Login lub e-mail Hasło   

Podróż na Kubę. Wszystko co musisz wiedzieć, zanim tam pojedziesz

Kuba to jedna z najpiękniejszych wysp świata, gdzie świat zatrzymał się w miejscu. Możemy przeżyć tam niesamowitą przygodę, o ile będziemy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
Wyświetlenia: 235 Zamieszczono 20/11/2018

Loty na Kubę

Do wyboru mamy zasadniczo dwie opcje: drogi lot bezpośredni lub lot z przesiadkami. My wybraliśmy ten drugi wariant, przesiadając się dwukrotnie: w Londynie i Torronto. Lot na Kubę trwa około 14-15 godzin, ale musimy doliczyć co najmniej kilka godzin na przesiadki. Warto wybierać loty w nocy, tak by nie odczuć tak mocno efektów Jet lagu. To samo dotyczy lotu powrotnego. Lot z Air Canada jest relatywnie komfortowy, a jeśli traficie na prawie pusty samolot jest szansa, że uda wam się zdrzemnąć w trasie.

Kiedy jechać?

Najlepsza pora na podróż na Kubę to okres od listopada do kwietnia, tak by ominąć sezon na huragany. Pogoda na wyspie panuje prawie cały rok. Najgorszy czas na podróż to połowa lata, do października włącznie. Wtedy narażamy się nie tylko na makabryczne upały, ale również na możliwość wystąpienia huraganów.

Co zabrać?

Na Kubie brakuje bardzo wielu rzeczy. Koniecznie zabierzcie ze sobą wszystkie zażywane leki. Możecie zostawić je właścicielom casa particulares wyjeżdżając. Zapotrzebowanie na leki jest na wyspie ogromne. To samo dotyczy długopisów. Przydadzą się też plastry, bandaże i opatrunki (na wszelki wypadek), filtr przeciwsłoneczny oraz Muga, czyli bardzo silny preparat na komary. Można kupić go w różnym stężeniu, jest dostępny w aptekach.

Poruszanie się po Kubie

Podróżowanie po Kubie nie należy do łatwych. Między jednym Casa Particular a drugim najlepiej poruszać się samochodem i to najlepiej jeśli prowadzi go ktoś inny. Możemy wynająć auto, ale lepiej postawić na prywatne transfery lub dogadać się z miejscowym taksówkarzem. Komunikacja publiczna na Kubie praktycznie nie istnieje, drogi są w kiepskim stanie, a nocą brak oświetlenia ulicznego. Możemy poruszać się także za pomocą Via Zuli, czyli specjalnych busów przeznaczonych dla turystów. Poruszają się między miastami, są duże, klimatyzowane i raczej wygodne, ale nie dojadą wszędzie.

Taksówki

Po mieście poruszać się najlepiej na piechotę, opcjonalnie taksówką. Taksówki są tańsze niż w Polsce, a za pojazdy do wożenia klientów służą stare samochody amerykańskie lub radzieckie, rzadziej chińskie. Taksówkami można nazwać też riksze, skutery dla pasażerów i inne środki lokomocji.

Zakwaterowanie na Kubie

Hotele na Kubie są własnością państwa. Być może zwróciliście uwagę, że napisaliśmy o Casa Particular - to jedyna sensowna opcja noclegu. To rodzaj kwatery prywatnej, gdzie możemy zapłacić za dobrze wyposażony i umeblowany pokój w dobrym stanie. Oczywiście, na Kubie nie ma własności prywatnej, więc casa particular to coś co działa na pograniczu, na co rząd przymyka oko. Ceny wahają się w przedziale 20-50 dolarów za pokój na noc. Hotele są droższe, ale ich stan może być często gorszy.

Podobne artykuły


27
komentarze: 49 | wyświetlenia: 3260
21
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1304
14
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1252
29
komentarze: 39 | wyświetlenia: 1946
26
komentarze: 41 | wyświetlenia: 2280
23
komentarze: 10 | wyświetlenia: 59718
102
komentarze: 26 | wyświetlenia: 274434
47
komentarze: 15 | wyświetlenia: 14080
39
komentarze: 7 | wyświetlenia: 18116
39
komentarze: 16 | wyświetlenia: 6058
36
komentarze: 30 | wyświetlenia: 2641
36
komentarze: 148 | wyświetlenia: 7204
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska