JustPaste.it

Pierwszy skuteczny lek na Alzheimera ma być za 6 lat

Niedawno doszło do przełomowego odkrycia w walce z chorobą Alzheimera. Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge i Uniwersytetu w Lund w Szwecji zidentyfikowali cząstki, które niszczą zdrowe komórki mózgu i rozpoczynają początek choroby Alzheimera. Skuteczny lek na tę śmiertelną chorobę mógłby być dostępny w ciągu zaledwie sześciu lat od odkrycia. Po raz pierwszy ukierunkowany będzie na przyczynę, a nie objawy choroby.

Do niedawna naukowcy nie mogli dojść do porozumienia co, tak naprawdę wywołuje chorobę, więc nie było właściwego celu. Setki badań klinicznych, które zostały wcześniej przeprowadzone nad potencjalnym lekiem, nie powiodły się. Były one w większości ukierunkowane na płytki amyloidowe, które gromadzą się w mózgach osób z tą chorobą.

Ostatnie badani wskazały jednak, że choroba Alzheimera jest w rzeczywistości spowodowana przez znacznie mniejsze cząstki nazywane oligomerami, które stopniowo agregują w płytki.

„To niezwykle ekscytujące odkrycie. Nigdy wcześniej nie było leczenia ukierunkowanego na eliminowanie oligomerów. Jestem przekonana, że będzie to skuteczne „– powiedziała wiodąca badaczka, profesor Michele Vendruscolo z Uniwersytetu w Cambridge.

„Próby, które się powiodły, dały nam garść leków, ale leki te mogą leczyć tylko objawy choroby Alzheimera, a nie jej początek i postęp” Konieczne są jednak dalsze badania kliniczne.

Oligomery główną przyczyną choroby Alzheimera

Wielu ekspertów twierdzi, że powodem, dla którego tak wielu lekom nie udało się opanować choroby Alzheimera, jest to, że mają one niewłaściwy cel.  Przez lata zakładano, że kluczowym elementem rozwoju choroby jest obecność płytek amyloidowych, dużych skupisk nadmiaru białka, które gromadzą się pomiędzy neuronami w mózgach osób cierpiących na Alzheimera. Leki te jednak nie wydają się powodować żadnej poprawy w późniejszym funkcjonowaniu poznawczym. 

W ostatnich latach oprócz płytek amyloidowych skupiono się również na innych kandydatach mogących wywoływać chorobę. Na przykład sploty neurofibrylarne występują wtedy, gdy białka ulegają zniekształceniu wewnątrz neuronów i potencjalnie osłabiają delikatne komórkowe systemy wspomagające.

Prawdziwą jednak przyczyną choroby są jednak małe kępki białek znane jako oligomery, które występują naturalnie w komórkach mózgu, a sploty i płytki są jedynie ich konsekwencją. Usunięcie większych złóż molekularnych nie jest  tak naprawdę tym, co wywołuje chorobę.

Jeśli lek stanie się dostępny, będzie początkowo stosowany u pacjentów wykazujących wczesne objawy choroby. W dalszej perspektywie naukowcy mają nadzieję, że opracowane zostanie badanie krwi, które może posłużyć do identyfikacji oligomerów, aby jak najwcześniej można było rozpocząć leczenie.

Naukowcy zidentyfikowali już związki chemiczne, które skutecznie zabijają oligomery i planowane są badania kliniczne już w przyszłym roku. Jeden związek chemiczny zwalczających oligomery jest już wykorzystywany do leczenia innej choroby, więc oznacza to przyspieszony rozwój tego leku. 

Alzheimer jest jedną z najczęstszych postaci demencji i prowadzi do śmierci komórek nerwowych i utraty tkanki w mózgu. Przewiduje się, że liczba zgonów lawinowo wzrośnie, jeśli nie zostanie opracowane skuteczne lekarstwo.

Artykuł na temat tych rewelacyjnych badań został opublikowany w Proceedings of National Academy of Sciences (PNAS).

Zobacz także:

Powstaje pierwszy skuteczny lek na Alzheimera

Znamy gen powodujący Alzheimera – jest sposób na jego wyeliminowanie

Nowa metoda leczenia choroby Alzheimera

Bill Gates wyłoży 100 milionów dolarów na Alzheimera

Wyleczenie choroby Alzheimera będzie możliwe poprzez obniżenie poziomu jednego enzymu