Login lub e-mail Hasło   

Rady Koła Gospodyń Wiejskich

czym żyła polska wieś pół wieku temu
Wyświetlenia: 818 Zamieszczono 26/11/2018


.


- W obecnych czasach rozpowszechniło się noszenie butów gumowych - tzw. gumiaków. Są one niedrogie, łatwe do utrzymania w czystości i praktyczne na błoto i gnój.

- W zasadzie to powinno się chodzić jak najwięcej z gołą głową. Dobrze jednak by do dojenia krów i przyrządzania posiłków  domowych zakładać na głowę chustkę.

- Majtki powinna każda kobieta, młoda czy stara zakładać w zimie i w lecie. Chronią one organy rodne kobiety przed przeziębieniem i przed dostaniem się do  nich kurzu i zarazków. Najlepiej w kupnych majtkach podłużyć nogawki doszywając kawałki ze starych tegoż koloru lub dorobić szydełkiem albo na drutach.

- Majtki powinny być zawsze czyste. Aby się w kroku szybko nie zabrudziły, nie trzeba  po oddaniu moczu podrywać się zbyt prędko, lepiej wpierw osuszyć krocze  kawałkiem starej ale czystej szmatki.

- Regularne oddawanie stolca, częste opróżnianie pęcherza też dodatnio wpływają na samopoczucie każdej kobiety.

- Trzeba koniecznie i obowiązkowo mieć w domu oddzielną dużą miednicę do mycia się i mniejszą miedniczkę do podmywania się. Ale uwaga - karmienie  z takiej miednicy prosiąt, cieląt lub kur jest niewskazane.

- Po umyciu nóg powinno się je wytrzeć ręcznikiem lub czystą ścierką. Nie można używać do tego tych samych ścierek co do garnków.

- Jak może mąż zadbać o żonę?

Po pierwsze: nie ciągać żony bez nadzwyczajnej potrzeby do ciężkich prac w polu i w obejściu. Weźmy przykładowo nakładanie na wóz gnoju lub rozrzucanie  go po polu albo noszenie wody ze studni.

- Jak często uprawiać zbliżenia małżeńskie?

To jest zależne od wieku, temperamentu, stanu zdrowia, wykonywanej pracy itp. Nie ma co do tego jakichś  szczególnych zaleceń poza tym, że najodpowiedniejsze są godziny wieczorne przed snem, aby małżonkowie mogli wypocząć do rana. Stroną kierującą w intymnym  życiu małżeńskim jest mężczyzna, bo tak jest zbudowany i takie już jest prawo przyrody.

- Do obowiązków małżeńskich kobiety należy współuczestniczenie w zbliżeniu płciowym, a nawet troska o nadanie mu atrakcyjniejszej, bardziej estetycznej  i higienicznej oprawy, bo z chłopami różnie to jest.

- Tak zwane środki zapobiegające ciąży można nabyć w każdej aptece bez recepty, ale inne są dla mężczyzn, a inne dla kobiet. Dla mężczyzn są to osłonki  gumowe, ale uwaga ten środek nie jest całkowicie pewny, bo może pękać.

- Mężatki przygotowują sobie czyściutką szmatkę lub specjalny miękki ręcznik do wytarcia się od dołu zaraz po stosunku z mężem (ruchem w tył ciała),  tak aby nie wycierać się koszulą i nie brudzić pościeli.

- Pończochy i skarpety muszą być zawsze czyste, aby nie cuchnęły potem. Gdy się drą, trzeba je wycerować albo wprawić całe pięty, a nawet stopy ze starej pończochy.

- Bardzo zalecane jest np. stosowanie zamiast kremu świeżo wytopionego smalcu (uwaga: broń Boże nie solić). Podobno w Kraju Rad kołchoźniczki używają go  z powodzeniem.


- Włosy na głowie należy myć przynajmniej raz na 2-3 tygodnie specjalnym szamponem do włosów lub delikatnym mydłem. Gnidy - bardzo szpecą kobietę.

- W lecie należy polać piasek czy trociny wrzątkiem odchody drobiu wnosi się potem do sieni i do izby. W dodatku w lecie ściągają do tych resztek  chmary much z całej okolicy, cisną się drzwiami i oknami do kuchni, gdzie z nogami umazanymi w kurzym pomiocie łażą po naszym jedzeniu i wpadają  w garnki. Nie można też pozwolić na to, by tuż przed progiem dzieci załatwiały swoje potrzeby. Lepiej przegonić je za stodołę.

- Wesz łonowa zwana też mendą, oblepia skórę owłosioną w dolnej części ciała; łatwo ją skądś przywlec do domu, ale i łatwo wytępić, posypując miejsca  przez nią zaatakowane azotoksem lub nacierając octem sabadylowym.

- Brak ustępu źle działa także na samopoczucie kobiety, bo zamiast wygodnie usiąść w ustępie, musi się rozglądać, aby jej kucającej ktoś nie naszedł.  A i muchy przylatujące wprost z ludzkich, nie zakrytych, odchodów - najpierw kobiecie przy garnkach dokuczają. Kobieta, czując się odpowiedzialna za  zdrowie rodziny i swoje, powinna być stanowcza w domaganiu się, żeby przy jej obejściu stał odpowiedni, szczelnie zbudowany ustęp zamykany, zakryty od dołu,  aby wiatr nie podwiewał i muchy nie miały dostępu.

- Dorosłej, zdrowej osobie można zrobić lewatywę nawet w pozycji zgiętej jak do kopania ziemniaków wodą z mydłem. Po mniej więcej 5 minutach chory oddaje  stolec na uprzednio przygotowaną matę ze słomy.

Na koniec treść dwóch afiszy propagujących higienę i zdrowy tryb życia:

"Obywatelu - bimber przyczyną ślepoty i chorób wenerycznych"
i
"Rolniku - zanim pojedziesz do punktu skupu umyj jaja"

 

Podobne artykuły


71
komentarze: 107 | wyświetlenia: 15256
31
komentarze: 10 | wyświetlenia: 6633
31
komentarze: 98 | wyświetlenia: 9730
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 10790
28
komentarze: 6 | wyświetlenia: 29774
27
komentarze: 19 | wyświetlenia: 2959
26
komentarze: 10 | wyświetlenia: 2789
26
komentarze: 6 | wyświetlenia: 5259
25
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3637
22
komentarze: 16 | wyświetlenia: 7508
23
komentarze: 7 | wyświetlenia: 8985
21
komentarze: 4 | wyświetlenia: 31203
18
komentarze: 6 | wyświetlenia: 16539
17
komentarze: 7 | wyświetlenia: 30775
 
Autor
Dodał do zasobów: Hamilton
Artykuł

Powiązane tematy

Autor pisał, że pochodzi ze wsi.
Dziadek autora gnębił parobków.

  Hamilton,  26/11/2018

@Adam Jezierski: ty już od tych swoich evergreyów dostajesz omamów. Nie jestem autorem tego tekstu co wyraźnie wynika z tytułu. Tak czy inaczej masz poważne problemy nie tylko z pisaniem ale i czytaniem ze zrozumieniem. Nigdzie też nie pisałem, że pochodzę ze wsi. Urodziłem się i wychowałem w dużym mieście, ale wiejskie pochodzenie w niczym mi nie przeszkadza. Mój najlepszy przyjaciel urodził się ...  wyświetl więcej

50 lat temu był rok 1968.
Byłem już dorosły: >>> http://eiba.pl/g0
Znałem i miasto i wieś.
Ten artykuł szkaluje ludzi pochodzących ze wsi.

  Hamilton,  26/11/2018

@Adam Jezierski: Ja też jak byłem chłopcem spędzałem jedne wakacje na wsi, gdzie nie było jeszcze prądu. Wieczorami przy ogarku starsze panie opowiadały nam opowieści o strzygach, wampirach, utopcach i diable na moście. I nie były to humoreski. One to traktowały śmiertelnie poważnie, a my dzieciaki jeszcze poważniej. Ty oczywiście wychowałeś się w pałacu z czekoladowych pierników, a twoja służba m ...  wyświetl więcej

@Adam Jezierski: w przyszłości specjalnie dla ciebie dam podtytuł "czym żyła polska wieś 63 i pół roku temu". Zapomniałem żeś wybitnie wybitny i będziesz miał spore kłopoty.

@Adam Jezierski: a swoją drogą Adasiu ten art to też evergrey. Przez póltora roku 317 czytelników. Śmiało możesz nazywać te swoje artykuły szarymi do bólu evergreyami, bo na ostatnie 100 twoich pozycji tylko jedna przekroczyła 10 punktów uzyskując oszałamiający wynik 11. Adaśko. Adaśko jesteś tak wybitny, tak szalenie wybitny, że wyprzedzasz naszą epokę o 2-3 stulecia. Zrobi się o tobie głośno po ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  26/11/2018

@Adam Jezierski: wiemy, wiemy, wszystkiemu winien postmodernizm. Gdyby nie ten cholerny post.... to Albert Einstein wstałby z grobu i chodził do ciebie na korepetycje z fizyki. Dlaczego nie zoptymalizujesz swoich działań i nie wrzucisz ze sto linków do swoich ever w komentarzu.

Na odsłoniach bardziej niż Sadowskiemu zależy Hamiltonowi. Ha hah ha ha ha.:

  Hamilton,  26/11/2018

@Adam Jezierski: no i dlatego na każdym kroku linkuję do swoich evercośtam, żeby mieć więcej sadosiów. Weź zimny kompres.

@Adam Jezierski: hahahaha - toś się zemścił. Ulżyło ci? W 'odwecie' zagłosuję na twoje trzy ostatnie evercośtam. Małostkowy człowieczek to też człowiek.

Jak zwykle … blisko klozetu. Ukochane miejsce do wyrażania poglądów o treści i konsystencji wszelakiej ...

  Hamilton,  27/11/2018

@podobny: znam lepsze
http://eiba.pl/5

pomysłowe - mogę dorzucić zabawne wspomnienie. Autentyczny plakat w hali dworcowej w Łodzi w latach siedemdziesiątych. W rozbabranej żółtej bryi ptak o urodzie chorego kondora a pod spodem dumny napis: "bażant w polu - stonki mniej"
.. a Genowefa Pigwa, szkoda że nie żyje -świetny kabareciarz i parodysta :)).Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska