Login lub e-mail Hasło   

(on)a/ s(he)

OBRAZ NIEJEDNOZNACZNY KOBIECEJ NATURY
Wyświetlenia: 154 Zamieszczono 12/09/2018

Wystawa indywidualna Doroty Kuźnik w warszawskiej Galerii XANADU

Pozornie chłodne i obojętne, a jednocześnie wrażliwe i pełne emocji – takie bywają kobiety. Dwoistość ich natury intryguje i porusza, fascynuje i inspiruje. Zmusza, by w poszukiwaniu prawdy spojrzeć im głęboko w oczy – zwierciadło duszy. Włożone w społeczne ramy, pragną porzucić narzucone normy, by podążać ścieżką serca. Spotykamy je codziennie w drodze do pracy czy na spacerze z rodziną – z historią życia, wyborami i dylematami wypisanymi na twarzy. Ich portrety zobaczyć można na wystawie (ON)A / S(HE), autorstwa Doroty Kuźnik, jednej z najbardziej rozpoznawalnych artystek ostatnich lat. Wernisaż odbędzie się 12 września br. w warszawskiej Galerii Xanadu. 

Obok tej sztuki nie można przejść obojętnie. Kobiety z obrazów Doroty Kuźnik ukazują różne odcienie ich prawdziwej natury, tej jasnej i tej ciemnej. Widz musi liczyć się z tym, że  jego zmysły zostaną nieraz „oszukane”, a on sam będzie poddany próbie ciekawości. To jeden z wielu punktów zapalnych w stylu artystki, kuszącej widza, by ten przeszedł o krok dalej i przekroczył granice wystawienniczych zasad – dotknął i poczuł dzieło w sposób sensoryczny. Każdy obraz to portret, element opowieści snutej przez artystkę, która mierzy się z trudnymi tematami kobiecości, tożsamości, oczekiwań społecznych, a jednocześnie zachwyca perfekcyjnym warsztatem, przez co nikogo nie pozostawia obojętnym. Banałem będzie napisać, że malarstwo Doroty Kuźnik cechuje perfekcyjny warsztat. A to prawda. Artystka każdy obraz maluje z ogromnym pietyzmem. Ma upodobanie do rekwizytu i stroju. W niemal sensualny sposób odczuwa powierzchnię tkanin, drewna, metalu. Potrafi tak oddać w obrazie szczegóły, że trudno powstrzymać się przed wyciągnięciem ręki w kierunku malowidła. Taki gest artystka często też prowokuje, posługując się elementem kolażu. W obraz wkleja bordiury z aksamitu materiału, który wręcz wymusza dotyk. To szczególna gra. – dodaje Agnieszka Gniotek, właścicielka Galerii Xanadu.

Wystawa w warszawskiej galerii Xanadu to odpowiedź na rosnące zainteresowanie kolekcjonerów pracami artystki. Jest to zbiór przemyślany, nawiązujący do cykli powstałych w ostatnich latach, gdy świadomość artystki dojrzewała i eksplodowała w formy totalne.  Od wielu miesięcy obserwuję silne reakcje miłośników sztuki na twórczość Doroty Kuźnik. Podobnie jak mnie, jej malarstwo nikogo nie pozostawia obojętnym. Wręcz wyzwala potrzebę komentarzai podzielenia się refleksją. Czasami są to wypowiedzi bardzo emocjonalne, niemal intymne. Zwierzenia. Na początku było dla mnie zaskoczeniem, że malarstwo Doroty jest tak poruszające, nie tylko dla kobiet, ale także dla mężczyzn. Na tyle poruszające, że nie tylko je omawiają, ale także decydują się nabywać do kolekcji kolejne obrazy artystki. – komentuje Agnieszka Gniotek, historyk  i krytyk sztuki.

Sztuka Doroty Kuźnik to opowieść o tym, co jest widoczne na zewnątrz dla oka i o tym, co jest ukryte pod powierzchnią znaczeń. Archaiczne i stylizowane pozy mogą być symbolem postawy wobec świata, która wymusza wyzbywania się swego prawdziwego ja i podążania za utartymi schematami. Jednocześnie zachęca do podejmowania wyborów zgodnych z prawdziwymi potrzebami
i pragnieniami. W narracji wystawy ujawnia się historia artystki, która odważyła się odrzucić komfortowe życie i pracę na etacie na rzecz kariery malarskiej. Być może dzięki temu, jej twórczość jest tak dojrzałym i wciągającym zjawiskiem. 

Wystawa otwarta będzie do 29 września 2018 r. od poniedziałku do piątku w godz. 12:00-19:00 oraz
w soboty w godz. 11:00-16:00.

Wernisaż wystawy odbędzie się 12 września 2018 r. w godz. 18:00-21:00 Xanadu Galeria i Dom Aukcyjny, ul. Hoża 51 w Warszawie

Dorota Kuźnik (ur. 1975 r.) w 2000 r. ukończyła Studia Filologiczne na kierunku Filologia Germańska na Uniwersytecie Wrocławskim, w 2005 r. ukończyła dwuletnie Studia Podyplomowe w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego.
W 2016 r. otrzymała dyplom magisterski z wyróżnieniem na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w Pracowni Malarstwa prof. Aleksandra Dymitrowicza i Pracowni Multimediów prof. nadzw. Wojciecha Pukocza. Udział w II Edycji Konkursu malarskiego „POSTAWY” na najciekawszą postawę artystyczną wśród studentów kierunku: Malarstwo Akademii Sztuk Pięknych im Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu połączony z wystawą pokonkursową w Galerii Browar w Browarze Mieszczańskim (2015). Udział w wystawach: Wystawa malarstwa w Bramie Wrocławskiej miasta Oleśnica „Art happens” (2009); Galeria „Pod psem” na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (2014); (IM)POTENCJE - wystawa malarstwa Doroty Kuźnik i Moniki Małachowskiej w Miejskim Ośrodku Kultury w Oleśnicy (2015); Udział w Międzynarodowym Konkursie YICCA International Contest of Contemporary Art. (2017); Wyróżnienie Honorowe w 27. Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych „Promocje” w Legnicy (2017); wystawa towarzysząca międzynarodowemu seminarium naukowo-technicznemu „Urządzenia i systemy energetyczne w przemyśle, energetyce
i transporcie”, hotel Warszawianka w Jachrance (Organizator wydarzenia firma APS Energia SA) (2018).

Galeria i Dom Aukcyjny Xanadu to przestrzeń nie tylko dla znawców i miłośników sztuki, lecz także dla tych, którzy chcieliby oswoić i zrozumieć twórczość współczesnych artystów. Xanadu jest miejscem wymiany myśli, dialogu ze sztuką, gdzie w sposób zaskakujący można odkryć obszary własnej wrażliwości. Aktywność galerii koncentruje się głównie wokół aukcji i wystaw czasowych. Xanadu oferuje także możliwość wypożyczenia dzieł sztuki do przestrzeni biznesowych oraz na potrzeby osób prywatnych. Inicjatorką powstania galerii i właścicielką Xanadu jest Agnieszka Gniotek, historyk 

i krytyk sztuki. Xanadu mieści się przy ulicy Hożej 51 w Warszawie.

Więcej informacji:

http://www.galeriaxanadu.pl  

https://www.facebook.com/galeriaxanadu/  

https://www.instagram.com/xanadu_gallery/ 

Podobne artykuły


14
komentarze: 10 | wyświetlenia: 1341
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1142
12
komentarze: 24 | wyświetlenia: 1260
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 899
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 848
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 989
10
komentarze: 21 | wyświetlenia: 767
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 473
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 730
9
komentarze: 24 | wyświetlenia: 860
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 828
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1259
8
komentarze: 102 | wyświetlenia: 240
8
komentarze: 3 | wyświetlenia: 193
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska