JustPaste.it

Leczenie zębów nie boli! Dzięki odpowiedniemu znieczuleniu

Strach przed wizytą w gabinecie stomatologicznym nie jest niczym niezwykłym i dotyczy bardzo dużego grona osób.

Strach przed wizytą w gabinecie stomatologicznym nie jest niczym niezwykłym i dotyczy bardzo dużego grona osób.

 

 

Zabiegi przeprowadzane przez dentystów kojarzą się z nieprzyjemnym dźwiękiem i bólem, co wynika z dawnych metod i praktyk, w których nie podawano znieczulenia. W dzisiejszych czasach, udając się do prywatnego stomatologa, nie ma się czego obawiać – znieczulenie ogólne lub przy użyciu podtlenku azotu, stosowane przez specjalistów sprawia, że nawet te najbardziej wyczulone na ból osoby, mogą bez najmniejszego stresu udać się na zabieg. Jak działa takie znieczulenie?

Znieczulenie stomatologiczne – czy warto z niego skorzystać?

Oczywiście, tym bardziej jeżeli należysz do osób, które bardzo obawiają się zabiegu i bólu, który może wystąpić w jego trakcie. Co więcej, na dodatkowy rodzaj znieczulenia powinny zdecydować się te osoby, które mają obniżony prób bólu i nawet standardowe znieczulenie nie pomaga podczas działań stomatologa. Dodatkowe znieczulenie stomatologiczne to sposób na bezbolesne przetrwanie nawet najtrudniejszego i najbardziej skomplikowanego zabiegu, dlatego też warto dowiedzieć się jak najwięcej o dostępnych metodach.

Znieczulenie przy użyciu podtlenku azotu

Gaz rozweselający, bo tak popularnie mówi się na podtlenek azotu, to uzupełnienie standardowego znieczulenia, które jest stosowane zarówno u osób dorosłych, jak również najmłodszych. Pacjent otrzymuje za pośrednictwem specjalnej maski mieszankę tlenu i tlenku azotu, które wdycha jednocześnie. Ta metoda farmakologiczna pozwala na osiągnięcie u pacjenta stanu ograniczonego poziomu świadomości, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości utrzymania z nim kontaktu, dzięki czemu będzie on np. reagował na polecenia stomatologa.

Użycie podtlenku azotu, nazywane również sedacją, to nieinwazyjny i bezpieczny sposób na znieczulenie pacjenta, który bardzo obawia się zabiegu albo posiada obniżony próg bólu. Niezbędne środki farmakologiczne podawane są przez nos, dlatego też nie wolno oddychać ustami (tylko nosem!) w tracie przeprowadzania procesu dostarczania podtlenku azotu. Wskazane jest również, aby na 3 godziny przed rozpoczęciem zabiegu nie spożywać pokarmów i napojów.

Znieczulenie ogólne

Alternatywą dla gazu rozweselającego jest znieczulenie ogólne, nazywane również narkozą. Jest to doprowadzanie pacjenta do snu, dzięki czemu nie czuje on bólu – w jego trakcie podawany jest pacjentowi tlen, dzięki czemu jest on w pełni bezpieczny. Co więcej – podczas zabiegu anestezjolog kontroluje pracę układu oddechowego i serca, dzięki czemu jest w stanie odpowiednio zareagować w sytuacji, gdyby doszło do niepożądanych sytuacji. To rozwiązanie jest jeszcze bardziej polecane osobom, bojącym się bólu i zabiegu stomatologicznego – w trakcie przeprowadzania nawet najbardziej skomplikowanych działań stomatologicznych, pacjent jest całkowicie nieświadomy.

O czym należy pamiętać, decydując się na znieczulenie ogólne? Przede wszystkim o tym, by na 6 godzin przed rozpoczęciem zabiegu nie spożywać pokarmów, zaś na 2 godziny przed – nie pić żadnych płynów. Konieczne jest również zapewnienie sobie środka transportu, którym pacjent powróci do domu oraz opiekę osoby dorosłej, która będzie w stanie pomóc po zabiegu.

Przeciwwskazania? Oczywiście istnieją, natomiast wykryte zostaną podczas szczegółowo przeprowadzonego wywiadu lekarskiego. Nie ma więc możliwości, by pacjent przystępował do narkozy bez odpowiedniej zgody anestezjologa.

Kiedy znieczulenie stomatologiczne może nie być możliwe?

Istnieją przeciwwskazania, które uniemożliwiają skorzystania ze znieczulenia, a do tych najważniejszych należą (oczywiście nie we wszystkich przypadkach):

  • choroby nerek, serca, układu oddechowego, płuc

  • przerost migdałków,

  • psychozy,

  • narkomania i alkoholizm,

  • wady serca,

  • ciąża.

Warto również wiedzieć, że niekiedy może dochodzić do skutków ubocznych stosowania znieczulenia ogólnego lub gazu rozweselającego. Mogą to być między innymi wymioty, zawroty głowy i zaburzenia równowagi, bóle głowy itd.

Oczywiście summa summarum znieczulenie stomatologiczne jest bardzo wartościowym rozwiązaniem dla osób, które pragną bezboleśnie i bezstresowo przejść przez zabieg. Specjaliści dbają o to, aby – niezależnie od wybranej metody znieczulenia – zabieg przebiegał bezpiecznie i by pacjent nie musiał jeszcze przed jego przeprowadzeniem obawiać się, że coś pójdzie nie tak. Jeżeli więc obawiasz się zabiegu stomatologicznego, poproś lekarza o dodatkowe znieczulenie – po przeprowadzeniu odpowiedniego wywiadu, będzie możliwe jego zastosowanie!

Sprawdź ciekawe informacje - http://odent.pl/