Login lub e-mail Hasło   

Blondynki czy feministki?

10 grudnia na licytację w warszawskim domu aukcyjnym Libra wystawione zostaną jedne z najbardziej prowokacyjnych prac z rynku fotografii.
Wyświetlenia: 36 Zamieszczono 6 dni temu

 Poszukiwane przez kolekcjonerów zdjęcia Natalii LL, artystki wywracającej stereotypowy porządek w jużi tak bardzo trudnych czasach. Najdroższą pracą Natalii LL na aukcji był zestaw 12 fotografii z cyklu „Sztuka konsumpcyjna”. Jego cena wyniosła 80 000 zł bez aukcyjnych opłat. 

Cykl Sztuka konsumpcyjnapowstał w latach 70 i dawno zdążył zebrać zasłużone międzynarodowe owacje za każdy ze swoich przekazów. O czym są dzieła, na których blondynka o policzkach lalki sugestywnie zajada się kisielem czy bananem?

 

Pikantna gra miękkich ust z bananem to jednocześnie ikona sztuki feministycznej i oda do przyjemności.Rynek dzieł musi być kobietą, skoro godzi takie sprzecznościkomentuje Weronika A. Kosmala z Alternatywne.pl

 

Natalia LL najchętniej rejestrowała codzienne sytuacje - jak siedzenie czy spanie - jednak to gra skojarzeniami podczas posiłku okazała się najbardziej owocna: sfotografowane modelki bawiąsię naszym wzrokiem, raz kierując go na swoje usta, raz na wpatrzone w odbiorcę, okrągłe oczy. Ich rozbudzające wyobraźnię gesty pokazują, jak utarte myślowe schematy wiodą nas na manowce, skoro twarzyczka w kucykach jest wyraźnie rozbawiona sytuacją, a męskość sprowadzona do parówki czy owocu na drugie śniadanie.

 

W lokalnej sztuce nie było ówcześnie tak odważnego i przewrotnego przestawienia granic, ale odbiór fotografii na Zachodzie byłjeszcze o jeden społeczny kontekst bogatszy: kobiety konsumowały w końcu tak zachłannie te dobra, które w minionym ustroju nie gościłyna wszystkich stołach- dodaje Weronika Kosmala.

 

Światowy format

W zależności od formatu, wystawione na aukcję zdjęcia cyklu mają spodziewane ceny do 20 i 30 tys. zł, podczas gdy wcześniejsza odbitka innej serii wyceniana jest na 45-60 tys. zł.Czy oprócz rozprawiania się ze stereotypami, Natalia LL stała się też ikoną rodzimego rynku fotografii?

 

Natalia LL jest przede wszystkim artystką performanceu, ale dla zapisu tych działań posługiwała się m.in. fotografią, która od jakiegoś czasu wyraźnie skupia wzrok kolekcjonerów na rynku światowym.W ubiegłym roku prace Natalii LL prezentowane były na targach Frieze Art w Londynie, w tym roku - w Nowym Jorku, a ostatnio także na Paris Photo. Jak poinformowało Centrum Pompidou, instytucja poszerzyła niedawno zbiory prac artystki - oprócz cyklu Sztuki konsumpcyjnej”, paryskie muzeum eksponuje teraz również „Punkty podparcia- komentuje Ewa Szok, prezes domu aukcyjnego Libra z Warszawy.

 

Źródło: Alternatywne.pl

 

Podobne artykuły


15
komentarze: 7 | wyświetlenia: 603
13
komentarze: 10 | wyświetlenia: 742
13
komentarze: 8 | wyświetlenia: 610
13
komentarze: 6 | wyświetlenia: 673
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 2015
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 571
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 534
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 972
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 552
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 510
11
komentarze: 6 | wyświetlenia: 519
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 416
11
komentarze: 24 | wyświetlenia: 559
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska