Login lub e-mail Hasło   

Krótka historia wolnego dziennikarstwa obywatelskiego (społecznościowego)

Z okazji uzyskania: ja 150 tys. odsłon, Joanna Elżbieta S. 25 tys. odsłon w eioba.pl, warto pokusić się o podsumowanie naszego udziału w historii dziennikarstwa obywatelskiego
Wyświetlenia: 2.051 Zamieszczono 21/12/2018

Według Wikipedii: „Dziennikarstwo obywatelskie to rodzaj dziennikarstwa uprawianego przez niezawodowych dziennikarzy w interesie społecznym. Jego powstanie i szybki rozwój wiążą się z Internetem, bo to medium w przeciwieństwie do prasy, radia czy telewizji umożliwia każdemu interaktywne współtworzenie swojej zawartości i jej masowy kolportaż. Internet pozwala na tworzenie i publikację artykułów w czasie rzeczywistym oraz wspólną pracę w sposób wirtualny dziennikarzy z całego świata”.

Za pioniera internetowego dziennikarstwa obywatelskiego uważa się południowokoreański portal OhmyNews, założony przez Oh Yeon-ho w 2000 r., z myślą przewodnią „Every citizen is a reporter" (Każdy obywatel jest reporterem). Sukcesy Ohmynews zmotywowały branżę medialną do tworzenia podobnych portali na całym świecie, także w Polsce.

Za pierwszy polski serwis dziennikarstwa obywatelskiego uznawana jest polskojęzyczna wersja Wikinews, która powstała 19 lutego 2005 r. Kolejne serwisy dziennikarstwa obywatelskiego były otwierane przez profesjonalnych wydawców medialnych. W kwietniu 2006 r. Thinkmedia otworzyła serwis iThink.pl, a Polskapresse uruchomiła serwis Wiadomości24.pl. W czerwcu 2006. uruchomiona została polska wersja EIOBA.pl . Na możliwość tworzenia informacji przez niezawodowych dziennikarzy nastawiły się także największe polskie portale internetowe. Jako pierwsza, Interia.pl uruchomiła w lipcu 2007 serwis Interia360.pl. W tym samym czasie rozpoczyna działalność niezależny portal CentrumPR.pl. Od 2006 roku rozwija się również sieć serwisów MM Moje Miasto – lokalnych portali internetowych tworzonych przez koncern Media Regionalne (wcześniej znany pod nazwą Orkla Press Polska).

Zasięg serwisów dziennikarstwa obywatelskiego w Internecie dynamicznie rósł. W lutym 2007 wynosił on 4,15%, natomiast już rok później wzrósł do 12,25% (niemal 25% czytelników tych serwisów to mieszkańcy obszarów wiejskich?). Każdy użytkownik – dziennikarz obywatelski, który chciał się podzielić swą wiedzą, publikując w serwisach społecznościowych, stawał się jakby wolontariuszem dziennikarstwa.

Stawał się też dziennikarzem, w rozumieniu Prawa prasowego (dziennikarze obywatelscy są dziennikarzami, jeżeli zajmują się redagowaniem, tworzeniem lub przygotowywaniem materiałów prasowych na rzecz i z upoważnienia redakcji, nawet wówczas gdy swoją pracę wykonuje niezawodowo).

Powyższe interpretacja prawa prasowego, przyczyniła się do szybkiego rozwoju dziennikarstwa obywatelskiego (społecznościowego), dziennikarze obywatelscy (społecznościowi) zostali wyposażeni w legitymacje prasowe przez wydawców medialnych (w wiadomościach24.pl awansowałem na stanowisko redaktora, żona Elżbieta i syn Andrzej na stanowiska dziennikarzy), co umożliwiało im dostęp do relacjonowania na żywo wydarzeń i imprez o randze państwowej czy regionalnej.

Ale wkrótce te przywileje nieprofesjonalnych dziennikarzy i szybki rozwój dziennikarstwa społecznościowego, stały się kością w gardle dziennikarstwa profesjonalnego, a ponieważ newsy dziennikarzy obywatelskich okazywały się często informacjami o niesprawdzonej treści, właścicielom portali coraz częściej wytaczano sprawy sądowe o zniesławienie. Stało to się gwoździem do trumny serwisów społecznościowych, które zostały „zalane” informacjami o niesprawdzonej, nieraz żenującej treści, tekstami niskiej jakości o błahej treści, w których trudno było szukać profesjonalnego warsztatu dziennikarskiego.

 

Dziennikarstwo obywatelskie zaczęło być krytykowane za uogólnianie, jednostronne przedstawianie spraw i poglądów, niedochowywanie staranności w umożliwianiu wypowiedzenia się obu stronom opisywanej sprawy czy sytuacji. Podkreślano przy tym, że duża liczba publikacji dziennikarzy obywatelskich, jest jedynie przeredagowaniem doniesień PAP, czy artykułów zawodowych dziennikarzy.

Ruch wolnego dziennikarstwa obywatelskiego (społecznościowego), nie przetrwał nawet dekady. Już w styczniu 2013 r największy serwis społecznościowy – wiadomości24.pl przebranżowił się na portal blogerski, a MM Moje Miasto Szczecin przeszło pod profesjonalny nadzór Grupy Polska Press. W lutym 2016 zamknięto serwis Interia360.pl, z końcem 2017 r zamknięto wiadomości24.pl, a MM Moje Miasto zmieniło szyld na Nasze Miasto przechodząc do Grupy Wydawniczej Polska Presse.

Możemy się tylko cieszyć, że ja i moja rodzina zapisaliśmy w historii dziennikarstwa obywatelskiego, wstawiając artykuły w latach świetności MM Moje Miasto (351 artykułów, 303 blogi, 781.740 odsłon), wiadomości24.pl (864 artykuły w tym 221 galerii, 1.882.976 odsłon), inrteria360.pl (280 artykułów w tym 102 galerie, 684.475 odsłon), uzyskując razem 781.740 + 1.882.976 + 684.475 = 3.349.191 odsłon. Na koniec przenieśliśmy się do ostatniego bastionu wolnego dziennikarstwa obywatelskiego, wstawiając: 237 art. w tym 12 galerii, uzyskując ponad 248 tys. odsłon.

Podobne artykuły


18
komentarze: 130 | wyświetlenia: 2844
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1089
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 945
12
komentarze: 283 | wyświetlenia: 609
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 990
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1834
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 681
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 837
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 539
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 981
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 628
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Samochwalstwo ale daję + za źródłową informację przydatną dla historyków idei.

@Adam Jezierski:
Chała, nie ma spisu hejterów, nigdy nie zostałem ujęty mimo próśb hahahaaah ...........
"tekstami niskiej jakości o błahej treści, w których trudno było szukać profesjonalnego warsztatu dziennikarskiego"

http://eiba.pl/1i

Masz Adaś brodę ? Szczepan jeszcze łysy ? Ważne sprawy, trudne tematy hahah.........

@Serpico:
Rollins król hejterów to Ty???

@Adam Jezierski:
Nie wiem o jakiego "Rollinsa" ci chodzi, śmieję się bo oni zawsze robią jakieś zestawienie kto jest hejterem na eioba i mnie nigdy tam nie ma :(

@Serpico:
Chodzi mi o Rollinsa z portalu Interia360.

@Adam Jezierski:
Nie wiem kto to jest "Rollins" z portalu interia360, znam jednego "Rollinsa", Henry Rollins, nawet ma piosenkę o Koriolanie, "I am a liar".

@Serpico:
Czy masz brata bliźniaka?

@Adam Jezierski:
"Na zawodowej Interii pojawił się program Ding, który ewidencjonuje wszystkie komentarze napisane przez każdego użytkownika.
Wojskowa technologia ewidencjonująca każde dotknięcie klawisza i przypisująca je obywatelowi, który dokonał wpisu, albo kliknięcia została udostępniona cywilom.
Po tym jak ukradły ją WikiLeaksy i wywiad Iranu nie ma sensu udawać, że ona ...  wyświetl więcej

@Serpico:
Brawo.
Jesteś bardzo sprawny w obsłudze wyszukiwarki.

  Hamilton,  25/12/2018

@Serpico: nie dziwię się, że wszystkie specsłużby świata i finansjera siedzą u Jezierskiego w kieszeni. Specsłużby mają informacje z tygodniowym wyprzedzeniem a finansjera uczy się od Jezierskiego co to są giełdy.

@Hamilton:
Trochę mnie przeceniasz.

@Adam Jezierski: hahahahaha - przemówiła przez ciebie wrodzona skromność. My zwykli zjadacze chleba swoje wiemy.

@Adam Jezierski:
Koszmar, jeszcze gorzej niż tu, normalnie koszmar:

"Poszedłem wcześnie spać, ale za to wcześnie się obudziłem:)
I co ja tu widzę? Moje komentarze się nie podobaaaają:)))
1) Marian: Ten komentarz był dla ludzi z Zarazy i ludzi z Gdańska, którzy coś tam wiedzą o Zarazie. Coś mniej lub więcej prawdziwego. Oni z kolei nie wiedzą o forum DO. O trollach dzia

...  wyświetl więcej

@Adam Jezierski:
Dobrze ci odpowiedziała hahaa :
"Adasiu, ojcze lekarza.
1. Powiedz mi, czy przenoszenie ciężaru dyskusji z problemu poruszonego w tekście na kwestię "Nikaen jest feministką" - czy to jest koleżeńskie i życzliwe?

2. Czy ja napisałam dysertację o seksoholiźmie jako chorobie psychicznej? Nota bene: kompulsywne zaburzenie osobowości jest objawem a nie chor

...  wyświetl więcej

@Adam Jezierski:
Dziennikarze społeczni .. tracę nadzieje Adaś :

"Nikaen
Napisz, że jeszcze nikogo nie zabiłaś !!!?
Bo tak coś wspominałaś o paczkach do więzienia?:)

Chłopaki !!! Z babami nie da się wygać:( A szkoda.

Adam"

Uzależnienie od komputera ... 30 forów i zawijanie pierdół, gorzej niż gimnazjaliści. Z forów ogólnych używam tylko eioby pa

...  wyświetl więcej

  Serpico,  21/12/2018

Panie Sadowski, jestem zniesmaczony, czemu ja się dowiaduje o takich rzeczach z rąk trzecich? :

"Uratowany Leszek Sadowski dochodzi powoli do siebie. – Pięć dni był nieprzytomny ale teraz już normalnie rozmawiamy – mówi Zdzisław Sadowski, brat uratowanego, który nie ma wątpliwości, że Leszek przeżył tylko dzięki natychmiastowej reakcji Marka."

"Kiedy pogotowie zabrało już chorego m

...  wyświetl więcej

@Serpico: Niestety, to tylko zbieżność imienia i nazwiska, ale w wieku raczej moich rodziców. Oczywiście pisząc do MM Moje Miasto Szczecin, Marka Łagockiego dobrze znałem i nawet pogratulowałem mu jego wspaniałej postawy, która być może uratowała życie Leszkowi Sadowskiemu.

@Zdzisław Sadowski:
Aha, a to przepraszam panie Zdzisławie, to pewnie jakiś tam Sadowski, a nie Zdzisław Sadowski top dziennikarstwa obywatelskiego.Przepraszam że z panem skojarzyłem.Niestety .. no cóż wiem pan trudno ...
Ogląda pan polskie seriale ? Jednak dobrą mamy tą kinematografię, ludziom życie ratuje.
Wiem pan ogólnie wzruszająca historia, tłum nie reaguje, a dziennikar ...  wyświetl więcej

@Zdzisław Sadowski: nie jedyna zbieżność

Mieliście 3.349.191 odsłon, a teraz 248 tys. I to cała rodzina przez 2 lata? To co tak słabiutko? Ja myślę, że ten art powstał tylko i wyłacznie po to by zamieścić te 3.349.191 odsłon ( z sufitu, albo z wyliczeń Kostki co na jedno wychodzi ). Tego już nikt nie sprawdzi. Zdzisiu trza było walnąć z 10 345 227.

"Z okazji uzyskania: ja 150 tys. odsłon (1045), Joanna Elżbieta S. 25 tys. odsłon (1003) w eioba.pl", a gdzie lokaj Kostka (1091) i blyskotka (1112). Zdzisławie brakuje ci do nich sporo. I jeszcze jedno - nie traktuje się tak wiernego lokaja po 2 latach wiernej służby jak pieska tylko dlatego, że jest znacznie lepszy od ciebie.

@Hamilton: Cóż, ja uzyskałem tylko 57 tys. odsłon, ale za nasza rodzina uzyskała ćwierć miliona odsłon w eioba.pl. Co prawda w stosunku do ilości odsłon w wiadomościach24.pl, MM Moje Miasto i Interia360.pl, jeszcze trochę brakuje, ale czas robi swoje. Ps. Hamilton pokaż cwaniaczku, artykuł z taką ilością odsłon z ostatnich dwóch lat, w 2009 r, też mieliśmy artykuły z kilka dziesiątkami odsłon.

@Z. Kostka:
Najwięcej to wy napisaliście na temat ile macie odsłon haahahaah .... ot dziennikarze hahaha............
W tych wiadomościach24 to jakaś wstawka o Salmie Hayek i jej cyckach ze zdjęciem, miała więcej odsłon niż wy.
Zresztą tam mieliście też aferę z krzyżowymi głosowaniami, mieli pewnie dość ludzi i zmienili charakter portalu, a eioba leci na "automacie".

@Z. Kostka: no, tyle rodzina Don Corleone Zdzicha udupiła, bo się wzajemnie wspiera 5 punktami za każdy najgłupszy gniot. Zanim wysrasz aRTa już tyle masz na końcie panie Kostka i cwaniaczycie jak banda debilków. Odejmij to sobie i zobaczysz gdzie się znajdziecie cieniaski. Udupić zaledwie 250 tys. w szóstkę przez dwa lata głosując na siebie z lewych kont to sukces? To k**wa k l ę s k a ! Ze wstydu bym się pod ziemię zapadł. A tu orły dziennikarstwa obywatelskiego. Jakie orły, zwykłe glapy.

@Z. Kostka: Gdybym miał takie sulcesy jak wy cieńkie glapy dziennikarstwa to miałbym 187 500 odsłon po 9 latach. Ale sukces. Hahahahahahaha. Oj, Koska Kostka wyślę ci wiaderko wazeliny, bo Zdziś hemoroidami będzie niebawem klatkę schodową wycierał.

@Z. Kostka: zapomniałem dodać, że ten wynik byłby możliwy do osiągnięcia gdybym miał tak liczną rodzinę jak wy. Hahahaha bez tego miałbym połowę mniej. Hahahahahaha. O kużwa - dwa giganty obywatelskie.

"Stało to się gwoździem do trumny serwisów społecznościowych, które zostały „zalane” informacjami o niesprawdzonej, nieraz żenującej treści, tekstami niskiej jakości o błahej treści, w których trudno było szukać profesjonalnego warsztatu dziennikarskiego". No i tak z rodziną położyłeś na łopatki świetną ideę. I czym się tu chwalić Zdzisławie, czym. Dobrze, że przynajmniej masz świadomość coś nabroił.

@Hamilton: Raczej było odwrotnie, wiadomości24.pl, przetrwały tylko 9 miesięcy (niczym ciąża) bez naszych artykułów i naszych wpisów i komentarzy. Więc, to nie my, tylko nasz brak przyczynił się do upadku wiadomości24.pl. Pozdrawiam

@Zdzisław Sadowski: dziwne, bo eioba zaczęła klękać wraz z waszym nadejściem i końca kryzysu nie widać. A taka trójka gigantów jak Zdziś, Zbyś i pani Juliusz Joanna Elżbieta wystarczyła by odzyskać utracony blask. Tamte portale padły, bo zbyt późno was wywalili i nie dało się już odrobić strat wizerunkowych.

@Zdzisław Sadowski: "Z okazji uzyskania: ja 150 tys. odsłon, Joanna Elżbieta S. 25 tys. odsłon w eioba.pl, warto pokusić się o podsumowanie naszego udziału w historii dziennikarstwa obywatelskiego". Napłodziłeś Zdzisku 144 arty i udupiłeś zaledwie 151.139 odsłon w ciągu prawie dwóch lat przy pomocy całej rodziny. I co ty podsumowywujesz boroczku.? Ten jeden art ma prawie tyle samo co twoje 144 i n ...  wyświetl więcej

Dzbanek miodu, litr wódeczki,

By odrzucić twe smuteczki

I sto latek na dodatek,

By smaczniejszy był opłatek.

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku

życzy użytkownikom eioby.pl rodzina Sadowskich i Kostków

@Zdzisław Sadowski: "Dzbanek miodu, litr wódeczki,"
... pewnie jeszcze zagryźć pierniczkiem z Torunia ?
Ciekawe co na to trzustka pado ? ;))))))
Wielu sukcesów medialnych w mediach i nie tylko, oraz zdrowia. Dla zaprzyjaźnionych rodzin Kostków i Sadowskich :)
Pokrzywiony ;)

@Zdzisław Sadowski:
Mniej pierdolenia o wielkości
A więcej ludzkiej normalności

@Zdzisław Sadowski: połowa twojej "tfurczości" to lizanie własnego dupska i padanie przed sobą na pysk z uwielbienia, a druga połowa to gnioty o goleniu włosów, obgryzaniu paznokci u nóg, sikaniu w majty na pielgrzymkach i opisy sklerozy u emerytek w sanatoriach, które cię oblegały, bo już dawno zapomniały jak wygląda facet. Hahahaha "z okazji uzyskania kolejnych 21 odsłon na eioba w tym tygodniu ...  wyświetl więcej

@Hamilton: "A więcej ludzkiej normalności"
Której jak widać jesteś "przykładem" !
Jeśli ty jesteś "normalny", to ja się cieszę że normalny nie jestem.

@pokrzywiony: Brawo!. Nie chcemy takiej normalności!!!!!

@Z. Kostka: hahahaha - być normalnym i stracić 5 punktów na każdym artykule. Nie dziwię się, że nie chcesz takiej normalności. Temu krzywemu głupkowi na tym nie zależy, bo i tak nie jest w stanie niczego stworzyć poza durnymi komentarzami. Przecież ty Kostka masz 5x52 arty = 260 punktów za friko, a Zdzich 144 x 5 = 720 kompletnie za darmo. I zrobicie jełopki wszystko by normalnie nie było. W normalnych warunkach was po prostu - NIE MA.

@pokrzywiony: to nie zaskakuje, bo klauny i błazny zawsze się cieszą i z wszystkiego się cieszą.

@pokrzywiony:
Pij, pij, pij bracie pij na starość torba i kij! Wczoraj grałeś w 66, a dzisiaj nie masz co jeść ! HAHHAAH ...:
http://www.eioba.org/files/use(...)702.jpg

Tylko kije jeszcze, kupcie sobie od Nordic Walking hahaha ............

@pokrzywiony: hahahahahaha - " to ja się cieszę że normalny nie jestem". Nie pamiętam by ktokolwiek na eioba nazwał cię normalnym, więc się nie unoś. Masz tu swoją pozycję i każdym swym komentarzem ją pogłębiasz jak piaskarka dno.

@Z. Kostka & pokrzywionym: ...
Ja też nie chce takiej "normalności" jak Hamilton ...
:-)))

@Koriolan: nie dziwię się. Stałeś się ostatnio wyjątkowym fanem Sadosiów. Krętacz do krętacza ciągnie. Podliżesz się i 6 plusików twoje. Co tam zasady. Przecież te są dla frajerów.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska