Login lub e-mail Hasło   

Wszczepiony do mózgu elektroniczny chip zapobiegł napadom padaczkowym

Opracowany przez naukowców z Cabridge implant potrafił zatrzymać napady drgawek, uwalniając naturalny związek chemiczny, który blokuje komórki wywołujące &b...
Wyświetlenia: 105 Zamieszczono 13/09/2018

Opracowany przez naukowców z Cabridge implant potrafił zatrzymać napady drgawek, uwalniając naturalny związek chemiczny, który blokuje komórki wywołujące „burzę elektryczną” w mózgu.

Urządzenie jest miękkim i elastycznym chipem, który uwalnia do mózgu lek, w celu powstrzymania ataków padaczki. Działa jak „hamulec”, zatrzymując wyzwalające się spod kontroli sygnały elektryczne w mózgu. Naukowcy byli w stanie zapobiec atakom drgawek u myszy, dając nadzieję ok 600 000 pacjentów w Wielkiej Brytanii zmagającym się z epilepsją.

Obecnie trzy osoby z epilepsją na dziesięć nie są w stanie kontrolować swoich napadów, ponieważ leki przeciwpadaczkowe nie działają zbyt skutecznie.

Dr Christopher Proctor z wydziału inżynierii elektrycznej Uniwersytetu w Cambridge, który kierował badaniami, powiedział:
„Najbardziej ekscytujący dzień pracy, był, wtedy kiedy koncepcję, nad którą cały czas pracowałem mogłem wziąć i trzymać w ręce oraz wtedy kiedy po raz trzeci udało nam się zapobiec napadom.”
„Mówię po raz trzeci, ponieważ jestem zawsze sceptyczny, więc nie wierzyłem do końca w początkowe wyniki badań, dopóki nie powtórzyliśmy tego kilka razy”.

Nowy chip działa inaczej od wcześniej opracowanych tego typu urządzeń. W celu zablokowania powodujących napady komórek mózgu wykorzystuje substancję chemiczną znajdującą się już w mózgu. Implant wykrywa sygnał elektryczny w momencie, kiedy atak się zaczyna, uruchamiając pompę jonową przy użyciu ładunku elektrycznego. Pompa uwalnia substancję chemiczną o nazwie GABA. Metoda zadziałała na 17 myszach, którym podawano wcześniej leki powodujące napady padaczkowe.

Zatrzymanie ataku wymagało mniej niż jeden procenta leku załadowanego do urządzenia, co sugeruje, że może on działać długo bez konieczności ponownego napełnienia. Elektroniczny implant, wykonany jest z tworzywa sztucznego i jest jedynie dwa razy grubszy od ludzkiego włosa. Może być już testowane na ludziach w ciągu najbliższych dwóch lat.

Profesor George Malliaras z wydziału Inżynierii Uniwersytetu Cambridge, który pracował nad miękkim, elastycznym chipem, powiedział:

„Te cienkie, organiczne implanty powodują minimalne uszkodzenie mózgu, a ich właściwości elektryczne są dobrze dostosowane do tego typu zadań”

Wyniki, opisane zostały w czasopiśmie Science Advances. Elektroniczny chip może być również wykorzystany w leczeniu choroby Parkinsona, poprzez dostarczenie do mózgu innej substancji zwanej dopaminą.

Profesor Ley Sander, dyrektor medyczny z Epilepsy Society i profesor neurologii na University College London, powiedział:

„Interesujące w tym badaniu jest to, że implant dostarcza lek bezpośrednio do źródła napadu, minimalizując ilość potrzebnego leku, zmniejszając czas przyjmowania leku i potencjalnie zmniejszając ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.”

Upłynie jeszcze wiele lat, zanim implant będzie regularnie stosowany u ludzi.

Zobacz także:

Wydrukowane zostało pierwsze sztuczne oko zmieniające światło na impulsy elektryczne

Nadchodzi nowa generacja leków przeciwdepresyjnych opartych na Ketaminie

Terapia genowa przywróciła sprawność szczurom z urazem rdzenia kręgowego

Napędzane ultradźwiękami mikroroboty przefiltrowały krew z bakterii i toksyn

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 321
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1000
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 1478
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 529
6
komentarze: 55 | wyświetlenia: 2060
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 893
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 141635
118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 238814
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 110476
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122023
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska