Login lub e-mail Hasło   

Rady Koła Gospodyń Wiejskich

czym żyła polska wieś pół wieku temu
Wyświetlenia: 1.322 Zamieszczono 26/11/2018


.


- W obecnych czasach rozpowszechniło się noszenie butów gumowych - tzw. gumiaków. Są one niedrogie, łatwe do utrzymania w czystości i praktyczne na błoto i gnój.

- W zasadzie to powinno się chodzić jak najwięcej z gołą głową. Dobrze jednak by do dojenia krów i przyrządzania posiłków  domowych zakładać na głowę chustkę.

- Majtki powinna każda kobieta, młoda czy stara zakładać w zimie i w lecie. Chronią one organy rodne kobiety przed przeziębieniem i przed dostaniem się do  nich kurzu i zarazków. Najlepiej w kupnych majtkach podłużyć nogawki doszywając kawałki ze starych tegoż koloru lub dorobić szydełkiem albo na drutach.

- Majtki powinny być zawsze czyste. Aby się w kroku szybko nie zabrudziły, nie trzeba  po oddaniu moczu podrywać się zbyt prędko, lepiej wpierw osuszyć krocze  kawałkiem starej ale czystej szmatki.

- Regularne oddawanie stolca, częste opróżnianie pęcherza też dodatnio wpływają na samopoczucie każdej kobiety.

- Trzeba koniecznie i obowiązkowo mieć w domu oddzielną dużą miednicę do mycia się i mniejszą miedniczkę do podmywania się. Ale uwaga - karmienie  z takiej miednicy prosiąt, cieląt lub kur jest niewskazane.

- Po umyciu nóg powinno się je wytrzeć ręcznikiem lub czystą ścierką. Nie można używać do tego tych samych ścierek co do garnków.

- Jak może mąż zadbać o żonę?

Po pierwsze: nie ciągać żony bez nadzwyczajnej potrzeby do ciężkich prac w polu i w obejściu. Weźmy przykładowo nakładanie na wóz gnoju lub rozrzucanie  go po polu albo noszenie wody ze studni.

- Jak często uprawiać zbliżenia małżeńskie?

To jest zależne od wieku, temperamentu, stanu zdrowia, wykonywanej pracy itp. Nie ma co do tego jakichś  szczególnych zaleceń poza tym, że najodpowiedniejsze są godziny wieczorne przed snem, aby małżonkowie mogli wypocząć do rana. Stroną kierującą w intymnym  życiu małżeńskim jest mężczyzna, bo tak jest zbudowany i takie już jest prawo przyrody.

- Do obowiązków małżeńskich kobiety należy współuczestniczenie w zbliżeniu płciowym, a nawet troska o nadanie mu atrakcyjniejszej, bardziej estetycznej  i higienicznej oprawy, bo z chłopami różnie to jest.

- Tak zwane środki zapobiegające ciąży można nabyć w każdej aptece bez recepty, ale inne są dla mężczyzn, a inne dla kobiet. Dla mężczyzn są to osłonki  gumowe, ale uwaga ten środek nie jest całkowicie pewny, bo może pękać.

- Mężatki przygotowują sobie czyściutką szmatkę lub specjalny miękki ręcznik do wytarcia się od dołu zaraz po stosunku z mężem (ruchem w tył ciała),  tak aby nie wycierać się koszulą i nie brudzić pościeli.

- Pończochy i skarpety muszą być zawsze czyste, aby nie cuchnęły potem. Gdy się drą, trzeba je wycerować albo wprawić całe pięty, a nawet stopy ze starej pończochy.

- Bardzo zalecane jest np. stosowanie zamiast kremu świeżo wytopionego smalcu (uwaga: broń Boże nie solić). Podobno w Kraju Rad kołchoźniczki używają go  z powodzeniem.


- Włosy na głowie należy myć przynajmniej raz na 2-3 tygodnie specjalnym szamponem do włosów lub delikatnym mydłem. Gnidy - bardzo szpecą kobietę.

- W lecie należy polać piasek czy trociny wrzątkiem odchody drobiu wnosi się potem do sieni i do izby. W dodatku w lecie ściągają do tych resztek  chmary much z całej okolicy, cisną się drzwiami i oknami do kuchni, gdzie z nogami umazanymi w kurzym pomiocie łażą po naszym jedzeniu i wpadają  w garnki. Nie można też pozwolić na to, by tuż przed progiem dzieci załatwiały swoje potrzeby. Lepiej przegonić je za stodołę.

- Wesz łonowa zwana też mendą, oblepia skórę owłosioną w dolnej części ciała; łatwo ją skądś przywlec do domu, ale i łatwo wytępić, posypując miejsca  przez nią zaatakowane azotoksem lub nacierając octem sabadylowym.

- Brak ustępu źle działa także na samopoczucie kobiety, bo zamiast wygodnie usiąść w ustępie, musi się rozglądać, aby jej kucającej ktoś nie naszedł.  A i muchy przylatujące wprost z ludzkich, nie zakrytych, odchodów - najpierw kobiecie przy garnkach dokuczają. Kobieta, czując się odpowiedzialna za  zdrowie rodziny i swoje, powinna być stanowcza w domaganiu się, żeby przy jej obejściu stał odpowiedni, szczelnie zbudowany ustęp zamykany, zakryty od dołu,  aby wiatr nie podwiewał i muchy nie miały dostępu.

- Dorosłej, zdrowej osobie można zrobić lewatywę nawet w pozycji zgiętej jak do kopania ziemniaków wodą z mydłem. Po mniej więcej 5 minutach chory oddaje  stolec na uprzednio przygotowaną matę ze słomy.

Na koniec treść dwóch afiszy propagujących higienę i zdrowy tryb życia:

"Obywatelu - bimber przyczyną ślepoty i chorób wenerycznych"
i
"Rolniku - zanim pojedziesz do punktu skupu umyj jaja"

 

Podobne artykuły


72
komentarze: 108 | wyświetlenia: 15535
43
komentarze: 18 | wyświetlenia: 36031
37
komentarze: 55 | wyświetlenia: 15433
35
komentarze: 87 | wyświetlenia: 4477
32
komentarze: 53 | wyświetlenia: 9026
32
komentarze: 10 | wyświetlenia: 6831
31
komentarze: 47 | wyświetlenia: 8826
29
komentarze: 7 | wyświetlenia: 6850
28
komentarze: 25 | wyświetlenia: 2344
26
komentarze: 10 | wyświetlenia: 3025
26
komentarze: 24 | wyświetlenia: 4506
22
komentarze: 11 | wyświetlenia: 4158
22
komentarze: 16 | wyświetlenia: 7750
 
Autor
Dodał do zasobów: Hamilton
Artykuł

Powiązane tematy

Autor pisał, że pochodzi ze wsi.
Dziadek autora gnębił parobków.

  Hamilton,  26/11/2018

@Adam Jezierski: ty już od tych swoich evergreyów dostajesz omamów. Nie jestem autorem tego tekstu co wyraźnie wynika z tytułu. Tak czy inaczej masz poważne problemy nie tylko z pisaniem ale i czytaniem ze zrozumieniem. Nigdzie też nie pisałem, że pochodzę ze wsi. Urodziłem się i wychowałem w dużym mieście, ale wiejskie pochodzenie w niczym mi nie przeszkadza. Mój najlepszy przyjaciel urodził się ...  wyświetl więcej

50 lat temu był rok 1968.
Byłem już dorosły: >>> http://eiba.pl/g0
Znałem i miasto i wieś.
Ten artykuł szkaluje ludzi pochodzących ze wsi.

  Hamilton,  26/11/2018

@Adam Jezierski: Ja też jak byłem chłopcem spędzałem jedne wakacje na wsi, gdzie nie było jeszcze prądu. Wieczorami przy ogarku starsze panie opowiadały nam opowieści o strzygach, wampirach, utopcach i diable na moście. I nie były to humoreski. One to traktowały śmiertelnie poważnie, a my dzieciaki jeszcze poważniej. Ty oczywiście wychowałeś się w pałacu z czekoladowych pierników, a twoja służba m ...  wyświetl więcej

@Adam Jezierski: w przyszłości specjalnie dla ciebie dam podtytuł "czym żyła polska wieś 63 i pół roku temu". Zapomniałem żeś wybitnie wybitny i będziesz miał spore kłopoty.

@Adam Jezierski: a swoją drogą Adasiu ten art to też evergrey. Przez póltora roku 317 czytelników. Śmiało możesz nazywać te swoje artykuły szarymi do bólu evergreyami, bo na ostatnie 100 twoich pozycji tylko jedna przekroczyła 10 punktów uzyskując oszałamiający wynik 11. Adaśko. Adaśko jesteś tak wybitny, tak szalenie wybitny, że wyprzedzasz naszą epokę o 2-3 stulecia. Zrobi się o tobie głośno po ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  26/11/2018

@Adam Jezierski: wiemy, wiemy, wszystkiemu winien postmodernizm. Gdyby nie ten cholerny post.... to Albert Einstein wstałby z grobu i chodził do ciebie na korepetycje z fizyki. Dlaczego nie zoptymalizujesz swoich działań i nie wrzucisz ze sto linków do swoich ever w komentarzu.

Na odsłoniach bardziej niż Sadowskiemu zależy Hamiltonowi. Ha hah ha ha ha.:

  Hamilton,  26/11/2018

@Adam Jezierski: no i dlatego na każdym kroku linkuję do swoich evercośtam, żeby mieć więcej sadosiów. Weź zimny kompres.

@Adam Jezierski: hahahaha - toś się zemścił. Ulżyło ci? W 'odwecie' zagłosuję na twoje trzy ostatnie evercośtam. Małostkowy człowieczek to też człowiek.

Jak zwykle … blisko klozetu. Ukochane miejsce do wyrażania poglądów o treści i konsystencji wszelakiej ...

  Hamilton,  27/11/2018

@podobny: znam lepsze
http://eiba.pl/5

pomysłowe - mogę dorzucić zabawne wspomnienie. Autentyczny plakat w hali dworcowej w Łodzi w latach siedemdziesiątych. W rozbabranej żółtej bryi ptak o urodzie chorego kondora a pod spodem dumny napis: "bażant w polu - stonki mniej"
.. a Genowefa Pigwa, szkoda że nie żyje -świetny kabareciarz i parodysta :)).

Hamilton napisał:
"http://eiba.pl/zccu9
Kajsturek zakamuflowałeś się inteligentnie jak struś łbem w piasek, ale ci dupa wyłazi. Masz klasę. I znów zaczynasz te swoje trele morele. Bez odbioru."

http://eiba.pl/umca4
" @pokrzywiony: miało być 'przkryc uprzenio przygorownym pszedmiotem'. I byłoby 'dobże'."

http://eiba.pl/38egg
" @pokrzywiony:
cytuję Pokrzywiona Rozpacz:
" która z czasem wyrywa się z pod kontroli siejąc zniszczenia.
Niewielu, a właściwie żaden z polityków bawiących się emocjami tłumów nie zdaje sobie sprawy z tego co robi."

Spod ty pajacu wsiowy, po co te spiny i gadanie że

...  wyświetl więcej

@pokrzywiony:
No właśnie w takiej radzie haahaa ...........
O to to, widzę że doszło, cieszę się, no ale takich cukiereczków jak w arcie to nie będzie hahahah ...........
Maniek piszesz bzdety i nawet nie dasz się z siebie pośmiać, no jak tak można ? hahaha........

Uczciwie Maniek ostrzegam, mam taki sobie dzień i lepiej dziś na mnie nie włazić, wszelkie bzdury, wszelk

...  wyświetl więcej

@hamilto pod innym artykułem pisze :
"no Kori jak ty się tak zwrócisz "
http://eiba.pl/8r7jmo
Rozumiesz, że musisz opróżnić swój umysł z nienawiści ... Pomagam Ci w tym. Zwracam tylko uwagę, że jak Ci umysł popuścić to może byś zaczął myśleć ?
To znaczy zapanować nad swoim ego ?

  Hamilton,  12/10/2019

@Koriolan: hahaha i przyszedłeś do mnie poskarżyć się na mnie ? Daj sobie buzi.

@Hamilton: nie ...
Nie jestem u Ciebie. Piszę pod Twoim artykułem by gówno które roznosisz nie brudzilo artykułów innych.

  Serpico,  12/10/2019

@Koriolan:
cytuję pokrzywionym :
"Stała Eulera jest tylko jeną z wielu ustawionych przez Boga stałych prowadzących do wyniku końcowego, bo gdzie przykładowo stała PI ?, a gdzie stałe Placka ? Jeśli w dowolną chaotyczną przestrzeń wprowadzi się stałe prawidłowości warunkujące tą przestrzeń, to ta przestrzeń przestaje być chaotyczna ( bezcelowa ) ... Hmm, tylko czy ten cel jest świadom ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  12/10/2019

@Koriolan: aha - swoje gówno wolisz podrzucić sąsiadom na wycieraczkę. To pewnie z miłości ?

  Serpico,  12/10/2019

@Koriolan:
Krzywy to już koszmar, wyliczenia dotyczące katastrofy smoleńskiej, w jego wioskowym umyśle, warunkują stabilność katastrofy.Przykładów na wykazanie jego biedy umysłowej można znaleźć miliardy.
Tyle czasu ludzie nie mają, zauważ w końcu że nikt k.. do was na te wasze wypierdziane bzdety nie odpowiada.

Jakiekolwiek stałe , nie zostaną wprowadzone do jego chaotyczneg

...  wyświetl więcej

@Serpico: a chciałbyś by kto odpowiadał ?
Podobny ciężko pracuje, Sznajder jest zajęty własnym światem a reszta niespecjalnie rozumie o czym mówimy ...

  Serpico,  12/10/2019

@Koriolan:
Czemu ustawiasz czas innych, operujesz nazwiskami i raptem ktoś ciężko pracuje, chyba liczy się co ty robisz ciężko ? A co robisz ciężko ? Najpierw wypadałoby rozumieć co się czyta.

@Serpico: nic nie robię ciężko ...
Nawet kupa idzie mi lekko ...
Reszta jak mam ochotę :-)))

@Koriolan: hahaha - Kori bo nieuświadomieni to głupki i nie wiedzą, że w życiu najważniejsze jest życie a liczba Pi i inne stałe wymyślili po to by ci namącić w tej twojej mądrej bani.

@Koriolan:
cytuję podobny :
"A tu się mylisz - jak zwykle - bo jutro mam wolne. Tępy, zapijaczony umyśle, do kogo ty skaczesz? Takich jak ty widzę w pracy często. Sieją smród i nic więcej nie potrafią. Ile już siedzisz na bezrobotnym - ofiaro życia - co o nim wiesz skoro o tym czym naprawdę jest - ciągle majaczysz?"
...  wyświetl więcej

  Hamilton,  12/10/2019

@Koriolan: hahaha - kupa ci tak lekko idzie, że ślady pozostawione przez ciebie na drodze sprzątają służby miejskie. Coś ci w życiu zaczyna wreszcie wychodzić.

@hamilton piszę :
"Mariolek ty przekroczyłeś granice swego małego rozumku już ponad 5000 razy a Kori ma średnio 264 różnych przekonań na godzinę. To ocean przekonań, farmazonów i tanich popierdółek spod budki z piwem."
Tutaj ...
http://eiba.pl/v7s37
Cóż ...
Jestem Kurewsko twórczy i żywotny ...
...  wyświetl więcej

@Koriolan: masz średnio 364 różnych przekonań na godzinę. Przepraszam błąd techniczny. Myślisz z szybkością karabinu maszynowego. Jesteś typowy CKM.

@Koriolan:
Zgadza się, w ramach produktywności, zrobiłeś jakąś kichowatą stronę o świadomości, czy też RD i sam stwierdziłeś że padła, na co liczyłeś ? Na to że ktoś będzie ten szit czytał ? Następnie zaspamowałeś kila serwisów, "łaziłeś" z Wróblem za osobami publicznymi dosłownie wszędzie zawracając im tyłek.
Twórczy, żywotny i produktywny.15 lat w grubą dupę włożył hahahha ........ ...  wyświetl więcej

@Koriolan:
Poza tym nie gadaj że masz tak lekko, utrzymać 30-40 kg nadwagi, przy twojej nadludzkiej aktywności fizycznej, to nie takie hop siup, może i kupa lekko idzie, ale lekka to ona nie jest hahahahhaahahaah ..........
Vivenstein cię lubi, podobno, no lubi, z dość prostego względu, nie musi cię oglądać na codzień i zap... na wysokości lamperii w czasie jak leżysz i sobie piszesz ...  wyświetl więcej

@hamilton pisze : " ty Mariolek się módl byś nie wpadł na mnie w realu, bo znów narobisz w gatki i zemdlejesz że strachu"
Cóż ...
Z tego co wiem Policja zapukała do Ciebie i Ci popędziła kota, teraz już wiesz by nie używać gróźb karalnych.
Wydaje mi się, że serpo też już pogadał z Policją i dlatego miał ostatnio złe dni, bo jemu też nakopali do dupy ...
A więc heiterzy ...  wyświetl więcej

@Koriolan: hahaha - Kori policja codziennie pyta mnie o dwóch debili ale ja nie jestem donosicielem więc milczę. Możesz spać spokojnie.

@Koriolan: Przecież wiadomo, że jak cham ma pusto w głowie, to będzie się wygrażał by podkreślić swoje znaczenie.
Rzecz w tym że ludzie muszą się obudzić o zobaczyć, że takie zagrywki jakie stosują serpo i hamilton są szkodliwe i rozkładają wszelkie działania w imię dobra publicznego. Do póki będzie się pobłażać społecznym wandalom, to nie ma co marzyć o lepszej przyszłości. EGO biurokratów ...  wyświetl więcej

@Hamilton: " ... ja nie jestem donosicielem więc milczę."
Ale jesteś wandalem niszczącym dobro publiczne i osobiste ludzi, zobacz coście z eioby zrobili gamonie !.
Chcieliście pokazać kto tu rządzi, no toście pokazali klasę.

@pokrzywiony: no przecież ich znasz ...
Plusuję hamiltonowi jotko, jego stary kumpel i taki sam staruszek wypełniony "mądrością komunistyczną" i nienawiścią jak Hamilton. Hamiltona popiera też seta1212 i jeszcze może kilku staruszków plus ham-ilton ma pewnie jakieś lewe konta do plusowania.
Zresztą Marcin Sznajder też go uważa za super dowcipnego faceta. Zdaje się, że kiedyś i BB uznała go za inteligentnego ale tu mogę się mylić ...

@Koriolan: Przecież wiadomo że ta cała ich grupka szwindlami stoi, myśleli że uda się to ukryć.
"Zresztą Marcin Sznajder też go uważa za super dowcipnego faceta. Zdaje się, że kiedyś i BB uznała go za inteligentnego ale tu mogę się mylić ... "
No to widzisz z jaką materią świadomość musi się zmagać ?
Inteligentny być może, ale taka inteligencja nie jest powodem do zachwytu i pochwały. Inteligentny szkodnik czyni więcej szkód, a żadnych problemów nie rozwiązuje.

@pokrzywiony: "ludzie muszą się obudzić "
No właśnie nie muszą ...
I niestety nie budzą się ...
Koresponduje to ze słowami Chrystusa ... "Ten świat jest we władzy szatana".
Co dla mnie oznacza, że poprzez RD należy "uciekać" z tego świata. Ostatnio z Wróblem dochodzimy do wniosku, że takich ludzi jak jotko, ham-ilton, serpo, seta1212 NIE DA się uratować.
Należy i ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony: ich nienawiść daje się ukryć gdyż większość ludzi jest tak samo przepełnionych nienawiścią jak oni ...
Stąd ja, Ty, podobny jesteśmy dziwolagami ...

@Koriolan: Już kiedyś Ci o tym pisałem, że to strata czasu by się nimi zajmować. Jedynie można wskazywać ich postępowanie jako przykłady źle funkcjonującego EGO w systemie. EGO według mnie to coś w rodzaju systemu zainstalowanego na HDD, jak się ten system zapluje wirusami i źle będzie się z niego korzystało to przestanie prawidłowo działać, oczywiście istnieją wadliwe systemy już z definicji.
...  wyświetl więcej

@Koriolanki i krzywe Mańki : czy jest bardziej żałosny widok niż dwa ujadające chłystki zachłyśniete swą 'mundrosciom' i wielkoscią? Pojazgotajcie sobie, tyle wam pozostało.

@Koriolan: DNA to taki BIOS organizmu, który z czasem też może ulec uszkodzeniu. ( promieniowanie radioaktywne, różne toksyny, wirusy, itp ... )
Akurat do analogi funkcjonowania żywego organizmu od strony informacyjnej najlepiej mi pasuje, analogia komputerowa, ta Biblijna czy literacka jest zbyt ogólnikowa.

@Hamilton: tak ...
Bardziej żałosne są dwa trolle plujące nienawiścią i głupimi dowcipasami ....
Troll i heiter ... To wcale nie brzmi dumnie ...

@pokrzywiony: sam widzisz, że wgrali ci takie EGO, że wszystko ci śmierdzi. Ty leć do pralni, poproś by cię wrzucili do bali z wrzątkiem. Potem Kori cię wywiruje w oku cyklonu i będziesz krzywus ale przynajmniej wyprostowany moralnie.

@pokrzywiony: porównanie z dzieckiem jest ok, gdyż ono faktycznie nabiera wirusów i dopiero później w życiu domyśla się, iż trzeba było wgrać sobie program antywirusowy ... Oczyszczający (RD).
W takim stanie jest teraz mój zięć. Mówi mi :
"Dlaczego nie uczą tego w szkołach ?"
"Daj tato trochę linków do YT z rozwojem duchowym".
Niestety takich ludzi jest mało ...
Reszta uważa, że ham-ilton to Super dowcipny publicystą ....

@Koriolan: Technologie cybernetyczne jakie tworzą ludzie, są wzorowane funkcjonowaniem żywych organizmów inaczej być nie może, człowiek musi mieć skąd czerpać inspiracje, a to jak dla mnie jest już wystarczającym powodem do wiary w Boga większej od wiary w siebie czy ludzi jako żywe organizmy, żywy organizm to taki złożony kombinezon z którego korzysta świadomość ( prawdziwy człowiek, nie zawsze ś ...  wyświetl więcej

@Koriolan: ja mam średnią komentarzy 5 na dobę, Mariolek 8, a ty 11. Jeśli ja jestem trollem to kim wy jesteście ? A jeśli chodzi o ocenę to zostaw to innym użytkownikom. Wasze wypociny mnie nie interesują.

@pokrzywiony: słownictwo komputerowe jest ok, dość szeroko rozumiane. Choć kobiety już będą się słabiej nim posługiwać i rozumieć. Wiedzą co to BIOS cz OS, wirus czy program jest im już mniej dostępna. Faceci lepiej to chwytają.
Kobietom bliżej do gotowania. ...
Człowiek to taki garnek do którego wrzuca się składniki na rosół. Gdy wrzuci się zgniłą pietruszkę (jak u ham-iltona nienawiść, dowcip) to cały rosół będzie do dupy ...

@Hamilton: "Wasze wypoty mnie nie interesują."
Tutaj widać Twój debilizm ...
Już Ci mówiłem ...
Zrób sobie statystykę z kim gadasz ...
Wtedy zobaczysz KTO Cię interesuje i z kim gadasz. ..

@Koriolan: Kuchenne analogie też są OK, no i smaczniejsze ;)
A bios to taki przepis w książce kucharskiej, a może i garnek ? ... :)

@Hamilton: "ty 11"
Cóż ...
To tylko oznacza, że jestem najaktywniejszym komentatorem tego wysypiska śmieci - zwanym eioba.pl.

  Hamilton,  15/10/2019

@Koriolan: wychodzi na to twój tata wsadził mamie też coś nieświeżego, bo potomek całkiem do dupy. A u Mariolka z tą świeżością też było nie najlepiej.

@pokrzywiony: no nie bardzo ...
Jak mam ham-iltona wsadzić do garnka to bym chyba umarł z głodu :-)))

@Hamilton: cóż ....
Taki masz poziom człowieczeństwa ...
Brawo heiterze ... Dałem Ci zielonego punkta za taką mądrość ...

@Koriolan: Ok, uzgadniamy hamilton nie nadaje się do żadnej konsumpcji ? ... :)))))))))))))

@Koriolan: zięć już ześwirował pod twoim wpływem. Teraz domyślam się dlaczego syn trzyma cię na dystans.

@pokrzywiony: zgadza się Mariolku, nie nadaję się do twoich spleśniałych bułek. Poszperaj po śmietnikach, tam znajdziesz frykasy o zbliżonym do siebie poziomie.

@pokrzywiony: ham-ilton nadaje się tylko do .,.. leczenia ...

@Koriolan: hahaha - ty Kori nie zagaduj tylko bierz się do roboty i napisz łzawego gniota jak Hamilton wygonił uzdolnionego literata krzywego Mariolka z eioba, aż ten się popłakał i zaszlochał.

@Hamilton: napisałem kilka artów memento mori ...
Ale ich prawda utknęła w nieświadomości użytkowników eioba.
Teraz już szkoda mi energii na normalnych ...
Oni są przeznaczeni na mięso armatnie.
Mogę jeszcze trochę się z Tobą posprzeczać czy z serpem ale to już tylko na luzie ...
Ot dawać wam pstryczki w nos ...
Ale bez nienawiści i złości ... Tak dla zabawy ...

@Hamilton: takie poszturchiwanie między jednym kuflem piwa a drugim ...

  Hamilton,  15/10/2019

@Koriolan: jasne Kori, dajesz mi pstyczki w nos a potem czerwone dupsko cię boli a kichol opuchnięty jak u szewca w poniedziałki. Hahaha ty kuźwa masz Egona jak dworzec centralny w Warszawie.

@Hamilton: nie, nie, nie ...
Ja daję Ci pstRyczki w nos. ...
.
PS
To nie jest naśmiewanie się z literówki tylko komentarz techniczny ....

@Koriolan: ty Kori w przyszłym roku przystąp do egzaminu do technikum górniczego
Jak mama zaniesie gęś masz szansę na dalsze kształcenie. Hahaha - technicznie się zaczynasz wyrabiać.

@pokrzywiony:
"oczywiście istnieją wadliwe systemy już z definicji. "
Jasne że są, twój to Atari TOS, tylko ktoś w trakcie "wgrywania" systemu, podeptał magnetofon.Eh ... te twoje wiejskie analogie, UEFI teraz jest i SSD, systemy działające w RAM, systemy działające w chmurach.

W ogóle mam dla ciebie zadanie skoro ci się nudzi, otóż są telewizory FULL LED, czyli telewizory z

...  wyświetl więcej

@pokrzywiony:
Mimo że to nie jest aż tak ciężkie do zrobienia, będę tłukł czołem w podłogę, obywając ci stopy, a tymczasem borem lasem:
https://www.youtube.com/watch?(...)dEswK8k
HAHAAHAH......
Tylko zamiast uncle, Koriolan hahaha .........

@hamilton pisze :
"@Koriolan: a tu widać jak robisz z siebie idiotę. Bo nie chcesz ze mną gadać ale pysk ci się nie zamyka tylko jazgoczesz w imieniu nie tylko swoim ale i innych. Ty lepiej już pisz co tam u polek i Rosjanek w kanadzie albo innym oślo koło wąchocka."
Wiem, że Ty tylko mądre komentarze piszesz ...
No i gadam z Tobą czasami ale najchętniej pod Twoimi artykułami tak, żebyś swoją mądrością nie zaśmiecał artykułów innych.

@Koriolan: aha ty gadasz pod moimi artami po to bym ja czegoś nie zaśmiecał. Ty masz łeb. Jak ja bym miał taki to bym na nim siedział jak na zydelku. Pracuj dalej nad umysłem, masz co robić.

@Hamilton: cóż ...
Nie jestem takim tytanem umysłu jak ty ...

@Koriolan: jednym słowem razem z Mańkiem rozjaśniacie moje artykuły czerwienią swych komentarzy. Dwa knoty w te czy wewte mnie różnicy nie robi a wy błyszczycie jak dwa gwiazdorki publicystyki.

@Hamilton: wiem ...
Uwielbiasz nas i dlatego dajesz nam czerwone ...
Dziękujemy Ci misiu ...

@Koriolan: jasne Kori nie mam nic innego do roboty jak stawiać ci minusy. Hahaha - w życiu najważniejsze są minusy. Minusy są super, świetne, że łał, a życie minusów jest piękne.

@Koriolan: napisz łzawy art, że gdyby nie Hamilton ty i krzywy Maniek mielibyście same dodatnie minusy. A Mariolek z Kostką niech to wyliczą na oscyloskopie.

@hamilton pisze :
"@Koriolan: tak Kori, inni tylko słowa, słowa, słowa. Nie to co ty. Zaledwie 12 800 komentarzy w 3 lata, bez słów. Od dziś bierzemy z ciebie przykład i klekoty na okrągło jak bocian z papugą. Osiągniemy wyższy wymiar duchowości i duszności."
.
Widzę że od rana jesteś na dow-cipnej warcie ...

  Hamilton,  05/11/2019

@Koriolan: dobrze, że odpowiedziałeś. Im więcej odpowiedzi tym większa kartka na czole i splendor. Hahaha - a inni tylko słowa, słowa, słowa. Nie chcą brać z ciebie guru przykładu i trajkotać milcząc jak grób.

@Hamilton: ok ...
To dowcipkuj jak martwy ... Nie ma sprawy ..

@Koriolan: hahaha - a ty guru milcz gdakając jak ośficuny kurczak po 20 godzin na dobę. Ty musisz mieć pietra, że tak ciągle o śmierci klekoczesz.

@Hamilton: no ...
Dzisiaj to Ty mnie wyprzedziłem w gadaniu
.
Sprawdź o której Ty i o której ja napisałem pierwszy dzisiaj komentarz ...
Możesz też sprawdzić kto pierwszy poszedł wczoraj spać ...

@Koriolan: obyś nie trafił na OIOM ze zgryzoty, że masz dziś mniej słów. Zadręczysz się i nam umrzesz nieśmiertelny pajacyku.

@Hamilton: nie mam mniej słów ...
Poszedłem na spacer na rynek i tam pogadałem z gołębiami. Teraz mogę pierdolić o niczym z Tobą ...

@Koriolan: dobra już dobra Kori. Masz dużo słów. Najwięcej ze wszystkich eiobowiczów. Idź na rynek i przekaż dobrą nowinę gołębiom. Dostaniesz brawa.

@hamilton :
Piotr Wróbel prosił żeby Ci przekazać iż ...
Bardzo Cię przeprasza.

@Koriolan: wróble ćwierkają, że pójdziesz do pierdla. Nie pisze się Piotr Wróbel tylko Piotr W. Ta skleroza cię wykończy. Wczoraj tak, a dziś inaczej.

@Hamilton: wiem, wiem ..
Gubisz się ...
Nic Ci nie poradzę, że ja jestem nieskończony ... Również nieskończenie zmienny ...
Tak naprawdę to takie jest ego ...
Ja jestem nieskończenie stały ...

@Koriolan: wiem, wiem, na świecie są dwie rzeczy nieskończone - Wszechświat i głupota. Co do pierwszej są wątpliwości. Dostarczyleś już 12 812 dowodów na drugą tezę. W nagrodę napisz sobie na plecach 'Jam Jest' i kwiknij z wyższością na rynku przed gołębiami. Może rano będziesz miał stukot białych mew pod deklem. Kto wie.

@Hamilton: rozumiem, że Ty jesteś ograniczony ...
Zawsze nad tym ubolewałem ...

@Koriolan: a wiesz, że ty mi wyglądasz na bardzo obolałego. Robić ci się nie chce, myśleć ci się nie chce, podrapać po zadku ci się już nie chce. No i tyle opowiadasz o śmierci, że jestem zaniepokojony. Zrób sobie badania, ale weź te swoje komentarze do analizy. To przyśpieszy diagnozę.

@Hamilton: nie przejmuj się ...
To TYLKO ciało. Coś co nigdy nie żyło i nie może umrzeć a jedynie skupić się i rozproszyć.
To tylko forma ...
Ja nie jestem formą (ciałem) ja jestem życiem :-)))

@Koriolan: napisz czym ty nie jesteś, będzie krócej i nie tak nudno. No i głowa nie będzie cię bolała od walenia w klawiaturę.

  Henear,  05/11/2019

@Koriolan: Dostałem sms. Nie miał absolutnie żadnych zastrzeżeń co do obrazka. Powiedział też że mogę wykorzystywać jego wizerunek i imię jak mi się podoba.
Przekazał również pozdrowienia dla całej eioby.

@Henear: ok

@Hamilton: nie jestem niczym ...
jestem wszystkim ...

@Koriolan: tak Koriolanciu jesteś duży, ładny, rumiany, masz najwięcej komentarzy, śliczną fryzurkę, najlepiej tańczysz, śpiewasz, deklamujesz, cerujesz, wirujesz, haftujesz i kopulujesz. Zjedz snikersa. Przestaniesz gwiazdorzyć.

@Henear: Bo Wróbelek to nie jest byle jaki Wróbel. To jest bardzo szczwana ptica. Dobrze zna zasadę; Nieważne jak mówią, ważne żeby mówili.

@szubrawiec: hahaha
Wróbelek jest mała ptaszyna,
wróbelek istota niewielka,
on brzydkich Dyli pochłania,
Lecz nikt nie popiera wróbelka
Więc wołam: Czyż nikt nie pamięta,
że wróbelek jest druh nasz szczery?!
. . . .
kochajcie k***a wróbelka,
kochajcie do jasnej cholery!

@Hamilton: Dobre wuju! To Twoje? Pytam, bo zaraz Maniek może na Ciebie naskoczyć. Mnie kiedyś skarcił, że podbijałem do jakiejś panny wierszem Leśmiana.

@szubrawiec: wiadomo, że przeróbka Tuwima ale na cześć i chwałę dalajlamów. A Mariolek zaraz poleci z donosem do prokuratury. Niech się przewietrzy.

@Hamilton: No, z Mariuszem nie ma żartów. Mnie wtedy pamiętam strofował, że nie dość Leśmianem podrywam to jeszcze, że w ogóle smalę cholewki do dziewek. Bo mam żonę. Nie tłumaczyłem się zbytnio, że żony nigdy nie miałem, a to bidne dziewczę, które okrywało się ze mną pierzynką to był związek na kartę rowerową i już go dawno nie ma.

@szubrawiec: o tak, Mariolek tu stoi na straży ładu i porządku. Taki Chuck Norris eioba.pl . Bardziej Chuchro Norris ale mocny w gębie jak mało kto.

  Henear,  06/11/2019

@Koriolan: No widzisz, a tak się plułeś że rodo i ojojoj. Ma znacznie większy dystans od ciebie i nie potrzebuje twojej obrony.

@Henear: masz rację ...
Trochę mnie poniosło ...
Owszem, jest fajny ...

  Serpico,  06/11/2019

@Koriolan:
W ogóle możesz mi wyjaśnić jedną rzecz ? Dość dużo piszesz o tym że ciebie nie da się poznać, dopiero można cię poznać spotykając się z tobą i to nawet wtedy nie można, bo zawsze piszesz że jesteś kimś innym, że nikt nie może wiedzieć jaki jesteś itd, z drugiej strony łatwo ci przychodzi określanie ludzi, których nigdy w życiu nie widziałeś, dość dużej części nigdy nie spotkasz, nie wspominając o poznaniu, ty jednak zawsze wiesz dość szybko jaki ktoś jest.

@Serpico: pisałem to już wielokrotnie ...
Nikt nikogo nie może poznać.
Jedynie wyrobić sobie zdanie na czyjś temat, ale NIE JEST to prawda.
Ja często piszę "w/g mnie", "moim zdaniem", "widzę to inaczej" itd.
To oznacza, że mówię TYLKO o swoim zdaniu, jak ja kogoś widzę ...
Czyli np ... "Serpo jest heiterem" ...
Oznacza ...
"Ja uważam, że serpo jest ...  wyświetl więcej

  Serpico,  06/11/2019

@Koriolan:
Okay, uważasz że jestem hejterem, oraz reszta tego co uważasz, dlaczego inni ludzi nie mogą uważać nic na twój temat negatywnego ? Podałeś od razu negatyw.
Przy jakiejkolwiek ocenie negatywnej, nawet popartej tym co sam na swój temat pisałeś, pojawia się wyjaśnienie, ktoś jest hejterem, natomiast przy twoich ocenach negatywnych już nie pojawia się słowo hejt, oczywiście to ...  wyświetl więcej

@Serpico: "dlaczego inni ludzi nie mogą "
Już kilka razy pisałem Ci że ...
Możesz mieć jakie zdanie chcesz i inni też ...
Jedynie protestuje gdy twierdzisz, że Twoje myślenie to PRAWDA ...
W artykule a Piotrze Wróblu nie chciałem byś w tytule używał jego imienia i nazwiska bo to narusza jego prawa. Tak naprawdę niepotrzebnie Ci to mówiłem bo Piotrek ma to w dupie ...

@Serpico: zazwyczaj podając moje rozumienie kogoś nie pisałem słów nieznanych a dodatkowo wyjaśniałem gdzieś moja definicję.
Serpico jest heiterem - to zdanie przykładowe.
Każdy może rozumieć słowo heit jak chce.
Ja pisałem, że Ty i hamilton dołączacie swoje opinie do prawie każdej rozmowy, nawet jak was się prosi byście tego nie robili. Prawie zawsze jest to opinia negatywna ...  wyświetl więcej

  Serpico,  06/11/2019

@Koriolan:
Jeśli prezentowane poglądy kolidują z tym co dana osoba pisze na swój temat, nie jest to atak na osobę, tylko atak jeśli już chcesz użyć takiego słowa, na fałsz, kłamstwa itd.
Jesteś na forum publicznym, rozmowy jakie prowadzicie, możecie prowadzić na komunikatorach, jeśli tego nie robicie, nie możecie mieć pretensji o to że ktoś odpisuje do waszych komentarzy.

Koriolan co to znaczy prosi ?

  Serpico,  06/11/2019

@Koriolan:
Ktoś siedzi na polskim forum, stworzonym przez polskiego informatyka, pisząc paszkwile na temat Polski, dużo zbudował, "podobno", to może czas na swoją stronę i pisanie rzeczy które pisze tam ? Na pewno kogoś to zainteresuje :)
Jakieś, dwie osoby, trzy może.

Ta strona ma na końcu "pl" nie "de" ani nie "de de", jest częścią średniowiecza, przynajmniej wedle tego kogoś.Najprościej by było wyłączyć.

@Serpico: tak naprawdę nie możesz wiedzieć jaka jest prawda.
Tak jak nie możesz kogoś poznać, tak nie można poznać PRAWDY.
A więc nawet jeśli coś było inaczej to tylko zdaje Ci się, że było inaczej.
Stąd rozmowa to przedstawienie swojego zdania ...
- ja to widzę tak
- ktoś inny widzi to inaczej
I tak naprawdę tyle.
Chcesz to poznajesz innych. Nie chcesz to tylko wyrażasz Siebie. Tak np robi podobny. On nie opisuje NIKOGO a tylko siebie.

@Serpico: "Koriolan co to znaczy prosi ?"
Nie zrozumiałem tego zdania ...

  Serpico,  06/11/2019

@Koriolan:
Co znaczy prosi ? To forum publiczne, nie rozumiesz w jaki sposób działa forum publiczne ? Nie ma czegoś takiego jak prosisz "nie pisz", ktoś pisze kontrowersyjne rzeczy, to nie może oczekiwać braku reakcji.
To co napisałeś o podobnym to nie jest prawda.

@Serpico: to nieistotne co, kto robi ...
Ogólnie nikt nie powinien nikomu mówić co ma robić ...
Ty też nie powinieneś tego robić ...
Nie powines - oznacza rób co chcesz ...

  Serpico,  06/11/2019

@Koriolan:
podobny z innego nicku :

"Czy Ty wiesz, co Ty chcesz? Seks z Tobą byłby raczej żałosny, bo nie obył by się bez Twojego, wiecznie włączonego obserwatora. Bycie z Tobą na co dzień - przekleństwem - wiecznych: "to nie tak" i "czy ty mnie rozumiesz?". Najlepsza w Twoim wypadku byłaby perwersja, np. seks analny - bo to lubisz, choć przykrywasz najbardziej dzikie swoje chęci mi

...  wyświetl więcej

@Serpico: to forum nie ma zabezpieczeń, co oznacza, że nie działają "granice kultury" więc nie pozostaje NIC innego jak "prosić".
Np poprosiłem Dyla by nie pisał potoku brzydkich słów.
Nie posłuchał mojej prośby.
Tak samo prosiłem ham-iltona by nie pisał do świstaka, a Ciebie byś nie pisał swoich wyobrażeń pod pozorem prawdy.
Nikt raczej nie spełnia "próśb" więc ten portal się zawalił.
Jest tu tylko kilkanaście osób ...

@Serpico: ad prosić ...
Zauważ, że dawniej admin blokował Vivi i Skalna.
Teraz już nawet tego nie ma ...

  Serpico,  06/11/2019

@Koriolan:
Zauważ że Vivi stąd wylatywała za multionta 3 razy, zauważ że pisze obecnie z multikonta, używanego równolegle z głównym kontem, czyli Vivi91 tym razem, zauważ że jej się przewinęło udawanie faceta na nicku Odyn, zauważ że nawet jak sprowadziła swojego obecnego partnera, wtedy był inny, udawali że się nie znają, robiąc krzyżowe głosowania, zauważ że głosowałeś w tym samym czasie ...  wyświetl więcej

@Serpico: w/g mnie fajniej gdybyś nie opisywał kogoś i nie dawał swojej oceny a pisał jedynie o sobie.
To byłoby dużo fajniejsze ...
Śledzenie kto co robi jest słabe.
Wiem, że podobny pisał głupoty po pijaku. Marcin kasował artykuły i wystawiał ponownie. Ja zostawiłem by podobny przeczytał na TRZEŹWO i się zastanowił co pisze. Po kilku razach przestał pisać głupoty do kobiet po pijanemu.
Ale ogólnie niech każdy robi co chce i opisuje to co sam robi ...

  Serpico,  06/11/2019

@Koriolan:
Co to znaczy według ciebie ? Czytać nie umiesz ?

cytuję podobny :
"O czym ty pierdolisz? Zastępujesz ludziom kromkę chleba, wizją której nie ma? Komu chcesz tą chałę wciskać, ty ustawiony, który nawet grosza nie dasz biednemu.

Po co udawać pięknego, skoro się jest brzydkim. Po co obłudzie hołdować, skoro ona dla ciebie jest wszystkim!!!"

"A teraz po

...  wyświetl więcej

  Serpico,  06/11/2019

@Koriolan:
Teraz ? Teraz to on nie ma gdzie pisać głupot po pijanemu, nie przestał, tylko nie ma gdzie, co do Who Cares coś napisze ?

@Serpico: ad Vivi
Dużo o niej piszesz i dużo złego, to rani Ciebie (w/g mnie).
Vivi robi co robi. Też mi się nie podobało jak atakowała Aneszke czy Sadowskich ...
Delikatnie ją poprosiłem by tego nie robiła, to zostawiłem ją w spokoju ...
Niech każdy robi co chce.
Tym niemniej jeśli piszę opowiadania to chwale gdy mi się podobają ...
Dialogi w cz.3 mi nie ...  wyświetl więcej

  Serpico,  06/11/2019

@Koriolan:
Co ja piszę o niej złego ? Zmuszasz mnie znów do wycinania tego jak się ona zachowywała, po prostu mnie zmuszasz, co to znaczy delikatnie ? Delikatnie bo to Vivi ? Czemu nie ostro ?
Podchodzisz ? Stosujesz podwójne standardy, tak podchodzisz.

Naprawdę atakowała Aneszkę ? Nie możliwe, tylko ileś odrzuceń, stwierdzenia że pewnie penisa nie widziała w życiu, oraz pisa

...  wyświetl więcej

@Serpico: ad podobny
Może pisać ...
Wtedy pod moim artykułem pisał chyba do Felicjanny a potem do Tereni. Ale to nie istotne. Może pisać co chce i Ty też ...
Mi się jedynie nie podoba TOTALITARYZM ...
Zaczęło się od Dyla ...
Nie podoba mi się kłótnia pokrzywionego z hamiltonem ....
Ale ani jeden ani drugi nie chce przestać.
To samo z Tobą i mną ...
Tobą i Vivi ...
Itd

  Serpico,  06/11/2019

@Koriolan:
Dalej kłamiesz, nic się nie zaczęło od Dyla, Vivi miała blokady za multikonta i wyzywanie przed tym jak Dyl tu się pojawił, przed tym podobny miał ileś nicku, bo zapomina hasła, takie jest jego wyjaśnienie, przed tym youngcontrarian był antykatolicki, pro sowiecki i antypolski, tylko w zawoalowanej formie.

Nic, ale to nic, się od Dyla nie zaczęło, co chcesz jeszcze zwalić

...  wyświetl więcej

@Serpico: cóż ...
Wszyscy się tutaj wzajemnie atakują.
Nie zamierzam być rozjemcą ani dobrym wujkiem.
Chcę tylko zwrócić uwagę na prostą rzecz ...
Coś się komuś nie podoba ? To może nie czytać i nie wypisywać swoich negatywnych komentarzy.
I ani ja ani Vivi ani Ty nie robimy w/g tej prostej zasady.

@Serpico: zmieniło się to, że znikło trochę ludzi, którzy tu komentowali i pisali arty.
Ale możesz mieć inne zdanie ...

@Koriolan: nie porównuj mnie do tego. Ja nie odpowiadam serpowi na tysiące komentarzy. Nie dementuje miliona kłamstw. On kompletnie nic ale to nic o mnie nie wie. Te komentarze to tylko oznaka strasznej słabości i kompleksów. Nie czytam tego. Nie odpowiadam. Nie ma konfliktu. Nie wiem kto to jest. Moje życie nie zawiera takiej patologii psychicznej. Mam fajne życie. Różne kłopoty i radości , które ...  wyświetl więcej

  Serpico,  06/11/2019

@Koriolan:
Już nie jesteś ? Może ale nie musi, rozumiesz to ? Może nie czytać, może nie reagować, ale ma wybór, to forum publiczne, nikt wam się na team speak nie włamał przecież.

  Serpico,  06/11/2019

@Who cares:
Nie dementujesz bo nie masz czego, nie napisałem ani jednego kłamstwa, ty kłamiesz non stop. Chcesz wyjaśnić czytelnikom kim były twoje miłości jak Domagała i "Ziomek" ? Czym się zajmowali, co robili, także jak traktowali ciebie ?
Mało ci było wczoraj ? To ty kłamałaś na mój temat pisząc o tym że się znęcam nad rodzicami i jeszcze masz na to dowody, wkurwisz mnie tak parę ...  wyświetl więcej

  Serpico,  06/11/2019

@Who cares:
Takie masz wypasione życie, , to czemu oglądam twoje multikonto kombinatorko z tyłka ? Taki wypas, a czytam bzdety jak to cię Polska okradła, wkurwisz mnie w końcu, nie chce mi się ale w końcu mnie wkurwisz kiciaro od siedmiu boleści.

Idź stąd, pisałem ci parę razy, nie odpowiada ci, wyłącz i spieprzaj.Masz tą ruską tubę, gdzie cię upchał ten contrarian, siedź tam, jak n

...  wyświetl więcej

  Hamilton,  06/11/2019

@Koriolan: coś ty nagle się zrobił takim obrońcą swistaka. Dla niego każdy nie katol był bydlakiem bez duszy. Zakrawa, który jedzi po katolikach jak po łysej kobyle ci nie przeszkadza pieprzony hipokryto. Ty tu się podlizać, tam poszczuć i zacierać te lewe lepkie łapska z zadowolenia, że jeden drugiego ugryzie. Ty sobie zmień haslo. Zamiast RD to NDR - Nie Do Rozwój.

@Who cares: nie chodzi o porównania ...
Wszyscy jesteśmy tacy sami.
Jedyny plus to rozwój w dobrą stronę :-)))

@Hamilton: a Ty kim jesteś ?

@Koriolan: i ok. na pewno jakich robak nie będzie mi pisał gdzie mam być czy nie:). każde słowo pyłka to nieme kłamstwo, ale ja też rozumiem, że takie paproszki musza jakoś chcieć zaistnieć:).

@Who cares:
Jasne jasne, proponuje ci cymbale przeczytać co Henear napisał, po takiej osobie jechałaś, ja nawet nie wiem kto to jest, a potem piszesz jakieś łzawe bzdety jak to Oscar wyciera ci rzygi i daje leki, następnie do Sadowskich pisałaś 300 razy że mają iść po leki.
Też kłamstwa ? Nie ... to twoje słowa.

Czytać jeszcze umiesz ?

Wczoraj ci napisałem, skoro ci m

...  wyświetl więcej

@Koriolan: - a hamilton napisał :
- jak ktoś nie zrobi kupki to nie będzie mógł komentować.
- jam jest Kori i zjobiłem dwie ale mi Maliolek ukjadł. Będziemy ci współczuć i szlochać z tobą.

@Hamilton: bez Ciebie zadusił bym siebie swoimi jądrami ... Z nudów ...

@Hamilton: ech ...
Za chwilę 13 tys.
Co poradzić, że jestem taki płodny ?

  Hamilton,  06/11/2019

@Koriolan: jesteś płodny jak ślepy i głuchy królik z paraliżem prącia.

@Hamilton: coś w tym guście ...Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska