Login lub e-mail Hasło   

Świerzb - przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Świerzb jest bardzo zakaźną chorobą skóry, która jest powszechna na całym świecie. Chociaż infekcja jest niewygodna, zwykle można ją łatwo wyleczyć.
Wyświetlenia: 61 Zamieszczono 09/10/2018

Przyczyny

Świerzb to wysoce zaraźliwy stan. Jeśli masz bliski kontakt z osobą zarażoną świerzbem, szanse na złapanie go są dość wysokie. Zatłoczone warunki życia, bliski kontakt cielesny (np. spanie w tym samym łóżku), nawet trzymanie się za ręce przez chwilę może z łatwością pozwolić roztoczom na rozprzestrzenianie się z jednej osoby na drugą.

Ponieważ roztocza nie utrzymają się z dala od ludzkiego ciała dłużej niż przez kilka dni, bezpośredni kontakt jest znacznie bardziej prawdopodobnym źródłem transmisji niż odzież, pościel lub ręczniki. Roztocza, które powodują świerzba żyją szczególnie na ludziach - nie można ich przenosić ani przejąc od zwierząt.

Samica roztocza składa od 3 do 4 jaj dziennie, tuż pod powierzchnią skóry. To trwa około 2 tygodni, aby te jaja rozwinęły się w larwy, a na końcu dorosłe osobniki, po czym wynurzają się na powierzchnię skóry, aby się połączyć. Po zakończeniu kojarzenia dorosłe osobniki ponownie napełniają skórę gospodarza lub innej osoby. Obecność grzebiących dorosłych roztoczy, jaj i larw powoduje straszny świąd.

Istnieje poważna odmiana świerzbu o nazwie świerzb norweski. Zazwyczaj występuje u osób z osłabionym układem odpornościowym (takich jak ludzie z AIDS) lub może wystąpić w ogniskach w domach opieki lub szpitalach. W tych przypadkach liczba roztoczy może być liczona w tysiącach.

Inna forma świerzbu, nazywana świerzbem incognito powoduje rozległe plagi spowodowane kortykosteroidami (np. Betametazon *, hydrokortyzon, dezonid) nałożonymi na skórę.

Objawy i powikłania

świerzb zdjęcia

Świerzb powoduje intensywne swędzenie, które jest gorsze w nocy lub po kąpieli. Swędzenie wynika z reakcji alergicznej organizmu na odchody roztoczy. Od 2 do 6 tygodni po pierwszym kontakcie, osoba rozwinie wysypkę, nawet na częściach ciała, które nie są porażone. Drapanie nie daje ulgi swędzeniu, ale może powodować krwawienie i otwarte rany, które są następnie podatne na infekcje bakteryjne.

W norweskim świerzbie tworzą się na skórze grube skorupy. Łatki tych skorupek można znaleźć na dłoniach, stopach, pośladkach i uszach. Nawet łożyska paznokcia mogą zostać zaatakowane i wyglądają na pogrubione. Liczba roztoczy związanych z tym jest szczególnie wysoka, ale swędzenie nie jest tak intensywne jak w innych inwazjach.

 

Dokonywanie diagnozy

świerzb objawy

Często można wykryć norki roztoczy. Lekarz może umieścić kroplę oleju mineralnego na norze i podjąć lekkie skrobanie skóry w tym miejscu. Roztocza lub ich jaja i odchody można zobaczyć pod mikroskopem.

Kiedy trudno jest dostrzec nory, na skórę można nanieść specjalny niebieski lub czarny tusz. Większość atramentu można następnie oddzielić od powierzchni, a tylko nory zatrzymają kolor.

Ponieważ wysypka ma podobny wygląd, jak wyprysk, łuszczyca lub wysypki spowodowane ukąszeniami owadów, czasami jest źle rozpoznawana. Świerzb można zidentyfikować tylko wtedy, gdy dana osoba nie zareagowała na kremy w celu leczenia innych schorzeń.

 

Leczenie i profilaktyka

świerzb leczenie

Aby w ogóle uniknąć zachorowania na świerzb, staraj się unikać bezpośredniego kontaktu z kimś, kto jest zarażony. Uważaj na miejsca publiczne, takie jak solarium, jeśli nie jesteś pewien, że zostały odkażone.

Jednorazowe nałożenie kremu lub balsamu na skórę jest zwykle skuteczne w leczeniu świerzbu, ale po tygodniu zaleca się drugie zastosowanie, aby wszystkie roztocza zostały zabite. Całe ciało należy oczyścić (ciepłą wodą, nie gorącą) i przykryć kremem. Czysta odzież powinna być noszona podczas zabiegu, który trwa od 8 do 14 godzin, a następnie ponownie po zmyciu kremu.

Ubrania noszone w ciągu 3 dni przed zabiegiem oraz wszelkie zużyte prześcieradła lub ręczniki należy wyprać w gorącej wodzie z mydłem, a następnie umieścić w suszarce, aby zabić zarówno roztocza, jak i ich jaja.

Uzyskaj specjalne instrukcje od lekarza lub farmaceuty dotyczące ilości kremów. Niewielka ilość może zostać wchłonięta przez skórę i może pojawić się w mleku matki. Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, porozmawiaj z lekarzem o alternatywnym leczeniu.

Podobne artykuły


23
komentarze: 83 | wyświetlenia: 1185
17
komentarze: 109 | wyświetlenia: 2490
15
komentarze: 8 | wyświetlenia: 1095
14
komentarze: 22 | wyświetlenia: 1664
14
komentarze: 4 | wyświetlenia: 2326
14
komentarze: 10 | wyświetlenia: 1479
14
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1379
14
komentarze: 3 | wyświetlenia: 670
13
komentarze: 134 | wyświetlenia: 1491
13
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1239
13
komentarze: 119 | wyświetlenia: 590
13
komentarze: 33 | wyświetlenia: 519
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1178
13
komentarze: 48 | wyświetlenia: 1180
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska