Login lub e-mail Hasło   

Pada śnieg...

Wszystko jest bardzo niepewne i to właśnie mnie uspokaja - Tove Janson (Zima Muminków)
Wyświetlenia: 705 Zamieszczono 06/01/2019

nie ma pokory wobec siebie i wysokich progów

biały - pozornie niewinny nie zna skutków grzechu

działa jak prawo cyklu - centrum zagrożenia

jeśli obiecuje - przychodzi i tak wiele zmienia

poprzez uniwersalność w swej doskonałości

kochanek i morderca mistrzowskiego sztychu

zjawia się w arcy-ciszy jak nagła zasadzka

rozściela się przytulnie i nikt go nie słyszy

bez niego srebrny welon straciłby przyczynę

wyschły pędzle w słoikach co płócien nie tknęły

zmarnieliby malarze odeszli poeci

nie oprószone w opium gałęzie uschnęły

               * * * * * * *

idzie pojawia się

niezapowiedziany w aureoli własnego kultu

mistrz lodowej mistyfikacji - ofiara i skutek mistycznego piękna

nie ma adresu

jest domem bez granic i okien

bezpieczną ale i śmiertelną pułapką

mistrzem paradoksu - groźną szczeliną i ciepłą gawrą

w swoim igloo pozwala ochronić i przetrwać

                * * * * * * *

uwielbia dzieci - ich zachwyt ciekawe oczy

ostrzegając jednak że jest granica ruchu i ciszy

której przekraczać nie wolno

potrafi zabezpieczać i balsamować zwłoki

strzępy roślin zwierząt i ludzi

opowiada historie epok przebrzmiałych

zaskakuje odkryciem w muzeach prawieków

kurhanach co dawno zamilkły

szczękiem zwycięstw krzykiem

zna najpiękniejsze bajdy legend opowieści

w których wygrywał bitwy i był bohaterem

            * * * * * *

trwa od nowa sam świeży ułożony z cząstek niepoliczalnych

i pięknych symetrią doskonałą na miarę boskości

bez niego welon światła straciłby przyczynę

sam będąc jednym z bogów boi się tylko bóstw solarnych potężnych tytanów

Heliosa i jego rzymskiego brata Sol`a

wie że musi złożyć im ofiary ze swojego zimnego piękna

wobec nich kurczy się i szarzeje i odpływa

żegna swoje królestwo szemrzącymi strumieniami

ale i wtedy czasem parska gniewem lawin lodowych

tak potężnych że oceany są przerażone

ale tylko przez chwilę

potem wraca aksamit i już pluska słońce które z falami gra w klasy...

@ JanuszD

A teraz odrobina muzyki: posłuchajcie wpisując w przeglądarkę
- tombe la neige w wykonaniu Salvadore Adamo

Podobne artykuły


13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 639
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1149
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1417
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1107
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 823
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1324
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 668
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1401
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1242
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1111
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 362
11
komentarze: 124 | wyświetlenia: 657
11
komentarze: 24 | wyświetlenia: 1211
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Przepięknie opowiedziane. :-)

  seta1212,  06/01/2019

Droga Greeni, jeżeli uda mi się jeszcze w życiu doczesnym wydać jakiś tomik wierszy (choćby w temacie przepisów kulinarnych i innych zajęć manualnych) jeden rozdział będzie dedykowany Tobie - to nie ulega wątpliwości !
Grasia wstępnie wyraża zgodę i życzy wszystkiego naj...:))

@seta1212: nie będę ci słodził Januszu, ale przejść obojętnie obok twej twórczości się nie da. Życzę ci tego tomiku a nawet kilku.

  seta1212,  06/01/2019

@Hamilton:Ja życzę Ci nadal równie pikantnych, dowcipnych (czasem bezkompromisowych) ale zawsze znakomitych komentarzy !

@seta1212: pokrzywiony, Koriolan i grupa szczecińskich orłów i sokołów nie będzie zadowolona z twojej opinii. Tak naprawdę to tylko oni są beneficjentami tego co nazywasz bezkompomisowością.

@Hamilton:W tej sytuacji pozostanie nam wszystkim tylko szansa na szczery rachunek sumienia :))

  greenway,  06/01/2019

Jakże mi miło. :-) Twoja poezja już mi jest nagrodą. Miłego dnia i ukłony dla małżonki. :-)

@seta1212: Osobiście nic do pana nie mamy (chyba tylko zbytnią pasywność w życiu społeczności eioby.pl), dlatego przykro nam, ale zgodnie z naszą nową strategią doprowadzenia do likwidacji kont niepiśmiennych hejterów, patrz art.: http://eiba.pl/1f , muszę odrzucić pana artykuł w odwecie za głosującego seryjnie na ...  wyświetl więcej

@Z. Kostka: wasza strategia przypomina strategię Hitlera i Stalina. Oni też jako nieliczni w historii stosowali odpowiedzialność zbiorową. Dlatego uważam, że tacy jak wy powinni być tępieni jak małe, wredne gnidy. W zarodku.

@seta1212: Powinno być: ....."muszę odrzucić pana artykuł w odwecie za odrzucenie mojego artykułu przez głosującego seryjnie na pana niepiśmiennego hejtera: jotko49",.... i dalej już zgodnie. Przepraszam za niedopowiedzenie.

@Z. Kostka: a my musimy odrzucać pańskie artykuły za głosujących na pana seryjnie Zdziska, zgreda, blyskotkę, Joannę Sadowską i kobranockę. I też przepraszamy za niedopowiedzenie. Hahahaha Zbyniu ciekaw jestem kto na tej debilnej strategii lepiej wyjdzie.

@Hamilton:
Dopiekł oponentom w zadki zatrutą iglicą,
opozycjonista co kapuście zalegał pod szwabską granicą.
Wróciwszy pokornie na zdradzone łono,
poprzysiągł z głąbem w dupsku odpłacić się słono.

Nic to iż Naród skamlał o wybaczenie,
rozesłał wici na pospolite ruszenie.
Zebrawszy pociotków wyruszył do boju,
za Kostkę-kapustę! u Bauera babra

...  wyświetl więcej

@jotko49: hahahahaha - ośrodkiem umysłowym kapusty jest chyba głąb. Za długo nasz Zbynio przeleżał na tym polu. Jestem głęboko przekonany, że niemiecki bauer w końcu znajdzie jego głowę i mu odeśle.

@Z. Kostka: Hamiltona odrzucili (ostatnie 25 artykuły): CarpeKota, blyskotka, podobny, Z. Kostka, Adam Jezierski, podobny, vivi91, Z. Kostka, Zdzisław Sadowski - Spam!! blyskotka, zgred, Kobranoc,Joanna, Elżbieta S., Koriolan, Kobranoc, Kobranoc, Andrzej Budzinski(5 razy) , Bilbo Bagins, lejos4 i CichaWoda. Jak myślisz Zbyniu powinienem beczeć, łkać, tarzać się w smole, pierzu, robić debilne szpagaty i dostawać małpiego rozumu jak ty i Zdziś. Wolno im. Mają do tego pełne prawo.

@Hamilton: Właśnie o to chodzi o wzajemne prawa, oceniasz i poddajesz się ocenie (wzajemność). Ale w tym wypadku nie ma mowy o ocenie (seryjne odrzucanie tekstów danego autora, bez wyjątku), bo "niby oceniający" sam nie poddaje się ocenie, bo jest niepiszący (niepiśmienny), więc nie ma prawa oceniać innych.

@Z. Kostka:
Masz paranoję i nerwicę natręctw, "będę odrzucał choć nie chcę, ale muszę", weź te swoje artykuły zanieść do podstawówki jakiejś, to zobaczysz ocenę, ten na historię:
http://eiba.pl/5
I czekaj na reakcję hahaahahhaa
Weź się już nie ośmieszaj.Gdzie tu widzisz obowiązek pisania artykułów ?

@Z. Kostka: dlaczego do mnie się zwracasz? Podobnemu to powiedz, by cofnął nienależny ci głos, bo też nic nie pisze i nie ma prawa do oceny twojej zacnej i uczciwej do bólu osoby.
http://www.eioba.pl/u112833/podobny
ten też niewiele napłodził, a ile się nagimnastykował z głosowaniem na was. Cały spocony chłopina:
http://www.eioba.pl/kobranoc

@Hamilton: Od razu widać, że w odrzuceniach twoich artykułów nie ma seryjności, np: 20 odrzuceń przez jedną osobę, jeżeli jeszcze nie zrozumiesz o co chodzi, to ty jesteś tym głąbem.

@Z. Kostka: " nie ma mowy o seryjnym odrzucaniu tekstów danego autora, bez wyjątku". Hahahahaha, ale wskazane jest seryjne głosowanie na teksty wybranego autora bez wyjątku? Zdzisek ty się poddaj leczeniu w poradni odwykowej z odsłon. Taniej będzie jak się rozpędzisz na łyżworolkach i uderzysz swym mądrym czołem w pędzący autobus.

@Z. Kostko Sadowski : głąbie ty nigdy nie zrozumiesz, że twoja megalomania i lizanie własnego dupska przynosi dokładnie odwrotny skutek. I zbierasz to co zbierasz. A winni jacyś hejterzy, albo Tusk. Widać, że to stanowczo za trudne dla ciebie.

@Z. Sadowski vel Kostka: niezbyt rozgarnięty osobnik z nadmiernie nadmuchanym EGO to najlepszy materiał na ofermę batalionową z wszystkimi tego przykrymi konsekwencjami.

@Z. Kostka: " bo "niby oceniający" sam nie poddaje się ocenie, bo jest niepiszący (niepiśmienny), więc nie ma prawa oceniać innych". Pierdolisz jak ślepy Kleofas. Prawo do czytania książek musieliby mieć tylko pisarze, słuchania muzyki tylko muzycy a oglądać filmy mogą jedynie reżyserzy i aktorzy. Zdzisiu jesteś głupszy niż noga stołowa. Ty jesteś dla czytelnika a nie czytelnik dla ciebie. I łaski nikomu nie robisz. Nie musić się wysilać.

@Serpico: hahahaha - już to widzę. Zawisza Czarny na koniu a za nim praprapraprapradziadek Kostki na swej szkapie płyną przez Atlantyk na podbój Hameryki z medalami Janka Krasickiego w klapie.

... to właściwie o czym jest wiersz? O luźnych skojarzeniach powstających w czasie pychoterapeutycznej sesji? Mamy poddać się treści wiersza, by przeżywać psychodeliczne nastroje? Gratuluję egzystencjalnego komfortu wpatrywania się w okno godzinami by stworzyć "coś" na podstawie padającego śniegu … swoją drogą coś w tym jest: nie ma normalności na eioba, albo … nienormalność jest tu wszechogarniająca.

@podobny: ty wolisz tego typu poezję i wpatrujesz się w nią z zachwytem godzinami jak sroka w pinset plus: andersson "Więc jestem gotów udzielić ci pożyczki między 1000 € i 250 000 €, ponieważ kapitał wynosi 6.500.000 €; do zrobienia pożyczki między osobami prywatnymi pozwolą mi na prowadzenie tego kapitału dla zapładniać. Moje oprocentowanie wynosi 2% w zależności od kwotypytaj, ponieważ będąc ko ...  wyświetl więcej

@podobny: ' nie ma normalności na eioba, albo … nienormalność jest tu wszechogarniająca'. Wszechogarniająca nie jest. To zjawisko dość marginalne. Ciebie wystarczy wpuścić w maliny głupiutkim apelem o odrzucanie artykułów, odwołać się do twoich niskich instynktów i podobny z wariatkowa dostaje małpiego rozumu.:
podobny: Odrzuca artykuł Niestety, głupota nie boli (12 godz. temu)
podob ...  wyświetl więcej

Prawa do czytania naszych artykułów nikomu nie zabraniamy (ale też nikogo do tego nie zmuszamy), ale możliwość odrzucania nie występuje przy czytaniu książek, słuchaniu muzyki, czy oglądaniu filmów, ale tego głupi jak stołowa noga Hamilton nie kuma.Czy na książce masz przycisk do odrzucania?. Ciekawy jestem, czy przy swojej tępocie wreszcie zobaczysz różnicę.

  Hamilton,  10/01/2019

@Z. Kostka: jak sobie Zdzisiu założysz własny portal to możesz sobie robić co chcesz. Nawet zalizać się na śmierć. W książce nie ma przycisku "odrzuć", ale nie wiem czy twoja wrodzona tępota zauważyła, że na tym portalu jest taki przycisk i żaden punkt regulaminu nie zakazuje korzystania z niego i to nikomu. I między innymi na tym polega różnica między portalem i książką. Z portalu z ogromnym trud ...  wyświetl więcej

@Hamilton Każdy kto przeczyta twój komentarz zaczynający się od słów:
@Z. Kostka: " bo "niby oceniający" sam nie poddaje się ocenie...." i ten ostatni, od razu skuma że masz rozdwojenie jaźni, w pierwszym porównujesz czytanie artykułów do czytania książek i słuchania muzyki, w drugim znajdujesz jednak różnice miedzy tymi czynnościami. Kto może cie traktować poważnie?

  Hamilton,  10/01/2019

@Z. Kostka: "Kto może cie traktować poważnie?". Z tobą Zdzisiu się nie zamienię. Wolę być traktowany mniej poważnie.

@Z. Kostka: idąc na koncert masz prawo wygwizdać piosenkarza mimo, że sam nie śpiewasz. Idąc na film masz prawo wyjść przed zakończeniem seansu. Ty też działasz w przestrzeni publicznej i każdy ma prawo do swojej oceny twojego dorobku i nie musi się ciebie o nic pytać. Ani ja ani ty nie jesteśmy świętymi krowami. I g..... kogo obchodzi jakie ty masz o sobie mniemanie. Masz prawa autorskie do tekst ...  wyświetl więcej

@Hamilton: Do oceny piśmiennym, a nawet niepiśmiennym prawa nie odbieramy, ale nikt ich nie zmusza do wyrażania swojej oceny w odrzuceniach i tylko odrzuceniach (pokaż mi chociaż jednego odrzucającego niepiśmiennego, który docenił chociaż jeden dobry tekst i zagłosował też na autora, którego seryjnie odrzuca). A ty na przykład, dlaczego odrzuciłeś ostatnie artykuły: Zdzisława i mój, przecież na pe ...  wyświetl więcej

@Z. Kostka: przychyliłem się tylko do twojego dramatycznego apelu by odrzucać artykuły tym którzy odrzucają. I znowu źle. A ci 'niepiśmienni' docenili wiele artykułów, sam to szczegółowo opisałeś. Wasze na ich listach się niestety nie znalazły. Też mi przykro. Gdybyś Zdzisiu więcej uwagi poświęcał tekstom a mniej swojemu ślicznemu tyłeczkowi to może też znajdziesz ich uznanie. Przepraszam cię, że ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  10/01/2019

@Z. Kostka: i jeszcze jedno, nie ty będziesz decydował na kogo mam głosować i kogo odrzucać. Kup sobie duży młotek i wbij to sobie w główkę.

  Hamilton,  10/01/2019

@Z. Kostka: jeśli ktoś nawołuje do mściwej zemsty, odwołuje się do niskich instynktów i stosuje odpowiedzialność zbiorową to określenie 'niska jakość' istotnie jest zbyt łagodne, to bardziej zbydlęcenie obyczajów, ale ocena sprawiedliwa. Klasyfikacji 'zbydlęcenie' admin nie przewidział.

  sanderson  (www),  10/01/2019

Cudna poezja, miło się czytaDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska