Login lub e-mail Hasło   

Przeprowadzono pionierski zabieg rozszczepu kręgosłupa jeszcze w łonie matki

Po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii dwoje nienarodzonych jeszcze niemowląt z rozszczepem kręgosłupa zostało chirurgicznie zoperowanych. Operacja została przeprowadzona zeszłego...
Wyświetlenia: 187 Zamieszczono 30/10/2018

Po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii dwoje nienarodzonych jeszcze niemowląt z rozszczepem kręgosłupa zostało chirurgicznie zoperowanych. Operacja została przeprowadzona zeszłego lata przez 30-osobowy zespół i trwała zaledwie 90-minut. Obydwie mamy i dzieci, które poddane zostały innowacyjnym operacjom, mają się dobrze.

Rozszczep kręgosłupa jest stanem, w którym kręgosłup w trakcie ciąży nie formuje się prawidłowo. Osoby nim dotknięte mogą w późniejszym czasie doświadczyć różnego rodzaju niepełnosprawności jak na przykład poważne uszkodzenie nerwów w dolnej części ciała czy problemy z prawidłowym rozwojem mózgu.

Chorobę zwykle leczy się po porodzie, ale im wcześniej się tego dokona, tym lepiej dla zdrowia i mobilności pacjenta w dłuższej perspektywie.

„Zamknięcie rozszczepu kręgosłupa w macicy za pomocą tej metody jest alternatywą dla chirurgii poporodowej i wykazało już iznaczną poprawę wyników krótko- i średnioterminowych” wyjaśnia John Deprest ze szpitala University College London Hospital (UCLH) i uniwersyteckiego szpitala w Leuven w Belgii.

Operacja polegała na otwarciu macicy, nakierowaniu rozszczepu kręgosłupa na otwór nie wyciągając przy tym dziecka, zoperowania rozszczepu, a następnie zaszyciu macicy, tak aby niemowlę mogło dalej bezpiecznie się rozwijać w łonie matki. Procedura może wywołać przedwczesny poród, ale nie stanowiła dużego zagrożenia ani dla matki, ani dla dziecka. W ten sposób wada jest wcześnie zamykana, co zapobiega uszkodzeniu rdzenia kręgowego w ostatniej trzeciej kwadrze ciąży.z

Osoby z rozszczepem kręgosłupa często wymagają w późniejszym okresie wielu różnych skomplikowanych zabiegów. Jednym z nich jest zamieszczenie zastawki, aby spuścić nagromadzony płyn mózgowo-rdzeniowy. Amerykańskie badanie wykazało, że operacja zmniejszyła o połowę potrzebę zamieszczenia zastawki. Ponadto, niemowlęta, które otrzymały operację w wieku 30 miesięcy, wykazały znaczną poprawę funkcji motorycznych.

Operacja była możliwa dzięki dobroczynnemu sfinansowaniu jej przez organizacje charytatywne, które dostarczyły 450 000 funtów, co daje grubo ponad 2 miliony złotych. Profesor Donald Peebles oznajmił, że: ” Fundusze te były kluczowe, aby zapewnić szkolenie dla zespołu chirurgów i sfinansować operację pierwszych 10 pacjentów”.

Zobacz także:

Przeprowadzono pionierski zabieg przeszczepu penisa

Jeden zastrzyk skuteczny jak operacja bariatryczna

Przełom w operacyjnym leczeniu urazów rdzenia kręgowego

Pionierski zabieg wyleczył ślepotę u osób ze zwyrodnieniem plamki żółtej

Podobne artykuły


8
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1054
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1129
7
komentarze: 13 | wyświetlenia: 652
7
komentarze: 5 | wyświetlenia: 342
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1723
6
komentarze: 70 | wyświetlenia: 303
6
komentarze: 22 | wyświetlenia: 659
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1137
5
komentarze: 0 | wyświetlenia: 336
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142902
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 245513
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska