JustPaste.it

Media, telewizja – kółko wzajemnej adoracji?

Nieraz genialna kampania robi z nieznanego masowemu odbiorcy osobnika, gwiazdę (gwiazdkę) pierwszej wielkości, jak ostatnio ze Sławomira Zapały

Media, telewizja tworzą „gwiazdy”, a właściwie gwiazdki (gwiazdy to artystki znane na całym świecie jak: Myrlin Monroe, Brygite Bardot, czy współcześnie: Catherina Zeta Jones, Michael Douglas, Angelina Jolie, Tom Cruise, itp.), czy osoby jednorazowego sukcesu czy sezonu, np. miss, mister Polski, zwycięzcy telewizyjnych show, itp., które aby przetrwać w show biznesie i na małym i dużym ekranie, muszą być ciągle obecne czy to na czerwonym dywanie, czy to na ściance.

 

 

Media i telewizja nie tylko ich wybiera (także obsadę redaktorów i prowadzących programy), lansuje, ale i promuje (ułatwia im karierę), pokazując ich na czerwonym dywanie czy ściance, przeprowadzając z nimi ciągle wywiady, opowiadając i pokazując w ”plotkach”, szczegóły ich życia i zachowania. Aby „sława” gwiazdek nie trwała tylko jeden sezon, potrzebna jest odpowiednia kampania reklamowa i zgoda na wejście „z butami” w ich codzienne życie. 

 

 

Nieraz genialna kampania robi z nieznanego masowemu odbiorcy osobnika, gwiazdę (gwiazdkę) pierwszej wielkości, jak ostatnio ze Sławomira Zapały, który jest obecnie wszędzie i nie ma medialnej imprezy, bez jego obecności. W niedawnej przeszłości, szczególnie w kulturze, wejście do ograniczonej liczbowo i względnie stabilnej w czasie czołówki gwiazd, wymagało uprzedniego zdobycia odpowiedniej lokalnej lub regionalnej widowni, obecnie media i telewizja przyśpieszają sprawę, dostarczając widowni gwiazdkę, niczym formę reklamowego towaru.

84ccbcfa13db7d5ec3de1a09dacf699c.jpg

Kiedyś kultura (także sportowa) dzieliła się ze względu na jakość, na kulturę masową i elitarną, dla znawców, koneserów, dzisiaj dzięki mediom i telewizji różnice te się prawie zatarły, nawet tenisiści nie występują już w klasycznych białych strojach. Różnice zatarły się też z tego względu, że gwiazdy (gwiazdeczki) kultury masowej, zarabiają więcej niż gwiazdy kultury elitarnej (opera, teatr, balet, itp.)

 

Dlatego we współczesnym show-biznesie, nikt już nawet nie udaje, iż poszukuje stałych, „długotrwałych gwiazd”, obdarzonych jakąkolwiek charyzmą czy osobowością. Nikt już też nie oczekuje, że będą wpływały na opinię publiczną, lub że choćby stworzą własny styl, czy to muzyczny, czy sceniczny. W dzisiejszych czasach młodzi ludzie marzą o karierze aktorki/ra piosenkarki/rza, tancerki/rza, dlatego media i telewizja odgrywają tak dużą rolę w ich promocji. A jeszcze wydawałoby się tak niedawno: aktorki, tancerki i piosenkarki, miały status „kurtyzan”.