Login lub e-mail Hasło   

Z mojego archiwum. (evergreen)

Klasyczny opis liberalizmu jest to użyteczny model pomocny przy analizie zjawisk ekonomicznych.
Wyświetlenia: 1.100 Zamieszczono 21/11/2018

.

Pamiętajmy, że klasyczny opis liberalizmu jest to jedynie model podobny pod pewnym względem do rzeczywistości.

Adam Smith nie wymyślił liberalizmu. Obserwował gospodarkę i stworzył model opisujący rzeczywistość.

Klasyczny opis liberalizmu (neoliberalizm to tylko popłuczyny po liberalizmie) jest to użyteczny model pomocny przy analizie zjawisk ekonomicznych. Zawiera on w sobie wyidealizowane elementy, takie jak na przykład: Niezależne i równe sobie podmioty gospodarcze i rynek, na którym każdy ma równą szansę.

Postaram się to pokazać przy pomocy analogii.

W astronomii korzystamy z modelu, w którym gwiazdy takie jak Słońce i planety, takie jak Ziemia, Wenus, Mars czy Jowisz traktowane są jako punkty materialne. Czyli obiekty nieskończenie małe posiadające masy Słońca, Ziemi, Wenus, Marsa...

Mimo tego, że rzeczywiste gwiazdy i planety bardzo różnią się od punktów materialnych, przy pomocy stosowanego przez astronomów modelu można obliczyć bardzo wiele: Przyszłe położenie planet. Czas i miejsce wystąpienia zaćmień Słońca i Księżyca...

Dokładnie tak samo jest z modelem liberalnym. Idealnego liberalizmu nigdy nie było i nie będzie. Liberalizmu praktycznego może być w gospodarce mniej lub więcej. Obowiązuje bardzo prosta zasada. Wolność gospodarcza powoduje, że najlepsi wygrywają i wypierają z rynku słabszych. Z czasem zostają tylko najlepsi z najlepszych, czyli wolność gospodarcza prowadzi do koncentracji kapitału. Koncentracja kapitału, oznacza koncentrację decyzji, a ta oznacza koniec wolności gospodarczej.

Jeżeli na rynku pozostają jedynie trzy podmioty, to jedynie w trzech miejscach podejmowane są wolne decyzje ekonomiczne.

Liberalizm sam podcina swoje korzenie.

Żeby przywrócić wolność gospodarczą, trzeba rozbić (co by to nie oznaczało) te trzy firmy i rozpocząć grę od nowa.

Jest również wiele przykładów zresetowania gospodarki.

Metodą często stosowaną w Średniowieczu był pogrom. Pogrom związany był z przywróceniem wolnego rynku, które następowało po wymordowaniu bogaczy i rozdysponowaniu ich majątku wśród biednych.

Gra ekonomiczna wyłaniała kolejnych najlepszych... i tak aż do następnego pogromu. Zamiast pogromów stosowane były też wojny. W przypadku wojen rabowano obcym bogaczom zamiast swoim.

 

Interwencjonizm państwowy jest pomyślany jako lekarstwo na zbyt gwałtowny przebieg cyklu od wolnego rynku do monopolu (oligopolu)*, poprzez pogrom, do następnej odsłony wolnego rynku.

Na czym polegał błąd tych, którzy doprowadzili do obecnego (2008) kryzysu?

Doszli oni do wniosku, że system, w którym następuje postępująca koncentracja decyzji ekonomicznych i politycznych (Świat Jednobiegunowy) może prosperować w nieskończoność. Nie można wymyślić czegoś bardziej mylnego. Taki system sam sobie kopie grób. To w jaki sposób doszło do obecnego kryzysu ma znaczenie o tyle, że projektując nowy system powinniśmy zrobić to w taki sposób, żeby uniknąć starych błędów.

Dziś powinniśmy stworzyć projekty nowego systemu oraz zbadać w jaki sposób można, do  nich przejść od systemu istniejącego obecnie.

Do tego potrzebny jest rzetelny opis warunków początkowych, czyli aktualnego stanu gospodarki.

Opisów aktualnej sytuacji mamy ogromną ilość.

Niestety. Sposób w jaki zostały zrobione jest daleki od rzetelności. Jedni autorzy mają na celu osiągnięcie politycznych korzyści (wzrost poparcia wyborców). Inni znowu: starają się ukryć, albo odwrócić uwagę od posiadanych informacji, żeby uzyskać korzyści w grze giełdowej lub innego rodzaju biznesie.

Nowy system można budować na gruzach starego systemu, albo przekształcając stary system. Ta druga, łagodna metoda jest trudniejsza. Musimy uwzględniać stan istniejący i to, że wychodząc od tego stanu, nie do każdego celu możemy dojść, nie powodując  po drodze katastrofy. Mając jasno sformułowany cel, musimy jego osiągnięcie rozciągnąć w czasie i co jest bardzo ważne: Wybrać taką kolejność działań, która nie spowoduje gwałtownego sprzeciwu i co za tym idzie niszczącej rewolucji.

Rzetelna diagnoza aktualnej sytuacji jest konieczna, żeby niepotrzebnie nie zmieniać tego co jest dobre, oraz żeby po podjęciu pierwszych kroków uzyskać od razu pozytywne efekty i poparcie społeczne dla dalszych działań.

W chwili obecnej, najwięcej niekorzystnych zjawisk występuje w sektorze bankowym oraz w sektorze ubezpieczeń, w tym ubezpieczeń zdrowotnych i emerytalnych.

Te sektory są ze sobą ściśle powiązane. Fundusze emerytalne to czołowi spekulanci na światowych giełdach. Także giełdach walutowych.

 

Korzystnym jest to, że potencjał produkcji, zarówno surowców i dóbr trwałych, jak i artykułów spożywczych jest bardzo wysoki i nie ma zagrożenia wystąpieniem niedoborów. Wyjątkami są te regiony, w których trwają endemiczne konflikty zbrojne.

Jeżeli światowa populacja nie wzrośnie zbyt gwałtownie, to za 30 lat na pewno nie zabraknie żywności, energii i podstawowych artykułów. Cały problem polega na znalezieniu zadowalającego sposobu dystrybucji pracy i dóbr.

Sposobem na przygotowanie terenu pod budowę nowego systemu musi być:

1) Rozbicie monopoli, czyli zwiększenie ilości ośrodków decyzyjnych.

2) Deregulacja, czyli zwiększenie swobody podmiotów gospodarczych w jednych dziedzinach, połączona narzuceniem regulacji tam gdzie występują największe zagrożenia.

3) Reforma walutowa.

4) Wprowadzenie nowych zasad zabezpieczenia dla ludzi starych, niepełnosprawnych i innych, wymagających pomocy ze strony społeczeństwa. Występuje konieczność utrzymania i rozbudowy tego systemu, dla zapewnienia poparcia społecznego dla władzy. Opieka nad ludźmi starymi, to także wiele nowych miejsc pracy.

 

*Oligopol: Forma struktury rynkowej. Dominująca w krajach rozwiniętych Sytuacja na rynku, w której występuje tylko kilku dużych producentów danego dobra czy też dostawców usługi.

 

Przeczytaj: >>> Kto chce wojny?

Adam Jezierski

...

Podobne artykuły


8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 830
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 73292
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 648161
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 15113
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21571
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40518
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17445
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13134
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53295
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22665
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 18150
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23234
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Rynek/gospodarka podlega prawom natury - z oscylacją od kryzysu do prosperity, po którym następuje znowu kryzys, by mogła nastąpić prosperity i tak … w koło Macieju. Jeśli przyznamy, że jest to prawo natury, oscylacje rynkowe/gospodarcze przestaną nas dziwić. Oczywiście można próbować im przeciwdziałać i wymyślać, różne usprawniające teorie, ale oscylacja jest immanentna, wpisana w każde ludzkie/przyrodnicze działanie - od narodzin do śmierci. Więc nie ma potrzeby z nią walczyć ...

@podobny: Załóżmy, że zaprzeczysz mojej wypowiedzi - potwierdzisz w ten sposób zasadę oscylacji: od skrajnego głosu za do skrajnego głosu przeciw, od umiarkowanych liberalnych do umiarkowanych głosów populistycznych … we wszystkim znajdziesz oscylacje, więc po jakimś czasie - gdy już wiesz jak to jest - przestajesz się temu dziwić i z tym walczyć …

Powiedział mi to kiedyś Stachura: od czas

...  wyświetl więcej

@podobny: Masz racje od oscylacji nie da się uciec, ale jest wielka różnica pomiędzy oscylacją o przebiegu sinusoidalnym, a oscylacją o przebiegu prostokątnym. Czas rozpisywany pomiędzy dwoma skrajnymi punktami, przykładowo lato i zima, a czasem rozpisywanym na 12 miesięcy, czy 365 dni im więcej uporządkowanych kroków/czasookres tym mniej cierpienia.

@podobny:
"Rynek/gospodarka podlega prawom natury - z oscylacją od kryzysu do prosperity, po którym następuje znowu kryzys ... "
Jak sobie poradził z tym problemem pewien wspomniany w Biblii Faraon, któremu śniło się 7 tłustych wołów, a potem 7 wygłodzonych wołów ?
Skąd u tego Faraona sen którego on sam nie rozumiał, a jego zrozumienie dzięki wyjaśnieniom Józefa pomogło mu pod ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony: Czymże jest ludzka wyobraźnia, jeśli nie ciągłym dopasowywaniem do "gładkich" sinusoidalnych przebiegów życia? Ten kto ma wiedzę, nie "szarpie się" i łatwiej/bezwładnie poddaje się naturalnym oscylacjom/falom przyrody …

Podobnie jak nie "szarpie się" Ziemia okrążająca Słońce. Czyż zatem natura wyobraźni nie jest grawitacyjna?

@podobny: Stachura ...
No tak ...
To już wiem co Cię kopnęło ...
Fajny facet był :-)))

@podobny: cóż ...
W/g mnie Ziemia się szarpie i chce "uciec" :-)))
Zresztą drży i wibruje ...
Spokojna jest tylko śmierć ...
(brak punktów grawitacji)

@podobny: nikt lepiej niż ty nie potwierdzi zasady oscylacji: od skrajnego głosu za do skrajnego głosu przeciw. No, może mój sąsiad. On też oscyluje między poręczami na klatce schodowej. Bakterie chyba też kolekcjonuje, bo twarz ma z reguły zrytą na wskutek swoich badań naukowych nad problemem pernamentnego konfliktu na linii zmysł równowagi - grawitacja.

@podobny:
"Ten kto ma wiedzę, nie "szarpie się" i łatwiej/bezwładnie poddaje się naturalnym oscylacjom/falom przyrody …"
Nie tyle co im się poddaje, tylko zaczyna po nich w sposób umiejętny serfować. ;)
Po co całe życie wysłuchiwać i poddawać się humorom "kapitana", skoro można nauczyć się samemu czytać "fale" i mapy sporządzać, tak by u schyłku życia mieć czym się dzielić z nadchodzącym pokoleniem "nawigatorów życia" ? :)

Ogólnie ...
Tak naprawdę w/g mnie to zapomniałeś o jednym ważnym prawie ...
Pieniądz zły wypiera pieniądz dobry.
Gdy to uwzględniać, od razu staje się jasne dlaczego system nie dąży do harmonii a do monopolu. I dlatego trzeba go wciąż poprawiać. I dalej ...
Żadne poprawki nie są końcowe, czyli poprawki systemu będą trwać w nieskończoność. Co zresztą obserwujemy na prze ...  wyświetl więcej

@Koriolan:
Wygrywają najlepiej przystosowani do aktualnych warunków.

@Adam Jezierski: tak dobrze przystosowani jak Adaśko piszący evergreeny, których nikt nie czyta. To jak przeboje, których nikt słuchać nie chce.

@Adam Jezierski: cóż ...
Możesz to ująć jak chcesz. Mi bardzo podoba się to prawo Kopernika i ciągle widzę jego potwierdzenia.
Trzy wilki zagryza trzysta owiec.
To jest miarą przystosowania ...
.
Nie do końca chyba zrozumiałeś CIĄGLE RESETOWANIE monopolistycznej gospodarki. Cykliczność w/g mnie wskazuje na ... NIEOSIAGNIECIE HARMONII ...
Ale ok ...
Chyba nie możemy się porozumieć ...
Co zresztą nie ma znaczenia :-)))

  Serpico,  22/11/2018

@Koriolan:
Coś w tym jest, nie osiągnąłeś harmonii finansowej i cię żona zresetowała, powiedziałbym na twardym resecie hahaahahahha ... bo z dziewczynami nigdy nie wie oj nie wie się, czy dobrze jest, czy może jest już źle ! hahhahaahahha...................
Nie możecie się dogadać, bo co by o Adasiu nie powiedzieć, to nie jest tak pojechany żeby stracić kompletnie kontakt z rzeczywis ...  wyświetl więcej

  Serpico,  22/11/2018

@Koriolan:
Boże jaki ty jesteś debilny, sądzisz że jak walniesz parę ogólników, na dodatek kretyńskich, to jesteś "inteligentny", pierwsza 10 ka wszelkiego rodzaju debili jakich widziałem i w życiu i w necie.
Nic dziwnego że tacy jak ty mimo że mają coś pod nos, jeszcze sobie nawet z tym nie poradzą, full wypas debil, to już lepiej klep o braku osobowości.

Evergreen kretynizm

...  wyświetl więcej

to jest wiedza z zakresu pierwszej klasy liceum ekonomicznego i jest zawarta w książce, która nosi nazwę "podręcznik". Jeśli chodzi o archiwum to zgoda, ta wiedza jest już w dużej mierze archiwalna, ale dlaczego nazywasz to "evergreen"? Nie sądzę by środowisko ekonomistów doznało wstrząsu po tym artykule..

  swistak  (www),  21/11/2018

Wszelkie dywagacje bez uczciwego robola katola, który nie kradnie są ekonomiczna fanaberią, religią żydów i masonów.

@swistak: jedyny taki katolik żyje jeszcze w Toruniu. Żywi się jedynie hostią i kopertamiDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska