Login lub e-mail Hasło   

Z mojego archiwum. (evergreen)

Klasyczny opis liberalizmu jest to użyteczny model pomocny przy analizie zjawisk ekonomicznych.
Wyświetlenia: 224 Zamieszczono 21 dni temu

.

Pamiętajmy, że klasyczny opis liberalizmu jest to jedynie model podobny pod pewnym względem do rzeczywistości.

Adam Smith nie wymyślił liberalizmu. Obserwował gospodarkę i stworzył model opisujący rzeczywistość.

Klasyczny opis liberalizmu (neoliberalizm to tylko popłuczyny po liberalizmie) jest to użyteczny model pomocny przy analizie zjawisk ekonomicznych. Zawiera on w sobie wyidealizowane elementy, takie jak na przykład: Niezależne i równe sobie podmioty gospodarcze i rynek, na którym każdy ma równą szansę.

Postaram się to pokazać przy pomocy analogii.

W astronomii korzystamy z modelu, w którym gwiazdy takie jak Słońce i planety, takie jak Ziemia, Wenus, Mars czy Jowisz traktowane są jako punkty materialne. Czyli obiekty nieskończenie małe posiadające masy Słońca, Ziemi, Wenus, Marsa...

Mimo tego, że rzeczywiste gwiazdy i planety bardzo różnią się od punktów materialnych, przy pomocy stosowanego przez astronomów modelu można obliczyć bardzo wiele: Przyszłe położenie planet. Czas i miejsce wystąpienia zaćmień Słońca i Księżyca...

Dokładnie tak samo jest z modelem liberalnym. Idealnego liberalizmu nigdy nie było i nie będzie. Liberalizmu praktycznego może być w gospodarce mniej lub więcej. Obowiązuje bardzo prosta zasada. Wolność gospodarcza powoduje, że najlepsi wygrywają i wypierają z rynku słabszych. Z czasem zostają tylko najlepsi z najlepszych, czyli wolność gospodarcza prowadzi do koncentracji kapitału. Koncentracja kapitału, oznacza koncentrację decyzji, a ta oznacza koniec wolności gospodarczej.

Jeżeli na rynku pozostają jedynie trzy podmioty, to jedynie w trzech miejscach podejmowane są wolne decyzje ekonomiczne.

Liberalizm sam podcina swoje korzenie.

Żeby przywrócić wolność gospodarczą, trzeba rozbić (co by to nie oznaczało) te trzy firmy i rozpocząć grę od nowa.

Jest również wiele przykładów zresetowania gospodarki.

Metodą często stosowaną w Średniowieczu był pogrom. Pogrom związany był z przywróceniem wolnego rynku, które następowało po wymordowaniu bogaczy i rozdysponowaniu ich majątku wśród biednych.

Gra ekonomiczna wyłaniała kolejnych najlepszych... i tak aż do następnego pogromu. Zamiast pogromów stosowane były też wojny. W przypadku wojen rabowano obcym bogaczom zamiast swoim.

 

Interwencjonizm państwowy jest pomyślany jako lekarstwo na zbyt gwałtowny przebieg cyklu od wolnego rynku do monopolu (oligopolu)*, poprzez pogrom, do następnej odsłony wolnego rynku.

Na czym polegał błąd tych, którzy doprowadzili do obecnego (2008) kryzysu?

Doszli oni do wniosku, że system, w którym następuje postępująca koncentracja decyzji ekonomicznych i politycznych (Świat Jednobiegunowy) może prosperować w nieskończoność. Nie można wymyślić czegoś bardziej mylnego. Taki system sam sobie kopie grób. To w jaki sposób doszło do obecnego kryzysu ma znaczenie o tyle, że projektując nowy system powinniśmy zrobić to w taki sposób, żeby uniknąć starych błędów.

Dziś powinniśmy stworzyć projekty nowego systemu oraz zbadać w jaki sposób można, do  nich przejść od systemu istniejącego obecnie.

Do tego potrzebny jest rzetelny opis warunków początkowych, czyli aktualnego stanu gospodarki.

Opisów aktualnej sytuacji mamy ogromną ilość.

Niestety. Sposób w jaki zostały zrobione jest daleki od rzetelności. Jedni autorzy mają na celu osiągnięcie politycznych korzyści (wzrost poparcia wyborców). Inni znowu: starają się ukryć, albo odwrócić uwagę od posiadanych informacji, żeby uzyskać korzyści w grze giełdowej lub innego rodzaju biznesie.

Nowy system można budować na gruzach starego systemu, albo przekształcając stary system. Ta druga, łagodna metoda jest trudniejsza. Musimy uwzględniać stan istniejący i to, że wychodząc od tego stanu, nie do każdego celu możemy dojść, nie powodując  po drodze katastrofy. Mając jasno sformułowany cel, musimy jego osiągnięcie rozciągnąć w czasie i co jest bardzo ważne: Wybrać taką kolejność działań, która nie spowoduje gwałtownego sprzeciwu i co za tym idzie niszczącej rewolucji.

Rzetelna diagnoza aktualnej sytuacji jest konieczna, żeby niepotrzebnie nie zmieniać tego co jest dobre, oraz żeby po podjęciu pierwszych kroków uzyskać od razu pozytywne efekty i poparcie społeczne dla dalszych działań.

W chwili obecnej, najwięcej niekorzystnych zjawisk występuje w sektorze bankowym oraz w sektorze ubezpieczeń, w tym ubezpieczeń zdrowotnych i emerytalnych.

Te sektory są ze sobą ściśle powiązane. Fundusze emerytalne to czołowi spekulanci na światowych giełdach. Także giełdach walutowych.

 

Korzystnym jest to, że potencjał produkcji, zarówno surowców i dóbr trwałych, jak i artykułów spożywczych jest bardzo wysoki i nie ma zagrożenia wystąpieniem niedoborów. Wyjątkami są te regiony, w których trwają endemiczne konflikty zbrojne.

Jeżeli światowa populacja nie wzrośnie zbyt gwałtownie, to za 30 lat na pewno nie zabraknie żywności, energii i podstawowych artykułów. Cały problem polega na znalezieniu zadowalającego sposobu dystrybucji pracy i dóbr.

Sposobem na przygotowanie terenu pod budowę nowego systemu musi być:

1) Rozbicie monopoli, czyli zwiększenie ilości ośrodków decyzyjnych.

2) Deregulacja, czyli zwiększenie swobody podmiotów gospodarczych w jednych dziedzinach, połączona narzuceniem regulacji tam gdzie występują największe zagrożenia.

3) Reforma walutowa.

4) Wprowadzenie nowych zasad zabezpieczenia dla ludzi starych, niepełnosprawnych i innych, wymagających pomocy ze strony społeczeństwa. Występuje konieczność utrzymania i rozbudowy tego systemu, dla zapewnienia poparcia społecznego dla władzy. Opieka nad ludźmi starymi, to także wiele nowych miejsc pracy.

 

*Oligopol: Forma struktury rynkowej. Dominująca w krajach rozwiniętych Sytuacja na rynku, w której występuje tylko kilku dużych producentów danego dobra czy też dostawców usługi.

 

Przeczytaj: >>> Kto chce wojny?

Adam Jezierski

...

Podobne artykuły


6
komentarze: 0 | wyświetlenia: 537
5
komentarze: 3 | wyświetlenia: 496
82
komentarze: 25 | wyświetlenia: 70227
50
komentarze: 40 | wyświetlenia: 646397
43
komentarze: 36 | wyświetlenia: 14364
32
komentarze: 29 | wyświetlenia: 20977
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 39865
28
komentarze: 16 | wyświetlenia: 16841
28
komentarze: 15 | wyświetlenia: 52321
28
komentarze: 15 | wyświetlenia: 21817
28
komentarze: 7 | wyświetlenia: 12799
27
komentarze: 29 | wyświetlenia: 17495
25
komentarze: 34 | wyświetlenia: 22154
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Rynek/gospodarka podlega prawom natury - z oscylacją od kryzysu do prosperity, po którym następuje znowu kryzys, by mogła nastąpić prosperity i tak … w koło Macieju. Jeśli przyznamy, że jest to prawo natury, oscylacje rynkowe/gospodarcze przestaną nas dziwić. Oczywiście można próbować im przeciwdziałać i wymyślać, różne usprawniające teorie, ale oscylacja jest immanentna, wpisana w każde ludzkie/przyrodnicze działanie - od narodzin do śmierci. Więc nie ma potrzeby z nią walczyć ...

@podobny: Załóżmy, że zaprzeczysz mojej wypowiedzi - potwierdzisz w ten sposób zasadę oscylacji: od skrajnego głosu za do skrajnego głosu przeciw, od umiarkowanych liberalnych do umiarkowanych głosów populistycznych … we wszystkim znajdziesz oscylacje, więc po jakimś czasie - gdy już wiesz jak to jest - przestajesz się temu dziwić i z tym walczyć …

Powiedział mi to kiedyś Stachura: od czas

...  wyświetl więcej

@podobny: Masz racje od oscylacji nie da się uciec, ale jest wielka różnica pomiędzy oscylacją o przebiegu sinusoidalnym, a oscylacją o przebiegu prostokątnym. Czas rozpisywany pomiędzy dwoma skrajnymi punktami, przykładowo lato i zima, a czasem rozpisywanym na 12 miesięcy, czy 365 dni im więcej uporządkowanych kroków/czasookres tym mniej cierpienia.

@podobny:
"Rynek/gospodarka podlega prawom natury - z oscylacją od kryzysu do prosperity, po którym następuje znowu kryzys ... "
Jak sobie poradził z tym problemem pewien wspomniany w Biblii Faraon, któremu śniło się 7 tłustych wołów, a potem 7 wygłodzonych wołów ?
Skąd u tego Faraona sen którego on sam nie rozumiał, a jego zrozumienie dzięki wyjaśnieniom Józefa pomogło mu pod ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony: Czymże jest ludzka wyobraźnia, jeśli nie ciągłym dopasowywaniem do "gładkich" sinusoidalnych przebiegów życia? Ten kto ma wiedzę, nie "szarpie się" i łatwiej/bezwładnie poddaje się naturalnym oscylacjom/falom przyrody …

Podobnie jak nie "szarpie się" Ziemia okrążająca Słońce. Czyż zatem natura wyobraźni nie jest grawitacyjna?

  Koriolan,  21 dni temu

@podobny: Stachura ...
No tak ...
To już wiem co Cię kopnęło ...
Fajny facet był :-)))

  Koriolan,  21 dni temu

@podobny: cóż ...
W/g mnie Ziemia się szarpie i chce "uciec" :-)))
Zresztą drży i wibruje ...
Spokojna jest tylko śmierć ...
(brak punktów grawitacji)

@podobny: nikt lepiej niż ty nie potwierdzi zasady oscylacji: od skrajnego głosu za do skrajnego głosu przeciw. No, może mój sąsiad. On też oscyluje między poręczami na klatce schodowej. Bakterie chyba też kolekcjonuje, bo twarz ma z reguły zrytą na wskutek swoich badań naukowych nad problemem pernamentnego konfliktu na linii zmysł równowagi - grawitacja.

@podobny:
"Ten kto ma wiedzę, nie "szarpie się" i łatwiej/bezwładnie poddaje się naturalnym oscylacjom/falom przyrody …"
Nie tyle co im się poddaje, tylko zaczyna po nich w sposób umiejętny serfować. ;)
Po co całe życie wysłuchiwać i poddawać się humorom "kapitana", skoro można nauczyć się samemu czytać "fale" i mapy sporządzać, tak by u schyłku życia mieć czym się dzielić z nadchodzącym pokoleniem "nawigatorów życia" ? :)

  Koriolan,  21 dni temu

Ogólnie ...
Tak naprawdę w/g mnie to zapomniałeś o jednym ważnym prawie ...
Pieniądz zły wypiera pieniądz dobry.
Gdy to uwzględniać, od razu staje się jasne dlaczego system nie dąży do harmonii a do monopolu. I dlatego trzeba go wciąż poprawiać. I dalej ...
Żadne poprawki nie są końcowe, czyli poprawki systemu będą trwać w nieskończoność. Co zresztą obserwujemy na prze ...  wyświetl więcej

@Koriolan:
Wygrywają najlepiej przystosowani do aktualnych warunków.

@Adam Jezierski: tak dobrze przystosowani jak Adaśko piszący evergreeny, których nikt nie czyta. To jak przeboje, których nikt słuchać nie chce.

  Koriolan,  20 dni temu

@Adam Jezierski: cóż ...
Możesz to ująć jak chcesz. Mi bardzo podoba się to prawo Kopernika i ciągle widzę jego potwierdzenia.
Trzy wilki zagryza trzysta owiec.
To jest miarą przystosowania ...
.
Nie do końca chyba zrozumiałeś CIĄGLE RESETOWANIE monopolistycznej gospodarki. Cykliczność w/g mnie wskazuje na ... NIEOSIAGNIECIE HARMONII ...
Ale ok ...
Chyba nie możemy się porozumieć ...
Co zresztą nie ma znaczenia :-)))

  Serpico,  20 dni temu

@Koriolan:
Coś w tym jest, nie osiągnąłeś harmonii finansowej i cię żona zresetowała, powiedziałbym na twardym resecie hahaahahahha ... bo z dziewczynami nigdy nie wie oj nie wie się, czy dobrze jest, czy może jest już źle ! hahhahaahahha...................
Nie możecie się dogadać, bo co by o Adasiu nie powiedzieć, to nie jest tak pojechany żeby stracić kompletnie kontakt z rzeczywis ...  wyświetl więcej

  Serpico,  20 dni temu

@Koriolan:
Boże jaki ty jesteś debilny, sądzisz że jak walniesz parę ogólników, na dodatek kretyńskich, to jesteś "inteligentny", pierwsza 10 ka wszelkiego rodzaju debili jakich widziałem i w życiu i w necie.
Nic dziwnego że tacy jak ty mimo że mają coś pod nos, jeszcze sobie nawet z tym nie poradzą, full wypas debil, to już lepiej klep o braku osobowości.

Evergreen kretynizm

...  wyświetl więcej

to jest wiedza z zakresu pierwszej klasy liceum ekonomicznego i jest zawarta w książce, która nosi nazwę "podręcznik". Jeśli chodzi o archiwum to zgoda, ta wiedza jest już w dużej mierze archiwalna, ale dlaczego nazywasz to "evergreen"? Nie sądzę by środowisko ekonomistów doznało wstrząsu po tym artykule..

  swistak  (www),  21 dni temu

Wszelkie dywagacje bez uczciwego robola katola, który nie kradnie są ekonomiczna fanaberią, religią żydów i masonów.

@swistak: jedyny taki katolik żyje jeszcze w Toruniu. Żywi się jedynie hostią i kopertamiDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska