakładając, że zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa i wszystkie niezwykłe zdarzenia w historii Żydów były próbami kontaktu Niebios z ludzkim światem ...
Wyświetlenia: 153 Zamieszczono 06/09/2018

Zakładając, że zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa i wszystkie niezwykłe zdarzenia w historii Żydów były próbami kontaktu Niebios z ludzkim światem dochodzimy do pytania, czy te niezwykłe zdarzenia opisane w Biblii były właściwie zinterpretowane? Żydowskie usiłowania życia w zgodzie z naukowo wypracowaną etyką były modyfikowane przez cudowne zdarzenia w historii Żydów, które im niosły przekonanie o narodzie wybranym przez Boga do niesienia etycznego przesłania dla pozostałego świata. Powstawał tylko problem jak być etycznym pośród nieetycznych ludzi?

Starożytna żydowska etyka była syntezą duchowych poszukiwań wszystkich sąsiadujacych cywilizacji w tym cywilizacji Indii i Chin. Ukoronowaniem tej żydowskiej starożytnej etyki było przesłanie Jezusa Chrystusa stanowiace szczyt ludzkiej myśli etycznej. Zmartwychwstanie Chrystusa było znakiem od Niebios wskazujacym specjalne znaczenia przesłania i postawy życiowej Jezusa Chrystusa.

Jezus Chrystus był faryzeuszem i uwielbianym przywódcą powstania faryzeuszy. W Ewangeliach obecny jest pogląd, że to faryzeusze przyczynili się do ukrzyżowania Chrystusa. Jest to nielogiczny i najprawdopodobniej fałszywy pogląd powstały w czasach hellenizacji chrześcijaństwa. Pogląd ten był owocem wrogości między intelektualistami żydowskimi i greckimi dominujacymi w starożytnym Rzymie w którym rozwijało się wczesne chrześcijaństwo.

Chrześcijaństwo źle zinterpretowało znak Zmartwychwstania i nakazało uwielbienie Chrystusa jako Boga zapominajac o istocie jego przesłania. Kościół Chrystusowy oparty na zasadach etyki żydowskiej rozwijał się i rósł w czasie kryzysu i upadku Cesarstwa Rzymskiego, dlatego, że wspólnoty chrześcijan wzorowane na żydowskich gminach były ochroną przed biedą i bezprawiem upadajacego imperium Rzymu. W czasie upadku Rzymu Kościół Chrystusowy stał się instytucją wspierajacą władzę cesarzy i powoli zapominał o etyce Chrystusowej. Dziś Kościół Chrystusowy to globalna konserwatywna finansowa instytucja wspierająca wszelką reakcję i zwalczająca społeczny postęp.

Rozwój liczebny ludzkiej populacji i kryzysy klimatyczne powodowały konflikty zbrojne pomiędzy starożytnymi imperiami i nowożytnymi potęgami. Demokracja wzmogła konflikty międzynarodowe stawiajac przed politykami zadania obrony narodowych interesów. Zapomniano o etyce Chrystusowej (i jej źródle) traktujac ją jako zbędny balast. Kościoły chrześcijan stały się częścią systemu politycznego trzymajacego społeczeństwa w ryzach zakazów i nakazów kościelnych.

Sądzę, żę powinniśmy wrócić do źródła, do starożytnego Izraela sprzed 20 wieków aby dokonać etycznego skoku naprzód i przywrócić starożytne żydowskie ideały i uniwersalne zasady organizowania społeczeństwa, które jak myślę, są dopasowane do potrzeb każdej społeczności.

Dorobek etyczny Żydów jest syntezą wszystkich ziemskich systemów etycznych. Trzeba do niego wrócić i zastanowić się nad jego znaczeniem dla nas wszystkich i dla przyszłości naszej cywilizacji.

Może nam się uda wypracować wspólną wszystkim ludziom podstawę etyczną.

Warszawa, dnia 5 września 2018 roku, Bogdan Góralski

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 321
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1000
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 1478
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 529
6
komentarze: 55 | wyświetlenia: 2060
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 893
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 141635
118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 238814
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 110474
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122023
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

"Sądzę, że powinniśmy wrócić do źródła, do starożytnego Izraela sprzed 20 wieków aby dokonać etycznego skoku naprzód i przywrócić starożytne żydowskie ideały i uniwersalne zasady organizowania społeczeństwa, które jak myślę, są dopasowane do potrzeb każdej społeczności". Trzeba jeszcze znaleźć chętnego, który da się ukatrupić na krzyżu. A to może być trudniejsze niż się wydaje.

  geb  (www),  14/12/2018

Szczęść Boże!
Panie @Bogdan Góralski: Czy czuje się Pan słowianinem?
Słowianie przysięgali się na Słońce!
Ja jestem słowiańską chrześcijanką i uznaje Chrystua Jezusa na przebóstwione Uświęcone już Słońce (Dawcę Życia)!

Ale, mi tu Pan wymyślił etykę. Jeśli tak Panu podoba się etyka żydowska, to niech Pan przynajmniej trochę współczuje Palestyńczykom!

Podrawiam wszystkie dzieci Boga Żywego.

http://www.raj.org.pl

@geb: "17 Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić6. 18 Zaprawdę. bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. 19 Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska