JustPaste.it

Niezwykły przypadek odrastania włosów po zastosowaniu leku na AZS

Dermatolodzy z Massachusetts General Hospital byli w szoku, kiedy ich 13-letniej pacjentce, po raz pierwszy w życiu zaczęły pojawiać się włosy na głowie po zastosowaniu nowego modyfikującego układ odpornościowy leku.
Nastolatka od wczesnego dzieciństwa cierpi na atopowe zapalanie skóry i uporczywe łysienie plackowate. Przez cały ten okres przyjmowała różne kombinacje leków bez wyraźnej poprawy. Wysypka obejmowała około 70 procent jej ciała, a z powodu łysienia plackowatego, skóra głowy nastolatki była wcześniej zupełnie łysa .

zdjecie

Po dwóch latach chwilowych sukcesów i niepowodzeń lekarze zdecydowali, że powinna wypróbować nowego leku o nazwie dupilumab. Zatwierdzony wiosną 2017 r. w leczeniu atopowego zapalenia skóry o umiarkowanym lub ciężkim nasileniu, dupilumab sprzedawany jest pod marką Dupixent. Działa poprzez blokowanie aktywności receptora na białych krwinkach zaangażowanych w wywoływanie reakcji zapalnej. Z przyczyn genetycznych i słabo poznanych czynników środowiskowych nadmierna aktywacja tego receptora i kilku innych blisko spokrewnionych oprócz atopowego zapalenia skóry związana jest z astmą, gorączką sienną i alergiami pokarmowymi.

Po wstrzyknięciu trzech dawek dupilumabu w okresie sześciu tygodni, wysypka pacjentki uległa znacznej poprawie, ale nie to jest najbardziej ekscytujące. Na skórze jej głowy zaczęły pojawiać się liczne cebulki włosów, z których następnie zaczęły wyrastać normalne zdrowe włosy. Dziewięć miesięcy po rozpoczęciu leczenia dupilumabem włosy pokryły około 60 procent jej skalpu.

„Byliśmy bardzo zaskoczeni, ponieważ pacjentka od urodzenia nie miała żadnych włosów i jakiekolwiek zabiegi mogące przywrócić je normalne zdrowe włosy, nie dotyczyły jej przypadku” – powiedziała dr Maryanne Makredes Senna.

Niestety, po przerwaniu drogiego leczenia na dwa miesiące, nowe włosy zaczęły jej wypadać. Jednak gdy w kwietniu 2018 roku wznowiono wstrzykiwanie leku co dwa tygodnie, jej włosy zaczęły na nowo odrastać. Co do tego, dlaczego wystąpił ten niezwykły efekt uboczny, dr Senna i jej koledzy mają pewne wyjaśnienie.

Niezwykły skutek uboczny dupilumabu

„Podwójna skuteczność dupilumabu w przypadku atopowego zapalenia skóry (AZS) i łysienia plackowatego (ŁP) może być spowodowana przez ich wspólną charakterystykę immunologiczną. Wcześniejsze badania wykazały, że w AZT pośredniczy aktywność specyficznego typu pomocniczej komórki T (TH2) i chociaż mechanizmy leżące u podstaw ŁP – zaburzenie autoimmunologiczne, w którym organizm atakuje własne mieszki włosowe – są mniej poznane, również wydają się odrywać tę samą rolę. Antagonizm Dupilumabu w szlaku TH2 może zatem wyjaśniać jego użyteczność w obu dolegliwościach.”

W tej chwili trudno jest ustalić, czy dupilumab może wywoływać wzrost włosów u innych pacjentów z łysieniem, ale podejrzewa się, że może być pomocny u pacjentów z dwiema aktywnymi chorobami. „Złożyliśmy już wniosek o badanie kliniczne z użyciem dupilumabu w tej grupie pacjentów i mamy nadzieję, że będziemy mogli to zbadać w najbliższej przyszłości.”- powiedziała Senna

Zobacz także:

Cofnięte zostały procesy starzenia zewnętrznego na mysim modelu (zdjęcia)

Nadchodzi nowy mechanizm leczenia depresji od ponad 30 lat – Esketamina

Opracowano skórę w sprayu do leczenia ciężkich przypadków opoparzeń

Nowa antynowotworowa szczepionka działa na czerniaka ze 100% skutecznością