Login lub e-mail Hasło   

Jak zmniejszyć opłaty za ogrzewanie?

Zaoszczędzisz nawet do 600 zł rocznie, jeśli nie będziesz przegrzewać mieszkania i zadbasz, aby ciepło nie uciekało z domu.
Wyświetlenia: 264 Zamieszczono 18/11/2018


Nie włączaj ogrzewania za wcześnie


Rozpoczęcie sezonu grzewczego, nie musi oznaczać konieczności włączenia kaloryferów.

Uwaga! Jeśli temperatura w mieszkaniu nie spada poniżej 20 st. C, nie dotykaj termostatu, bo im później rozpoczniesz ogrzewanie mieszkania, tym więcej zyskasz. Zamiast nastawiać kaloryfery na najwyższą temperaturę i przepłacać, po prostu cieplej się ubieraj.

Odsłoń kaloryfery


Uwaga!
Nie zastawiaj ich meblami.


Zdemontuj osłony i rozsuń grube kotary, bo takie przegrody powodują stratę nawet 20% ciepła. Przed włączeniem grzejników oczyść je także z kurzu. Warstwa lepkiego pyłu również utrudnia przepływ ciepła. A w słoneczne dni odsłaniaj okna, aby słońce ogrzewało mieszkanie.

Kup ekrany


Warto kupić specjalne zagrzejnikowe ekrany, które odbijają ciepło i kierują je do wnętrza mieszkania. Zapłacisz za nie 15-20 zł za m kw., ale inwestycja szybko się zwróci.

Uwaga! Ekran, który wykonany jest z wełny mineralnej pokrytej folią aluminiową nie tylko odbija ciepło, ale doskonale izoluje też ścianę za kaloryferem, zapobiegając uciekaniu ciepła na zewnątrz.

Ustaw temperaturę


Przed wyjściem z mieszkania na kilka godzin ustaw grzejniki na niższą temperaturę, np. 15 st. C. Mieszkanie się nie wyziębi, a Ty zapłacisz mniej. Warto też wieczorem oglądać prognozę pogody, aby dostosować temperaturę wewnątrz domu do tej za oknem.

Uwaga! Gdy wyrobisz sobie nawyk regulowania kaloryferów i nie będziesz przegrzewać mieszkania, zużycie energii spadnie o ok. 6%. Pamiętaj też, ze ciepło wędruje tam, gdzie jest zimniej. Jeśli wiec przegrzewasz swoje mieszkanie, to korzystają z tego Twoi oszczędni sąsiedzi.

Wietrzenie mieszkania


W chłodne dni otwieraj okno najwyżej na 20 minut. Przedtem zakręć kaloryfer, aby ciepło nie uchodziło na zewnątrz.

Uwaga! Straty ciepła są największe przy uchylonym przez dłuższy czas oknie.

Uszczelnij okna


Nie każdy z nam ma w mieszkaniu nowe, szczelne okna. Przed nadejściem zimy warto więc okleić ramy specjalną samoprzylepną taśmą, która skutecznie chroni przed wnikaniem chłodu do wnętrza i niewiele kosztuje.

Uwaga! Sprawdź również drzwi wejściowe. Gdy przez szpary wpływa zimne powietrze, oklej framugi taśmą uszczelniającą. Oszczędność wynikająca z takiej ochrony może wynieść nawet 20% opłat za ogrzewanie mieszkania. Zadbaj o to.

 

Nie grzej, gdy śpisz


Temperatura w sypialni nie powinna przekraczać 18 st. C. Niektórym wystarcza nawet 16-17 st. C.  W chłodnym pokoju będziesz lepiej spał  i.... przede wszystkim oszczędzisz na ogrzewaniu.

Uwaga! Gdy jest zimno, przykryj się dodatkowym kocem, zamiast podkręcać kaloryfer. Przypominam też, ze optymalna temperatura w pokoju dziennym to 20-21 st. C. Cieplej powinno być tylko w łazience, ok. 24 st. C, aby nie marznąć, kiedy wyjdziesz z kąpieli.

Unikaj wilgoci w mieszkaniu


Duża wilgotność powietrza w mieszkaniu wzmoże uczucie zimna, a także nasili potrzebę zwiększenia ogrzewania.

Możesz tego uniknąć: nie gotuj bez pokrywek, nie bierz długich, gorących kąpieli, nie susz prania w mieszkaniu. Włączaj wyciągi elektryczne w łazience i kuchni.

Uwaga! Ciepło możesz "ponownie" wykorzystać. Jeżeli w wannie lub w garnkach masz gorącą wodę, nie wylewaj jej od razu. Niech najpierw odda ciepło do otoczenia. Wylewając gorącą wodę od razu do ścieku marnujesz ciepło. 

Podobne artykuły


24
komentarze: 14 | wyświetlenia: 1869
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 7047
26
komentarze: 52 | wyświetlenia: 1796
77
komentarze: 112 | wyświetlenia: 38675
30
komentarze: 24 | wyświetlenia: 5299
27
komentarze: 52 | wyświetlenia: 1912
21
komentarze: 44 | wyświetlenia: 1715
20
komentarze: 27 | wyświetlenia: 1515
6
komentarze: 17 | wyświetlenia: 1263
8
komentarze: 3 | wyświetlenia: 3679
9
komentarze: 33 | wyświetlenia: 2309
 
Autor
ArtykułPolecam inny art. jako uzupełnienie tematu: http://eiba.pl/17Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska