Login lub e-mail Hasło   

Panna Julia

Film miłosny oparty głównie na prowokacyjnej wymianie myśli kobiety z dobrego domu i mężczyzny z nizin społecznych. Bardziej z psychicznym negliżem niż ze scenami rozbieranymi.
Wyświetlenia: 275 Zamieszczono 08/11/2018

Na podstawie dramatu Augusta Strindberga pod tym samym tytułem. Momentami jest bardzo erotycznie a momentami dialogi przeradzają się może nieco w czasem przegadany bieg myśli. Uwaga ucieka wtedy pożądając jakiejś odmiennej narracji kiedy to kamera może by trochę dłużej zatrzymała się na niekobiecej twarzy tytułowej bohaterki mieniącej się jakimiś cudnymi odpychającymi asymetriami. Aktorzy grają tu na 200 procent, Colin Farrell dosłownie czasem rozsadza tutaj ekran najprawdziwszą trzewną emocją. Dzięki temu ten długi, teatralny seans filmowy jest przeżyciem oczyszczającym choć może szkoda, że go trochę nie uwspółcześniono.

Reżyserką tego naturalistycznego przedsięwzięcia jest Liv Ullmann - dziś starsza już pani, aktorka Ingmara Bergmana, innego okrutnie wnikliwego szwedzkiego artysty. Wokół akcji unosi się fioletująca mroźnym grafitem mgła jakby jesienna choć przyroda wskazywałaby raczej na rozkwitające ku swej pełni lato. We wnętrzach nastrojowego domostwa igrają oranże w całej palecie odcieni aż do pulsującej coraz namiętniej czerwieni. Pięknie ujęto w kadrach ten dziwny romans. Jednak film nie spodobał się szerszej publiczności. Może dlatego, że operuje taką niedzisiejszą, pozbawioną urozmaicających wątków pobocznych narracją. Może dlatego, że i dramat Strindberga stracił na aktualności - młoda, zdrowa, inteligentna kobieta zależna od majątku ojca to już dzisiaj rzadszy przypadek choć dominacja psychiczna mężczyzny nad kobietą w związku pozostaje może już bardziej sprawą aktualną.

Film opowiada o miłości jako o relacji władzy, nie tylko jednej płci nad drugą czy też jednej osoby nad drugą, ale także władzy w kontekście społecznego statusu oraz pochodzenia społecznego kochanków. Farrell gra pomoc domową w domu arystokratki z którą wchodzi w specyficzną grę miłosną. Jest dla niej partnerem intelektualnym - dużo nad sobą pracował, czytał, bywał tu i ówdzie w świecie, przez lata napędzały go wewnętrznie ogromne ambicje i chęć wyrwania się ze swojego plebejskiego środowiska. Arystokratka Julia, którą wielbi od dawna karmiąc jej obrazem swe obsesyjne myśli flirtuje z nim, chyba z braku innego zajęcia. Jej autentyczne wyluzowanie i niegniewna arogancja są tym czego sam nie ma a co tak przekonuje od pierwszego wrażenia.  W tej roli aktorka o niecukierkowej urodzie, która świetnie oddaje perwersyjny charakterek Julii.

Całej tej ich pokręconej miłosnej sprawie towarzyszy także religijna i dobra służąca, choć dobroć i religijność nie idą chyba zawsze w parze. Przy Julii to jest taki bardziej zrównoważony człowiek żyjący w ograniczonym interpretacją i ekspresją świecie. Szaronijaka to postać pod każdym względem, ale to nie znaczy, że się dla mężczyzny nie liczy. Dopieszcza jego ego i świetnie gotuje. Czy wygra z nieprzewidywalną Julią? Wysmakowane zdjęcia oraz płynąca gdzieś ponad ziemią muzyka dobrze współpracują z odważnym damsko-męskim dialogiem tu prowadzonym. Gdyby jednak uprościć nieco czasem jednak tutaj rozmowę na rzecz bardziej bebechowatego języka jakim operują bliżsi sobie ludzie w swoich walkach osobistych byłoby idealnie. Ale i tak tutaj nieźle iskrzy. 

Chociaż jedną brutalniejszą scenę wycięłabym. Nie jest potrzebna moim zdaniem w tak bezpośrednim wydaniu by podkreślić różnice między kobietą a mężczyzną, rozmijanie się ich wrażliwości. Wystarczyło o całym zajściu z nożem w ręku wspomnieć a tak to może przy okazji dodano odwagi temu i owemu pojebańcowi poprzez mocniejszy obraz. Po raz kolejny w kinie unaturalnia się beztrosko ten rodzaj przemocy. Film na tym szczególe według mnie traci. 


          

Podobne artykuły


26
komentarze: 18 | wyświetlenia: 4480
26
komentarze: 7 | wyświetlenia: 10490
44
komentarze: 17 | wyświetlenia: 13832
42
komentarze: 17 | wyświetlenia: 6824
40
komentarze: 12 | wyświetlenia: 59488
37
komentarze: 61 | wyświetlenia: 13460
36
komentarze: 10 | wyświetlenia: 93542
34
komentarze: 69 | wyświetlenia: 11039
33
komentarze: 47 | wyświetlenia: 15256
32
komentarze: 68 | wyświetlenia: 12692
32
komentarze: 98 | wyświetlenia: 10311
24
komentarze: 37 | wyświetlenia: 18474
22
komentarze: 16 | wyświetlenia: 7963
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska