Login lub e-mail Hasło   

Mafia VAT mogła kraść za Tuska i Rostowskiego

, bo system podatkowy był rozszczelniany przez lobbystów? Słowa Pawła Grasia o tym, że produkcja narkotyków w Polsce jest już "absolutnie nieopłacalna", a o...
Wyświetlenia: 176 Zamieszczono 12/12/2018

, bo system podatkowy był rozszczelniany przez lobbystów?

 

 

Słowa Pawła Grasia o tym, że produkcja narkotyków w Polsce jest już "absolutnie nieopłacalna", a opłacalne są oszustwa VAT nie powinny nas dziwić, gdy wsłuchamy się w to, co mówiła wczoraj na komisji d/s wyłudzeń VAT Elżbieta Chojna-Duch - podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów z czasów pierwszego rządu Tuska. Z jej słów wynikało, że system podatkowy w Polsce w czasach pierwszego rządu PO był celowo rozszczelniany przez lobbystów, którzy mieli łatwy dostęp do Ministerstwa Finansów i przejmowali proces legislacyjny od urzędników resortu!

 

- "Ten rząd przez półtora roku zrobił więcej w zakresie uszczelniania systemu VAT niż poprzednicy przez dziesięć lat" - powiedział o rządzie PiS w maju 2017 roku Tomasz Kassel, partner w PwC. Skąd taka opinia? Wystarczy popatrzeć na liczby. Dochody państwa z tytułu podatku VAT wzrosły w 2017 roku o 30 mld zł względem roku 2016 i aż o 44 mld zł względem roku 2013. W tym roku będzie jeszcze lepiej.

     


       

Powyższa różnica w dochodach wynika z istnienia w poprzednich latach dużej "luki w VAT", czyli procentowej różnicy między wpływami z tytułu podatku VAT jakie państwo powinno osiągać, a wpływami rzeczywiście osiąganymi. Skąd ta luka się wzięła i dlaczego urosła ona w okresie rządów PO-PSL? Dlaczego Paweł Graś na ujawnionej niedawno przez TVP taśmie z września 2013 roku mówił, że "absolutnie nie opłaca się już produkcji narkotyków, tylko VAT"?

Nie wykluczone, że częściową odpowiedź na to pytanie udzieliła wczoraj
Elżbieta Chojna-Duch - podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów z czasów pierwszego rządu Tuska. W trakcie posiedzenia komisji śledczej d/s wyłudzeń VAT powiedziała, że proces legislacyjny przejmowali od urzędników resortu finansów zewnętrzni doradcy, którzy "rozszczelniali" system podatkowy w Polsce, co jej zdaniem było nie tylko szkodliwe dla resortu, ale również dla Polski. Na pytanie czy widziała, że nadchodzą i są już prowadzone wyłudzenia przestępcze podatków, w tym podatku VAT, i nie znajdowała partnera do rozmów po stronie Ministerstwa Finansów, odpowiedziała: - "No, tak to można określić".


 

Przypomnijmy - szacuje się, że w 2007 roku luka VAT miała charakter marginalny i wynosiła w naszym kraju około 5 proc. W ciągu kilku kolejnych lat urosła ona jednak do poziomu ponad 23 proc.! W przełożeniu na wartości nominalne, to około 50,4 mld zł rocznie! Fakty są takie, że nasze państwo było okradane na potęgę i mało kto się tym rzeczywiście przejmował (o podejmowaniu konkretnych decyzji nie wspominając).

 

Źródło: Elżbieta Chojna-Duch: Sławomir Nowak wpływał na treść prawa podatkowego (PolskieRadio.pl)
Źródło: Szef komisji śledczej ds. VAT: Rostowski i Nowak mogli przekroczyć swoje uprawnienia. Złożymy zawiadomienia do prokuratury (Dziennik.pl)
Źródło: Paweł Graś u Sowy: Absolutnie nie opłaca się już produkcja narkotyków, teraz tylko VAT (TVP.info)

Podobne artykuły


12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1319
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 1169
10
komentarze: 75 | wyświetlenia: 728
10
komentarze: 195 | wyświetlenia: 607
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 767
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 435
8
komentarze: 110 | wyświetlenia: 827
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 727
 
Autor
Dodał do zasobów: milord36
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska