Login lub e-mail Hasło   

Choroby rogówki oka

Rogówka oka to jeden z najważniejszych elementów naszego narządu wzroku. Jest ona odpowiedzialna za ochronę naszego oka przed szkodliwymi czynnikami, bakteriami i tym podobne.
Wyświetlenia: 207 Zamieszczono 03/10/2018

Przez to, że rogówka jest silnie unerwiona, każda przypadłość z nią związana łączy się z dużą bolesnością i dyskomfortem. Powinniśmy z dbałością dbać o swoje oczy, gdyż każde drobne schorzenie, czy dolegliwość mogą ciągnąć się za nami przez długi okres czasu.


Leczenie chorób oka jest zazwyczaj bardzo mozolne i nie należy do najłatwiejszych. Kiedy czujesz, że coś złego dzieje się z Twoim narządem wzroku, lepiej jak najprędzej udać się do przychodni okulistycznej. Być może zauważona przez Ciebie dolegliwość jest spowodowana stresem, czy przemęczeniem, natomiast i tego nie należy lekceważyć. Z pozoru niegroźna przypadłość może przerodzić się w poważną chorobę, której leczenie będzie długotrwałe i uciążliwe. Wizyty kontrolne u okulisty to podstawa. Leczenie choroby, która dopiero zaczęła się rozwijać, jest dużo łatwiejsza i krótsza. Krótko mówiąc - dzięki badaniom kontrolnym w przychodni okulistycznej zaoszczędzimy sobie niepotrzebnego cierpienia.

NZOZ All-Medicus

Choroby rogówki oka

Nasze oczy, mimo swoich niewielkich rozmiarów, są silnie narażone na czynniki chorobotwórcze. Choroby ogólnoustrojowe są najczęstszą przyczyną schorzeń rogówki oka, jednak dolegliwość może również dotyczyć samej błony oka. Choroby rogówki, między innymi, dzielimy na zapalne, urazowe oraz zwyrodnieniowe. Zapalenie oka, to jedno z najczęściej występujących schorzeń narządu wzroku. Może zostać ono wywołane przez bakterie, wirusy, grzyby czy pierwotniaki. Kiedy nabłonek rogówki zostanie uszkodzony w wyniku urazu, niedomykalności powiek, czy zbyt długiego noszenia soczewek kontaktowych, wtedy może dojść do przedostania się do oka bakterii ropnych.

Innym, często pojawiającym się zapaleniem jest opryszczka wywołana przez pospolity wirus powodujący równie zmiany zapalne skóry oraz warg. Pojawia się ona przy osłabionej odporności naszego organizmu. Kolejnym schorzeniem jest zapalenie epidemiczne, które objawia się silnym światłowstrętem, a wywołane jest przez adenowirusy. Co więcej, należy ono do chorób zakaźnych.

Oprócz zapaleń różnego rodzaju, rogówkę oka dotyka również schorzenie stożka rogówki. Polega ono na zniekształceniu się rogówki w stożek. Oko, które cierpi na tę dolegliwość widzi niewyraźnie, a obraz jest dodatkowo zniekształcony. Inne objawy to: suchość oka, nadwrażliwość na światło, czy efekt halo. Stożek rogówki leczyć można za pomocą soczewek kontaktowych, poprzez wszczepianie intacsów, naświetlanie promieniami UV, a gdy te nie wystarczą, ostatecznym rozwiązaniem będziesz przeszczep rogówki. Więcej o stożku rogówki przeczytasz w oddzielnym artykule.

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1538
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2629
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1285
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 3158
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2102
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2105
10
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1059
10
komentarze: 31 | wyświetlenia: 960
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 476
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2514
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 852
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3514
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska