JustPaste.it

Czym kierować się przy wyborze dewelopera?

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym to oczywiście wybór lokalizacji, mieszkania, ale także dewelopera. Na co w tym ostatnim przypadku zwrócić uwagę?

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym to oczywiście wybór lokalizacji, mieszkania, ale także dewelopera. Na co w tym ostatnim przypadku zwrócić uwagę?

 

Decyzję dotyczącą kupna mieszkania, poprzedza szereg działań - od wyboru metrażu, lokalizacji, dogodnej oferty kredytowej. Ostatecznie jednak każdy zainteresowany kupnem mieszkania na rynku pierwotnym, będzie zmuszony zmierzyć się z niełatwym wyborem dewelopera. Niełatwym, gdyż nierzadko na forach internetowych można napotkać informacje o braku finalizacji umowy, opóźnieniach w oddaniu nieruchomości czy nieprofesjonalnym wykonaniu prac przez deweloperów, co skutecznie odstrasza niejednego zainteresowanego kupnem mieszkania. Na co zwracać uwagę przy kupnie nieruchomości? Poniżej kilka wskazówek, które zoptymalizują ryzyko związane z kupnem nieruchomości od dewelopera.

Sprawdź dewelopera

Zacznijmy od najprostszych rozwiązań – sprawdźmy dewelopera na forach internetowych portali związanych z nieruchomościami. Warto spytać o opinię dawnych klientów spółek zajmujących się sprzedażą mieszkań, którzy udzielą nam wstępnych informacji o tym, jak wygląda finalizacja transakcji i współpraca z danym deweloperem. 

Ponadto fakt przynależności dewelopera do organizacji zrzeszającej osoby o tej samej praktyce, każdorazowo zwiększa wiarygodność spółki na rynku. Przykładem takiej organizacji jest Polski Związek Firm Deweloperskich. Celem PZFD jest rozwój rynku nieruchomości oraz działanie na rzecz zwiększenia zaufania klientów do usług deweloperskich, poprzez poprawę jakości świadczonych usług. Z pewnością członek organizacji związany jest zasadami panującymi w środowisku i w sposób szczególny dba o własne, dobre imię spółki.

Dodatkowo, każda spółka zgodnie z przepisami polskiego prawa dotyczącego spółek handlowych, podlega obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym, wydział gospodarczy. Rejestr jest jawny, wobec czego każdy ma prawo wglądu do odpisu, zawierającego najważniejsze informacje o spółce. Można to zrobić zarówno w siedzibie Sądu jak i on-line, wpisując odpowiednie dane, np. nr KRS spółki lub jej nazwę na stronie KRS – wyszukiwarka podmiotów. W informacji odpowiadającej aktualnemu odpisowi z rejestru przedsiębiorców, znaleźć można przede wszystkim informację o ogłoszenie upadłości podmiotu lub wszczęciu procesu likwidacji.  

Inwestycje dewelopera

Od podjęcia decyzji o wyborze konkretnego dewelopera z pewnością nie powinien odstraszać nas fakt, iż na inwestycję, którą jesteśmy zainteresowani… zaciągnięto kredyt. Kredytodawca w sposób bardzo szeroki stara się zabezpieczyć swe interesy, wobec czego udzielenie kredytu deweloperowi, to najlepszy dowód na to, iż dana inwestycja jest należycie zabezpieczona i nie powinna zagrażać interesom potencjalnych kontrahentów dewelopera.

Pośrednicy i prawnicy

Jeżeli pomimo skorzystania z powyższych wskazówek nadal nie czujemy się przekonani do dewelopera, warto skorzystać z porady profesjonalistów. Przed podpisywaniem umowy przedwstępnej, skonsultujmy jej treść z notariuszem bądź adwokatem – jednorazowy koszt pozwoli uchronić się od ewentualnych przykrych następstw w przyszłości. Szczególnie ważnymi kwestiami są zapisy dotyczące kar umownych w przypadku np. opóźnień w oddaniu mieszkań właścicielom oraz umowne regulacje dotyczące nienależytej realizacji postanowień umowy przez sprzedającego.

Pamiętajmy również o tym, aby dokładnie czytać wszystkie dokumenty, a najlepiej poprosić o wzory, aby na spokojnie w domu się z nimi zapoznać i wynotować sobie wszystkie kwestie, które budzą nasze wątpliwości lub pytania. 

Licencja: Creative Commons