Login lub e-mail Hasło   

Powstaje terapia genowa mogąca wyleczyć uzależnienie od kokainy

Powstaje pierwsza tego typu terapia genowa mająca tłumić apetyt na kokainę oraz chronić przed jej przedawkowaniem. Terapia wykorzystuje implanty z komórek macierzystyc...
Wyświetlenia: 193 Zamieszczono 13/10/2018

Powstaje pierwsza tego typu terapia genowa mająca tłumić apetyt na kokainę oraz chronić przed jej przedawkowaniem.

Terapia wykorzystuje implanty z komórek macierzystych, które zostały genetycznie zmodyfikowane w celu uwolnienia potężnego enzymu, który usuwa narkotyk z krwiobiegu. Testy w laboratorium wykazały, że myszy wyposażone w ten implanty straciły apetyt na kokainę oraz przeżyły jej przedawkowanie, które zabiłoby 100% nieleczonych zwierząt.

Badanie to wzbudziło nadzieje na długotrwałe wyleczenie z uzależnienia polegające na usunięciu narkotyku z organizmu zaraz po jego wstrzyknięciu, inhalacji czy połknięciu. Terapia skutecznie uodparniałaby od substancji uzależniających.

Główny badacz Ming Xu, profesor anestezjologii na Uniwersytecie w Chicago, powiedział:

„W porównaniu do innych terapii genowych, nasze podejście jest minimalnie inwazyjne, długoterminowe, nie wymaga konserwacji i jest niedrogie „

Naukowcy od dziesięcioleci wiedzą, że enzym znajdujący się w osoczu krwi zwany butyrylocholinoesterazą lub BChE niszczy kokainę, rozkładając ją na nieszkodliwe produkty uboczne. Enzym ten naturalnie nie działa zbyt szybko i nie pozostaje w krwiobiegu wystarczająco długo, aby pomóc osobom uzależnionym od narkotyków.

Aby stworzyć terapię, naukowcy z Chicago zmodyfikowali DNA komórek macierzystych skóry myszy, aby wytwarzały zmodyfikowaną postać BChE, która jest 4 400 razy silniejsza niż jej naturalny odpowiednik. Naukowcy twierdzą, że kępki tych zmodyfikowanych komórek, zwane organoidami, mogą zostać wszczepione pod skórę, tak aby uwalniały neutralizujący kokainę enzym do krwi.

Skuteczne leczenie uzależnienia od kokainy

W czasopiśmie Nature Biomedical Engineering, Xu i jego koledzy opisują, proces wszczepienia tych genetycznie zmodyfikowanych organoidów pod skórę kilku myszy. Badania krwi wykazały, że zwierzęta miały wysokie poziomy BChE przez co najmniej 10 tygodni. W rezultacie myszy mniej szukały kokainy niż nieleczone zwierzęta i były w stanie przeżyć śmiertelne przedawkowanie leku, do 160 mg na kg masy ciała, co stanowi równowartość 12 g na osobę o wadze 75 kg. Szacowane śmiertelne dawki kokainy różnią się znacznie u ludzi, ale mogą być bardzo niskie, nawet 50mg, gdy są podawane donosowo.

Xu twierdzi, że leczenie będzie tak samo skuteczne również u ludzi oraz stanie się pierwszą zatwierdzoną terapią do leczenia uzależnienia od kokainy. Badania laboratoryjne sugerują, że podobne implanty u ludzi mogą uwalniać BChE od 20 do 30 lat, i potencjalnie chronić uzależnionych przez dziesięciolecia. 

Podobne przeszczepy skóry od dziesięcioleci są stosowane w leczeniu oparzeń oraz innych chorób skóry bez żadnych powikłań, co sugeruje, że organoidy nie zostaną odrzucone.

„Nie zaobserwowaliśmy żadnych poważnych skutków ubocznych, ale będziemy je jeszcze dokładnie badać” – powiedział Xu.

Mimo że potrzeba więcej pracy, aby terapia blokująca kokainę mogła zostać przetestowana u ludzi, Xu wierzy, że podejście to może uodpornić użytkowników narkotyków na kokainę oraz ochronić przed jej przedawkowaniem. Zespół pracuje nad podobnymi genetycznie zmodyfikowanymi komórkami w celu leczenia uzależnienia od alkoholu, nikotyny oraz wkrótce spodziewa się rozpocząć badania nad terapią uzależnienia od opiatów.

Zobacz także:

Odkryto niezwykłą skuteczność prawie stuletniej szczepionki w leczeniu cukrzycy

Sztuczna inteligencja prawidłowo odgadła IQ i nie tylko

Udały się pierwsze przeszczepy płuc z biodrukarki – zwięrzęta mają się dobrze.

Podobne artykuły


8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1123
7
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1042
7
komentarze: 13 | wyświetlenia: 635
7
komentarze: 5 | wyświetlenia: 308
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1710
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1123
6
komentarze: 22 | wyświetlenia: 644
6
komentarze: 70 | wyświetlenia: 263
5
komentarze: 0 | wyświetlenia: 314
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142895
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 245500
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska