Login lub e-mail Hasło   

Żarówki Led - nie taki cud jak się wydaje

Unia Europejska zakazała 1.09.2018 roku używania żarówek halogenowych. Zakaz używania tradycyjnych żarówek wolframowych wszedł w życie w 2012 r.
Wyświetlenia: 1.011 Zamieszczono 27/10/2018

Gdyby ktoś wolał pooglądać to polecam mój film: https://www.youtube.com/watch?v=9g8HOgIl_g4&t=5s

Dozwolone do użytku świetlówki czy żarówki Ledowe nie zawierają podczerwieni.

Przodkowie człowieka wyrastali przy świetle słonecznym i świetle pochodzącym z ognia.

Widmo słońca  składa się ze światła UV, widzialnego i podczerwonego –Widmo to jest różne w zależności od pory dnia, pory roku, szerokości geograficznej, wysokości nad poziomem morza, zachmurzenia.  Widmo słońca zawiera do paru procent światła UV i ponad 50 % światła podczerwonego-  podobnego do tego z żarówki tradycyjnej. . 

Czy jest możliwe, ażeby przez setki milinów lat ewolucji przodkowie człowieka nie potrzebowali tych ponad 50 % energii słońca do żadnych celów życiowych, w środowisku bardzo konkurencyjnym ?  Przykładowo nawet maleńka cząstka promieniowania UV została zagospodarowana do wytwarzania witaminy D – a co z pozostałą darmową energią promieniowania podczerwonego. Dam przykład: dr Mike  Hamblin, autorytet w dziedzinie fotomodulacji twierdzi, że bliska podczerwień pełni ogromną rolę w stymulacji komórek: przykładowo w stanach zapalnych, przy stresie oksydacyjnym komórka wiąże tlenek azotu z Cytochromem C – to zakłóca jej prawidłowe oddychanie. Promieniowanie podczerwone potrafi rozerwać to wiązanie, stymulując wytwarzanie ATP wraz z uwalnianiem tlenków azotu – wspaniałe działanie dla organizmu. Na marginesie dodam, że cząstka hemoglobiny ma niemal identyczny skład jak cząstka chlorofilu - różnica głównie w atomie żelaza występującym w hemoglobinie, zamiast magnezu w chlorofilu. Promieniowanie w bliskiej podczerwieni 700 - 1000 nm to najgłębiej penetrujące promieniowanie nasze ciało - do kilku centymetrów z zakresu emisji słońca.

Nasi przodkowie już ponoć 1 milion lat temu potrafili posługiwać się ogniem.   Widmo   ognia  jest zbliżone jest do  widma o temperaturze  2000 K – ogromna ilość bliskiej i dalekiej  podczerwieni.  Dziesiątki tysięcy pokoleń co noc spoglądających w ogień. Ogień służący za źródło ciepła, światła, zdrowia, ochrony przed zwierzętami, do przygotowywania  pożywienia,  ale także jako źródło regenerujących  fotonów.  Ciągnący się potok istnień ludzkich, który przetrwał rozmaite kręte karty historii, trudne warunki klimatyczne  dzięki opanowaniu ognia.  Cały biologiczny cykl życia ludzi przez setki tysięcy dostosował swoją aktywność dzienną, roczną do cyklu  dziennego światła słońca i  ognia nocą. 

Spektrum żarówki wolframowej odpowiada spektrum ciała czarnego temperaturze ok. 3000 K.

To spektrum znajduje się dokładnie pomiędzy spektrum słońca  5000 K a spektrum ognia trochę poniżej 2000 K. . 

Można powiedzieć, że ludzkość w postaci żarówki tradycyjnej otrzymała wspaniały wynalazek. Oczywiście ani słońca ani ognia nic nam nie zastąpi, ale żarówka stanowiła doskonały kompromis.  

 Pierwsze żarówki miały spektra bardziej podczerwone , niektóre do dziś świecą.  Po zachodzie słońca spoglądanie na słońce jest czynnością niemożliwą a więc i nienaturalną w naszym zegarze biologicznym. 

Żarówki  zarówno Ledowe jak i świetlówki mają zbyt duże ilosci światła niebieskiego, przy kompletnym braku światła podczerwonego.  Światło niebieskie, podobnie jak każde światło z zakresu spektralnego słońca pełni ogromną rolę dla naszego organizmu, choćby w rozmaitych procesach   stymulacyjnych. Problem jest taki, że naturalnie występuje zawsze z promieniowaniem podczerwonym – to promieniowanie łagodzi choćby stres oksydacyjny powodowany przez promieniowanie niebieskie. W naturze wszystko ze sobą musi pozostawać w harmonii.

 Coraz więcej faktów wskazuje na następujące skutki używania żarówek Led:

-niebieskie światło po zmroku zaburza działanie naszych hormonów – zawieszona jest produkcja melatoniny hormonu ciemności – to prowadzi do problemów ze snem, pogarsza się nasze zdrowie mentalne, Alzhaimer,  choroby  hormonalnie zależne

-wzrasta stres oksydacyjny w naszych tkankach, zdolności regeneracyjne  oczu się zmniejszają, występują choroby degeneracyjne -– zwyrodnienie plamki żółtej, katarakta.

 Terapia podczerwienią przynosi następujące skutki:

-terapia polepsza gojenie ran, zapobiega starzeniu, procesom degeneracyjnym, zwieksza syntezę włókien kolagenowych,  zmniejszone bóle stawowe

- terapia wpływa na metabolizm, zwiększa produkcję ATP, pozytywne doświadczenia w sporcie

-- terapia zwiększa produkcję testosteronu, sprzyja utracie wagi, leczy skórę, przyspiesza leczenie mięsni, poprawa u chorujących na cukrzycę

Zachęcam do eksperymentów we własnym otoczeniu - może dodanie jakichś ''normalnych'' źródeł światła, może jakieś żarówki z podczerwienią małej mocy świecące w tle. Jeśli faktycznie występują jakieś deficyty podczerwieni to poprawa powinna być odczuwalna - choćby nastroju.

Podobne artykuły


13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1216
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1024
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 1097
12
komentarze: 280 | wyświetlenia: 770
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 747
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1898
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 583
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 1042
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 549
9
komentarze: 74 | wyświetlenia: 555
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 898
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Jak ci wybudują kolejnych 10 elektrowni węglowych to się udusisz i po co ci będą te żarówki polepszające gojenie ran, zapobiegające starzeniu, procesom degeneracyjnym, zwiekszające syntezę i zmniejszace bóle stawowe.

Coś w tym jest, jednak subiektywne odczucia czy sugestia książkowymi teoriami to troszkę za mało by zbliżyć się do prawdy. Rzetelne badania są kosztowne, a i tak jeśli potwierdzą te hipotezy to natrafią na gigantyczny opór zanim dotrą do ludzkiej świadomość, tak czy inaczej propaganda rządzi populacją. Co prawda podczerwień niewidzialna jest też promieniowana z tego co ciepłe, ale czy ten zakres a ...  wyświetl więcej

  robertr,  27/10/2018

@pokrzywiony: obejrzałem mnóstwo materiałów w ostatnich czasach. Generalnie można powiedzieć coś w tym jest. Dlatego też podkreślam rys historyczny - podczerwień zawsze byłą obecna w naszym świetle. Też gdzieś znalazłem sugestie że dużo mniej jest chorób cywilizacyjnych w okolicach równika. Są jakby dwie kwestie - pierwsza to normalna żarówka, która wywróciła cykl naszej aktywności dziennej, a dru ...  wyświetl więcej

@robertr: Widmo światła to jedna strona medalu, pozostaje jeszcze rozpatrzeć efekt stroboskopowy działający na naszą percepcje. Lata temu na szkoleniach BHP mieliśmy ostrzeżenie przed pracą przy świetle z świetlówek, bo ten efekt powodował złudzenie stojących części które w rzeczywistości były w ruchu. Na pewno taki efekt działa na naszą podświadomość w jaki dokładnie sposób to robi to pewnie tego ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony: ja stroboskopem śledziłem śledzie i wiem, że wiele miedzi w nich siedzi. A potwierdzili to moi sąsiedzi. Coś w tym jest, bo świetlówki w Bałtyku gasną przez sinice. Podobno, bo brak mi dokładnych danych. A teraz nie wiem czy pooglądać YouTube czy poczytać ze dwie instrukcje BHP, a może p.poż. Tyle, że cholera w ruchu dość ciężko z czytaniem bo instrukcja z renców mi wylata. Ale fajnie, że se tak pogadamy.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska