Login lub e-mail Hasło   

"Kler" Smarzowskiego

Samotność jest okrutną siostrą śmierci
Wyświetlenia: 1.944 Zamieszczono 29/09/2018

„Kler” reż. Wojciech Smarzowski

Smarzowski nie jest specjalistą od komedii romantycznych czy choćby obyczajowych nie należy więc spodziewać się, że oglądanie tego filmu będzie jedną wielką przyjemnością.

Jest reżyserem podejmującym trudne tematy, ostro widzącym zło jakie jest w wielu ludziach i środowiskach. Sądzę, że opisanie ludzi Kościoła było najtrudniejsze w dotychczasowym dorobku Smarzowskiego.

Przedstawione przez niego zdarzenia są oparte na faktach.

“Nic na temat pedofilii w tym filmie nie jest wymyślone” – powiedział wp.pl Marek Lisiński, prezes Fundacji “Nie lękajcie się”, opiekującej się ofiarami tego procederu.

Jednak „Kler” opowiada o różnych problemach z jakimi borykają się duchowni, nie tylko o gwałceniu i molestowaniu nieletnich.

To historia trzech księży, kolegów z internatu prowadzonego przez siostry zakonne. Ostro pijąc świętują każdą rocznicę uratowania się z pożaru. Wódka niszczy hamulce i księża skandują: „Złoto i dolary oto akty wiary”.

Każda z tych postaci opisuje inną postawę – jeden z nich to bezwzględny karierowicz i manipulant pracujący w kurii i marzący o Watykanie Lisowski (Jacek Braciak), drugi to borykający się z nałogiem i miłością do kobiety wiejski proboszcz Trybus (Robert Więckiewicz) oraz trzeci -  szlachetny ksiądz Kukuła (Arkadiusz Jakubik).

W retrospekcjach poznajemy przeszłość księży, która drastycznie  wpłynęła na ich charaktery i obecne zachowania.

Problemem jest nie tylko zakłamanie i zamiatanie pod dywan problemów jakie się pojawiają ale i brak oparcia w przełożonych. Księża w parafiach muszą sami sobie radzić z wątpliwościami, skłonnościami i złymi doświadczeniami w przeszłości. Brak wsparcia psychologicznego za to jest ogromne wyparcie ze świadomości zła jakiego dopuszczają się urzędnicy Pana Boga. To film o ludzkich tragediach po obu stronach.

Pokazano też jak bardzo hierarchowie (arcybiskup Mordowicz – Janusz Gajos) kościelni boją się mediów i w jaki sposób nimi manipulują, aby uniknąć jakichkolwiek zmian w środowisku. Podcinają tym gałąź na której bardzo wygodnie siedzą.

Świetna gra wszystkich aktorów dodaje filmowi autentyzmu i powoduje, że widz bardzo osobiście odbiera przedstawioną fabułę.

Film jest wstrząsającym obrazem Kościoła katolickiego jako bezwzględnej, bezkarnej korporacji niszczącej wszystkich, którzy jej się sprzeciwią.

Mądrzy i wrażliwi księża odchodzą z Kościoła obnażając mechanizmu jego działania. Ile lat upłynie zanim coś się tam zmieni? Zawsze przecież znajdą się w nim tacy, którzy mają za nic uczciwość, moralność i dobro bliźniego. Tylko wierni mogą wymusić zmiany w tej instytucji. Czy są na to gotowi?

Zdjęcia częściowo kręcono w Czechach bo w Polsce odbywają się trzy msze dziennie, a tam jedna tygodniowo.

Parafrazując powiedzenie księdza Tischnera („Jeszcze nie widziałem nikogo, kto stracił wiarę, czytając Marksa, za to widziałem wielu, którzy stracili ją przez kontakt z księżmi”): po obejrzeniu filmu „Kler” nikt nie straci wiary, po kontaktach z klerem wielu.

 

Podobne artykuły


44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 15173
26
komentarze: 11 | wyświetlenia: 2332
23
komentarze: 13 | wyświetlenia: 3812
22
komentarze: 3 | wyświetlenia: 2561
35
komentarze: 46 | wyświetlenia: 7320
18
komentarze: 14 | wyświetlenia: 6065
17
komentarze: 19 | wyświetlenia: 7977
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 2364
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1450
46
komentarze: 58 | wyświetlenia: 6130
15
komentarze: 12 | wyświetlenia: 2944
12
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1827
11
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1849
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 801
 
Autor
Artykuł  Hamilton,  30/09/2018

"- Kościół jest jedynym depozytariuszem systemu wartości, który znają wszyscy Polacy, on (system wartości) nie przez wszystkich jest przestrzegany, on bywa łamany. Kto atakuje Kościół, ten atakuje Polskę, atakuje fundamenty naszego życia społecznego" - Jarosław Kaczyński.
Najwyższy czas pokazać te fundamenty na których opiera się Polska.

@Hamilton: Odpowiedz.....Na czterech gumkach !!!!
...
Czy księdzu Danielowi podobają się faceci, czy nie? Odwiedza sekskluby, czy nie? Czy Jan dobrze zrobił, że ujawnił księdza, czy nie? I najważniejsze: czy z tego powodu, zamknięto seminarium diecezji sosnowieckiej?
Gorąca noc z 13 na 14 sierpnia 2010 r. W krakowskim klubie dla gejów Blue XL trwa zabawa. To najmodniejsze miej ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  30/09/2018

@zakrawarski: nie śledzę księży i nie chodzę do takich klubów. Podobnie jak ty jestem antyklerykałem, ale d... nie daję. Nie jestem zdolny aż do takich poświęceń, nie podniecają mnie tak barwne opisy i niewiele mnie obchodzi ksiądz Daniel i jego fujarka..

@Hamilton: Pytales....."Najwyższy czas pokazać te fundamenty na których opiera się Polska"

Odpowiedzialem .....jak wyzej !
Zakladalem, ze zrozumisz !
Sorry, ze to bylo tak skomplikowane !

  Hamilton,  30/09/2018

@zakrawarski: "Najwyższy czas pokazać te fundamenty na których opiera się Polska" nie jest pytaniem. To zdanie oznajmujące. Obawiam się, że tego nie zrozumiiisz ! Wiiiiim, że to dla ciebie zbyt skomplikowane, ale to już twój problem. Wicie, rozumicie.

>>>po obejrzeniu filmu „Kler” nikt nie straci wiary, po kontaktach z klerem wielu.<<<

Pani Alodia wg Pani "idee sa sluszne tylko wypaczaja je ich wykonawcy"... gdzies jus to slyszalem...
† $ ☠
“Szatan jest istotą inteligentną i człowiek nie jest w stanie go przechytrzyć. Dlatego właśnie najrozsądniejszą rzeczą jest dla katolika trzymać się z daleka od wszyst

...  wyświetl więcej

Niezależnie od samodestrukcyjnych poczynań KK wypada zapytać przedstawicieli rządu: kiedy skończy się immunitet tych obłudnych, skorumpowanych hedonistów?
W naszym "parafiańszczyźnianym" (i ponoć już tylko "teoretycznym") kraju istnieje powszechnie przestrzegany "kodeks", że "Kościołowi nie wolno się stawiać" i nie zmieniają tego ani kościelne afery ani jego komercjalizacja, protesty społec ...  wyświetl więcej

@youngcontrarian: " o tyle ogłaszenie Jesusa Chrystusa Królem Polski pobiło wszelkie rekordy absurdu."
...
A oto varunek ktory nalezy spelnic aby "ten co chodzil po wodzie" stal sie KROLEM SWIATA
"
Levi pragnie chlopa z Palestyny mianowac Krolem Swiata
ale tym zajmie sie potem, jak podlegle mu ulice, dobrze pozamiata.
...
To wszystko co tu tak slusznie poruszasz moze egzystowac dlatego, ze najwieksze klamstwo
to -swiete klamstwo-

  Hamilton,  01/10/2018

@youngcontrarian: słowo "konstytucja" niebawem zostanie wykreślone ze słownika, uznane za wulgarne, Ziobro będzie ścigał za jego użycie napadem policji o 6 rano z wyłamaniem drzwi, rąk , nóg i nosa, a darmozjady w kieckach będą mieli obowiązek przeprowadzenia egzorcyzmów na delikwencie do piątego pokolenia wstecz i w przód. I będzie wreszcie po bożemu. O takie Polskie walczy Jarek z Kryśką i Tadziem, który został maklerem tysiąclecia.

  Serpico,  01/10/2018

@youngcontrarian:
Poczekaj, może Polska wyjdzie z Unii, tej nienormalnej, gdzie wiodącą partią jest chrześcijańska demokracja, wtedy będzie lepiej.
A jakie to są te męskie zajęcia ? Pieprzenie w kółko tego samego ? Teraz pół roku będziesz pisał o polish jokes, gdzie przeciętny Amerykanin, ma w dupie Polskę, łącznie z jokes, następnie naklepiesz superlatyw o Rosji, tam było mniej joke ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska