JustPaste.it

AR – co to właściwie jest?

Rzeczywistość rozszerzona to inaczej Augmented Reality. W największym skrócie, jest to technologia, która łączy ze sobą świat rzeczywisty oraz świat tworzony w sposób komputerowy.

Rzeczywistość rozszerzona to inaczej Augmented Reality. W największym skrócie, jest to technologia, która łączy ze sobą świat rzeczywisty oraz świat tworzony w sposób komputerowy.

 

 

Grafika 3D, a więc wytwór komputerowy, jest nakładany na obraz rzeczywisty. Tym samym otrzymuje się rzeczywistość rozszerzoną – faktyczny i realny świat, wzbogacony w komputerowe elementy. Rzeczywistość rozszerzona daje wiele możliwości – można wykorzystywać ją w różnych branżach: zarówno w biznesie, jak i w edukacji, rozrywce czy medycynie.

Jednego z pierwszych wyjaśnień dotyczących AR zostało opracowane przez Ronalda T. Azuma, uważanego za pioniera rzeczywistości rozszerzonej, posiadającego ogromne doświadczenie w tej dziedzinie. W jednym z artykułów A Survey of Augmented Reality, możemy przeczytać, że Rzeczywistość rozszerzona jest jedną z odmian rzeczywistości wirtualnej, jednak różniąca się od niej znacznie. W rzeczywistości wirtualnej użytkownik nie może zobaczyć świata rzeczywistego, natomiast AR pozwala użytkownikowi zobaczyć rzeczywisty świat, z nałożonymi na niego równocześnie obiektami wirtualnymi. W AR rzeczywistość nie jest zastępowana zatem światem wirtualnym, a jedynie uzupełniana – tak, aby obiekty rzeczywiste i wirtualne mogły współistnieć w tej samej przestrzeni.

Zastosowanie AR

Zastosowanie AR może być (i jest) bardzo duże. Ronald T. Azum zapewnia w swoim artykule o przydatności poszerzonej rzeczywistości w różnych dziedzinach. Pisze, że szczególnie AR może być przydatne w:

  • medycynie ( chirurgia, tomografia komputerowa, cele szkoleniowe),

  • produkcji i naprawach (naprawa maszyn złożonych, instrukcje obsługi),

  • wizualizacje obiektów i środowisk,

  • rozrywka (gry łączące w sobie elementy świata rzeczywistego i wirtualnego),

  • nowe technologie dla wojska (np. w lotnictwie: nakładanie grafiki wektorowej na rzeczywisty obraz świata)

  • edukacja.

Rzeczywistość rozszerzona może znaleźć swoje zastosowanie w każdej dziedzinie – bez wyjątku. Świetnie sprawdza się w edukacji, w technice, w turystyce, ale też w medycynie i to na różnych jej polach. Ogromnym plusem tej technologii jest to, że uzupełnia ona rzeczywisty, widziany świat (otoczenie), w informacje i obrazy, które są dla nas niedostępne.

  • Rzeczywistość rozszerzona – dostęp do szybkiej informacji

Przykład? Wyobraźmy sobie dziecko stojące przed Piramidą Cheopsa – jeżeli przewodnik dziecka (nauczyciel, rodzic) nie ma odpowiedniej wiedzy, dziecko dowie się jedynie, że jest to jedna z najokazalszych na świecie piramid. Zakładając jednak specjalne okulary, może dowiedzieć się na jej temat znacznie więcej poprzez wyświetlające się grafiki 3D oraz teksty i instrukcje.

Poszerzona rzeczywistość w ciekawy i innowacyjny sposób przedstawia to, co czasem jest bardzo trudne do zrozumienia, zapamiętania lub wykonania.

Rzeczywistość poszerzona – poznaj dane

Innym przykładem wykorzystania technologii AR jest uzupełnienie informacji, wytyczenie szlaku, ułatwienie nawigacji. Funkcja ta może być przydatna dla wojska, czy dla zwykłych turystów. Wyobraź sobie, że stoisz przed górą, którą chciałbyś zdobyć. Nic o niej jednak nie wiesz. Z wykorzystaniem technologii AR można dowiedzieć się:

- skąd prowadzi szlak na szczyt,

- jak daleko jest szlak,

- jak długo trwa droga na szczyt,

- czy droga jest niebezpieczna i jakich „pomocy” potrzebujesz,

- na jakiej wysokości wznosi się szczyt.

Nie musisz posiadać „fizycznych” map czy przewodników, które są często ciężki, zajmują wiele miejsca, ale przede wszystkim szukanie w nich informacji jest uciążliwe i bywa długotrwałe – z wykorzystaniem AR wszystko dzieje się znacznie szybciej i jest łatwiejsze.

Rzeczywistość poszerzona – poznaj tło historyczne

Niekiedy bardzo trudno jest nam zrozumieć fenomen wydarzenia historycznego lub budowli. Nawet, jeżeli znamy kontekst historyczny, nie jest łatwo wyobrazić sobie tło i czasy świetności danego obiektu. W takiej sytuacji również z pomocą przychodzi nam rzeczywistość rozszerzona. Za jej pomocą wszystkie nowoczesne obiekty mogą zniknąć z naszego pola widzenia – zostanie obiekt, który nas interesuje, a przestrzeń zostaje uzupełniona o budowle i elementy z konkretnego czasu/wieku. Dzięki temu zrozumienia staje się znacznie głębsze!

AR – początki

Rzeczywistość poszerzona wydaje się terminem nowym. Nie jest tak jednak. Po raz pierwszy świat spotkał się z terminem: rzeczywistość poszerzona w roku 1992 dzięki T. Coudellowi oraz D. Mizelle. Od tego czasu prace nad ta technologią nie ustawały. Jeszcze w latach 90 – tych XX wieku pojawiły się pierwsze systemy pozycjonowania NAVSTAR GPS, a także pierwsze systemy do lokalizacji urządzeń z wykorzystaniem markerów. Lata 90 – te przyniosły również obszerne publikacje dotyczące tej technologii. Na początku XXI wieku technologie zaczęto dopracowywać – stworzono pierwsze telefony GSM z wbudowanym odbiornikiem NAVSTAR GPS, a także pierwsze gry w rozszerzonej rzeczywistości. Dziś, dzięki takim firmom jak 3R STUDIO, możemy cieszyć się coraz powszechniejszym zastosowaniem AR na różnych płaszczyznach i w różnych dziedzinach. Czy AR będzie się nadal rozwijała? Nikt nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości!

Dodatkowe informacje - https://3rstudio.com/