Login lub e-mail Hasło   

Tadek – niejadek

Trudno nadążyć za preferencjami smakowymi maluchów, a jak wiadomo, dziecko powinno jeść, by rozwijało się prawidłowo
Wyświetlenia: 260 Zamieszczono 19/10/2018

Trudno nadążyć za preferencjami smakowymi maluchów, a jak wiadomo, dziecko powinno jeść, by rozwijało się prawidłowo. Posiłek zjadany przez dziecko ze smakiem to dla wielu rodziców wymarzony obraz, bowiem temat jedzenia jest jednym z trudniejszych, z jakim borykają się w codziennych wyzwaniach. Istnieje jednak kilka uniwersalnych sposobów, aby dziecko chętniej jadło i próbowało nowych rzeczy. 

Zapewne prawie każdy niejadek jest powodem bezsennych nocy swoich rodziców, tematem rozmów: czy/co zjadł i co zrobić, by następnego dnia zjadł więcej? Prawidłowe żywienie jest niezwykle ważne dla zdrowia dziecka, jednak należy pamiętać, że dopóki dziecko odpowiednio przybiera na wadze i jest zdrowe, to nie warto zmuszać go do jedzenia – samo je tyle, ile potrzebuje. Trzeba jednocześnie dbać o to, by dieta była zbilansowana i zdrowa. Na profilu marki NUK na Facebook’u mamy dzielą się swoimi doświadczeniami, by pomóc sobie z tym wyzwaniem.

Spokój i jeszcze raz spokój

Cierpliwość to ważna cecha wszystkich rodziców. W „negocjacjach” jedzeniowych nie należy się szybko poddawać i zniechęcać. Być może twoje dziecko wymaga więcej czasu, by przyzwyczaić się do smaku nowego dania. Zamiast wykreślać z menu, warto podać je w urozmaiconej wersji, np. włączając dodatkowy składnik. Jeśli jednak dziecko nie potrafi się przekonać do danego produktu, nie zmuszajmy go. My także mamy składniki czy dania, których nie lubimy czy unikamy. 

Superbohater pokonuje niejedzenie!

Stwarzając historie o posiłku, zwiększamy szanse na sukces. Możemy wymyślać różne opowieści w końcu warzywa z nadprzyrodzonymi mocami, które ratują świat, są bardziej atrakcyjne niż zwykła marchewka i ogórek. Zabawa kojarzy się dziecku z przyjemnością, co powinno sprawić, że chętniej sięgnie po przygotowane przez nas potrawy. 

Igorek jest chętny do jedzenia, ale kiedy wychodzą mu zęby lub ma katar, robi się marudny, a jedzenie przychodzi z trudem. Wtedy śpiewam mu, zagaduję, naśladuję odgłosy zwierząt, itp. – twierdzi Kasia, mama Igorka, biorąca udział w dyskusji na profilu marki NUK.

Pomocne są także akcesoria do jedzenia, które mogą uatrakcyjnić czas, zwłaszcza najmłodszym. Specjalna seria butelek dla dzieci firmy NUK, np. z bohaterami bajek Disneya, może wspierać rodziców w zachęcaniu pociech do jedzenia. Tak samo jak dorośli, dzieci lubią otaczać się rzeczami, które się im podobają. Nadruki, które znajdują się na butelce, zachęcają dzieci do zjadania posiłków w całości. 

Kilka zakazów, o których warto wspomnieć

Zachęcając niejadki do jedzenia, warto pamiętać, jakich zachowań powinniśmy zdecydowanie unikać, ponieważ mogą przynieść odwrotny skutek. Przede wszystkim: nie zmuszaj, nie szantażuj i nie graj na emocjach, uważaj na zwroty: Jak nie zjesz, to nie dostaniesz deseru. Zjedz, bo nie urośniesz. Zjedz, jeśli kochasz mamusię. Zamiast zmuszać – jedz razem z dzieckiem. Daj mu dobry przykład, nasze pociechy podpatrują to, co robimy i chcą nas naśladować, wspólne posiłki mogą okazać się więc świetnym sposobem. 

W szukaniu rozwiązania problem niejadka warto zachować zdrowy rozsądek. Pamiętajmy, że każde dziecko jest osobną jednostką i trzeba uszanować jego zdanie i preferencje. Pytajmy więc dzieci, co lubią, a czego nie lub dlaczego nie chcą spróbować nowych dan. Być może dziecko samo wskaże Ci drogę i rozwiązanie okaże się prostsze niż myślałaś.

 

Podobne artykuły


17
komentarze: 111 | wyświetlenia: 2179
13
komentarze: 8 | wyświetlenia: 885
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 887
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1547
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 972
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1320
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 464
10
komentarze: 298 | wyświetlenia: 1012
10
komentarze: 107 | wyświetlenia: 1032
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 721
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 730
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 549
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1004
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 670
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 546
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska