Login lub e-mail Hasło   

Zwykły bohater?

Pochodzę ze znamienitego rodu Kostków, wśród których znajdują się wojewodowie, senatorowie, biskupi, wielcy wojownicy i reformatorzy, królewscy sekretarze, politycy, podróżnicy
Wyświetlenia: 2.510 Zamieszczono 05/10/2018

Wśród najbardziej znamienitych wymienię: Św. Stanisława Kostkę - Patrona Polski i młodzieży, czy Jana Kostkę (1527-1581), dwukrotnego kandydata na króla Polski, doradcę i rzecznika trzech kolejnych polskich monarchów - Zygmunta Augusta, Henryka Walezego i Stefana Batorego, gorącego orędownika podnoszenia znaczenia naszego kraju jako potęgi morskiej, twórcy floty królewskiej i prezesa Komisji Morskiej - pierwszej tego typu instytucji na świecie, współtwórcę Unii Wielkiego Księstwa Litewskiego z Koroną, co potwierdza jego podpis widniejący na historycznych dokumentach.

.

Wojna zastała ojca Mieczysława Kostkę jako nastolatka. Ale jeszcze przed ukończeniem 18 lat niemiecki okupant wcielił go do brygad kopiących rowy (okopy) w okolicach Lublina przed zbliżającym się frontem radzieckim. Ponieważ dwa razy uciekał, został osadzony w obozie w Majdanku. Gdy przed nadejściem frontu, hitlerowcy rozstrzeliwali wszystkich więźniów Majdanka i jego to nie ominęło. Rodzina szukała jego ciała i w końcu znaleźli go pod ciałami innych, okazało się, że Mietek żyje i jest tylko lekko ranny. Podczas rozstrzeliwania, upadł ranny i inni rozstrzelani, nakryli go swoimi ciałami. Wtedy po raz pierwszy przeżył swoją śmierć.

.

W lipcu 1944 r wojska radzieckie zajęły Lublin, a Mieczysław 10 sierpnia wstąpił do nowo utworzonego Wojska Polskiego. Ojciec Mieczysław był dowódcą drużyny telefonicznej (radiotelegraficznej), walczył też w zwiadzie, jego dowódcą był Wojciech Jaruzelski. Plutonowy (młodszy sierżant) Mieczysław Kostka przeszedł z wojskiem drogę z Lublina do Berlina, dostał m/in odznaczenia: Brązowy medal Zasłużony na polu chwały, Medal za Warszawę (polski i rosyjski), Za Odrę, Nysę, Bałtyk, Za Berlin (rosyjski), Za zwycięstwo i wolność (polski i rosyjski), Odznakę Grunwaldzką  i wiele  innych. Jerzy Mergules spisał i wydał wspomnienia z działań tej grupy zwiadu pt. "Piechurzy Kołobrzeskiej Piątki" i jest też tam wspomniany ojciec Mieczysław, pseudonim "Kostek".

.

Po wojnie nadszedł czas małżeństw i umacniania władzy ludowej w Polsce. Ojciec Mieczysław po demobilizacji do lutego 1947 r. walczył jeszcze z bandami UPA. W międzyczasie skończył 2 klasy szkoły zawodowej w zawodzie litograf. Po powrocie do Lublina, ojciec Mieczysław poznał i zakochał się w Zofii Lejcyk, która przybyła tu z Milanowa, w poszukiwaniu pracy. Ojciec oświadczył się i w grudniu 1947 r. wzięli ślub w Lublinie. Na ślub ze strony matki przyjechali tylko jej rodzice. Niestety nie zachowały się zdjęcia z tego wydarzenia, gdyż ojciec kiedyś w ataku zazdrości porwał wszystkie zdjęcia ślubne i nie tylko. Brat ojca, Stanisław Kostka został w 1948 r. skierowany do pracy w Karpaczu, a w ślad za nim przeniósł się ojciec Mieczysław, ze świeżo poślubioną żoną Zofią.

.

Od marca 1949 r., ojciec Mieczysław pracował już w milicji w Karpaczu. Mama Zosia podjęła pracę ekspedientki w sklepie, a w marcu 1951 r. urodziłam się ja w Cieplicach Śląskich. W 1953 r ojciec został ranny w akcji, po raz drugi przeżył swoją śmierć (ale o tym przy innej okazji) i przeszedł na milicyjną rentę. Jednak ojciec Mieczysław długo nie posiedział na milicyjnej rencie, ciągnęło go na morze (tradycja rodzinna – Jan Kostka) i już w sierpniu 1954 r. zaokrętował się na statku Polskiej Żeglugi Morskiej. Początkowo pracował jako palacz, a nawet kucharz, dopóki w 1970 r, nie ukończył kursu motorzysty okrętowego i nie został przeniesiony służbowo do Polskich Linii Oceanicznych.

 

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1531
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 3137
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1273
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2542
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 846
10
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1047
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 434
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2037
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 580
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2454
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2025
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3476
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Ma gadane jak Zdzisiek i Zbyszek. Daleko zajdzie. Może nawet trafi do rankingów Kostki. Kto wie. Nieszczęścia chodzą po ludziach.

Hahaha - i tym sposobem dwóch hejterów Zdziś i Zbyś zmusili blyskotkę do napisania artykułu, tylko po to by spadła jej średnia odsłon z 1091 do 909,1. Tacy nie dają żyć innym. Ciekawe czy zagłosują tym razem?

" Każda kobieta chciałaby zostać jego partnerką, a niektóre nawet (te młodsze) urodzić mu dziecko". Błyskotliwy i nad wyraz wygadany Zdzisławie zrób sobie test ciążowy.

  Koriolan,  05/10/2018

Bardzo fajne opowiadanko :-)))
Co prawda brak mu głębszych treści i wniosków ale czyta się swobodnie i miło :-)))

@Koriolan: też uważam, że Zdzisław jeszcze nie raz zaskoczy nas swoją fantazją.
Mój przyjacielu, przyprowadziłem cię z ulicy
Nakarmiłem, odziałem cię, jak brat.
Dałem ci wiarę, dałem ci spokój,
Dałem gitarę, dałem samochód.
Żony nie dałem, żonę wziąłeś sobie sam.

@Hamilton: punkty na dzień 27-06-2019
Koriolan +3
Hamilton -1

Głosowali: Joanna, Elżbieta Sadowska - Z. Kostka - Kobranoc - zgred - Sadowski.
Z. Kostka, 2 dni temu ukryj komentarz -4 odpowiedz
"@Hamilton: Wydało się, większość hejterów to twoi kolesie głosujący na twoje artykuły, a bojkotujący (odrzucający) artykuły twoich największych rywali. Okazało się, że to ty walczysz nieczysto, wstydź się, hipokryto. I jeszcze insynuujesz, że to my działamy nieczysto, oszuście. " Hahahahaha - tak mi wstyd Zbysiu za te pomówienia.

Widzę, że też zablokowali ciebie złodzieje odsłon. Precz ze złodziejami odsłon z eioby.pl!.

@Zdzisław Sadowski: Sadosiu ty lepiej wyłaź spod kiecki tej Juliusz Joanny Elżbiety Sadowskiej z domu Kostka bo ci wąsy widać. Ty pomyśl co będzie jak nie zdąży do toi toi i narobi ci na fryzurkę. Precz z cwaniakami i precz z preczem. Hahahaha to was cwaniaczki przycisnęło. Musisz koniecznie poskarżyć adminowi, że społeczność eioby ma już dosyć twoich lewych kont.

@Hamilton: A nie przyszło ci do głowy, że społeczność eioby.pl ma dość twoich złośliwych i upierdliwych komentarzy. Zastanów się.

@Zdzisław Sadowski: popatrz na ocenę swoich komentarzy i swojego lokaja i sam sobie odpowiedz na pytanie. kogo ma dosyć społeczność eioby. Dasz sobie z tym radę. Pisałeś, że masz IQ na poziomie 154. Zapomniałem tylko czy to twój wynik czy to razem z Kostką i resztą kolegów z eioba.

@Hamilton: x
Sadowski +2
Hamilton -2
.
Chyba jednak się nie zastanowiłeś nad tym co Ci powiedział Sadowski ...
Szkoda ...

Daje glos juz aby przeciwstawic sie "swietej trojcy" odrzutowcow.....zawodowych !

Odrzucili
koLo Niska jakość
jotko49 Niska jakość
liwa Niska jakość

@zakrawarski:
Bo nudne trochę, brak mi opisu orgii na działce hahaahahha ................
Tak to jest Zakrawarski , dać ludziom net , wzięli się naoglądali pornoli i teraz piszą takie "historie" hahaahah ..........
Teamowi Zdziśków założyłbym kontrolę rodzicielską hahahaah ......

@zakrawarski: czytaj, głosuj i ucz się od blyskotki w których wyrazach występują polskie znaki. Może też zostaniesz farciarzem i uda ci się napiszać komentarz wysokiej jakości.

@zakrawarski: widzę, że grupa niepismiennych, głupków odrzuca moje (nasze) artykuly. Skąd się biorą ci idioci?

@blyskotka: skąd się biorą? Wszyscy już wiedzą, a ty jeszcze nie? Z kabaretu "Łowcy odsłon kropka Meeee".Zdzisiu przyznałeś sobie 5 głosów a tylko 3 ci zabrali. I tak jesteś do przodu jak ten farciarz Antek.

@blyskotka: "Skąd się biorą ci idioci? "
Sami dali odpowiedz = Niska jakość ......talentu i zycia !

@zakrawarski: wróciłeś z jesiennych wakacji i błysnąłeś ripostą jak blyskotka chochlą.

@zakrawarski: I slusznie!

@Elżbieta Sadowska: Wowczas napisalem "trzech"
Teraz jest wiadomo, ze -dwoch pierwszych- to ten sam pomylony -smrodko- !

  Hamilton,  27/06/2019

@zakrawarski: podlizałeś się i dostałeś od sadosiów punkcik.
http://eiba.pl/1h
I słusznie! Coś użebrałeś.

Co to jest ? hahahahha ? Fantazja taka hahahaha ? A tego też "pan" nie załapał, fakt miałem wczoraj napisać, z obu panów przeziera traktowanie kobiet jako waginy, mało dziwne że niektórym paniom się to nie podoba.
Wygląda jak historia o arabskim szejku hahahahaa .......Antoni .... hahahaa .............
Z jakiej działki ? Chyba z plantacji w Kolumbii skoro jest multimiliarderem haahhh ...  wyświetl więcej

"Podpisał korzystny roczny kontrakt z zagraniczna firmą i po przepracowaniu pół roku wrócił do Polski na urlop, który przedłużył sobie o 3 miesiące. Zagraniczna firma nie dość że go nie zwolniła, za nie stawienie się do pracy, to dała mu znaczną podwyżkę". Hahahaha - ta blyskotka ma na imię Zdzisio czy Zbysio?
Nie martw się Zdzisław, jeżeli pomimo tylu odrzuceń, a prze to nie wchodzenia two ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska