Login lub e-mail Hasło   

Cydr - historia niezwykłego napoju

Lubelszczyzna to przepiękna kraina położona na wschodzie Polski, tuż przy granicy.
Wyświetlenia: 133 Zamieszczono 14/09/2018

Województwo to i kraina geograficzna odznacza się nie tylko ciekawą architekturą, zupełnie odmienną od reszty Polski, ale i oferuje swoim mieszkańcom, a także przyjezdnym turystom coś, czego nie sposób spotkać w innych miejscach i innych regionach naszego kraju… Lubelszczyzna nazywana jest bowiem Polską Toskanią, jednakże w przeciwieństwie do włoskiego regionu, kraina ta porośnięta jest nie winoroślami, a jabłoniami i gruszami. Regionalnym z kolei, mocno znanym i cieszącym się ogromnym uznaniem drinkiem jest przepyszny cydr robiony z najdoskonalszych odmian owoców jabłoni i gruszy. Każdy kto był i widział tę niezwykłą krainę, śmiało może potwierdzić, że zarówno architektura miast, roślinność, rzeźba terenu jak i “dzikość” tej krainy sprawiają, że wjeżdżając tam, czujemy się, jakbyśmy przenieśli się do innego świata. Poza pięknymi miastami, w lubelskim, jak okiem sięgnąć rozciągają się pola i sady owocowe, a rośliny na nich rosnące mają doskonałe warunki do wzrostu i nabierania koloru oraz słodyczy w swoich owocach.

Cydry, które zakupić można na lubelszczyźnie wyróżniają się swoim głębokim smakiem, który to gwarantują dojrzałe, słodkie owoce najlepszych odmian. Cydr jednak jest napojem alkoholowym znacznie mniej znanym niż chociażby piwo czy wina. Jest to dość nieskomplikowany w produkcji przefermentowany sok z dojrzałych jabłek najlepszych odmian, który swoją słodycz zyskuje właśnie dzięki owocom. Cydr jest nie doprawiony cukrem, pozyskiwany z kolei jest w sposób podobny do piwa - poprzez górną fermentację, jednakże  zawartość alkoholu w nim jest znacznie mniejsza niż w przypadku piw, jest to zaledwie od jednego do ośmiu-dziewięciu procent. Napój ten doprawiany jest różnymi innymi owocami lub przyprawami, przez co trafić można na cydry gruszkowe czy cynamonowe. Dzięki swoim właściwościom i słodkawo-kwaskowatemu smakowi świetnie gasi pragnienie i orzeźwia.

Jako, że lubelszczyzna stała się dzięki swoim wyrobom zagłębiem cydrowym, stworzyła one swoje własne marki, z początku dostępne włącznie w swoim regionie. Nie trudno jednak zauważyć, że najwyborniejsze odmiany cydrów z lubelszczyzny szybko zdobyły uznanie pośród degustatorów trunku w innych regionach kraju. Obecnie wyborne cydry z lubelszczyzny zakupić można niemalże w całej Polsce, podawane są także w wielu restauracjach, a ich smak natchnął producentów rozmaitych piw do produkcji piw o smaku lub z aromatem jabłek, produkcji mieszanek cydrów z piwami, a także różnych innych owocowych i orzeźwiających fuzji.

Cydr najlepiej komponuje się z lekkimi posiłkami, przekąskami a nawet deserami, jest idealny na lato, zwłaszcza schłodzony fantastycznie orzeźwia i gasi pragnienie. Jest też świetnym alkoholem na przyjęcia i imprezy, dzięki swojej bąbelkowej konsystencji.
Podobne artykuły


14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 828
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 888
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 288
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 899
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1502
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 705
12
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1593
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1331
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 656
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 349
11
komentarze: 165 | wyświetlenia: 286
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 435
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 930
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 673
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 839
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Ten art wymaga komentarza i kilku pytań.
To dlaczego cydr, który stanowi chlubę np. Hiszpanii i innych państw południowej Europy bo jest uznanym przysmakiem dla turystów wszelkiej maści jest tam o niebo lepszy. Czemu u nas musi być natychmiast oszukany? Przecież tam jego cena jest relatywnie niższa dwukrotnie od ceny wina nadając mu atrakcyjność i szczególny walor. Mamy rodzinę w Hiszpanii. ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska