Login lub e-mail Hasło   

Odpowiednie środowisko pracy - lepsza efektywność zespołu

Zaangażowany i efektywny zespół to marzenie wielu pracodawców.
Wyświetlenia: 93 Zamieszczono 10/01/2019

W obliczu wyzwań, jakie stawia przed nimi rynek pracownika, sięgają po nowe sposoby, by stworzyć dla zespołu przyjazne miejsce pracy, które nie tylko pozwoli im w komfortowych warunkach realizować swoje działania, ale także pobudzi ich kreatywność. Świadomi pracodawcy zdają sobie sprawę z tego, że zbudowanie przestrzeni dostosowanej do potrzeb zatrudnionych specjalistów, zapewni im komfort psychiczny, który Jacqueline Vischer, psycholog miejsca pracy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley – postawiła na szczycie piramidy potrzeb biurowych.[1]

Rynek pracownika sprawił, że kandydaci poszukujący etatu poza wysokością wynagrodzenia biorą także pod uwagę czynniki związane ze środowiskiem pracy, w tym lokalizację, otoczenie biura i jego wystrój. Większe wymagania specjalistów sprawiają, że pracodawcy chcąc rozwijać swoje firmy, muszą wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom. 

Otoczenie ma znaczenie

Wybór organizacji przestrzeni zależy od specyfiki pracy. Modne w wielu firmach rozwiązania open space coraz częściej są zastępowane przez kameralne, zamknięte biura. Jak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Exeter, jednym z powodów jest fakt, iż praca w pomieszczeniach typu open space niesie ze sobą nawet 15% spadek efektywności w stosunku do pracy
w pomieszczeniach zamkniętych.[2]

– Dobrze zaprojektowane i zlokalizowane biuro to korzyść obopólna – bez wątpienia pomaga wydobyć potencjał całego zespołu stymulując kreatywność i efektywność każdego z pracowników, a to z kolei przekłada się na jakość ich pracy, czyli zyski przedsiębiorstw. – mówi Natalia Bogdan, założycielka i właścicielka agencji rekrutacyjnej Jobhouse. Dodaje: Przy tworzeniu nowoczesnych przestrzeni biurowych coraz większą popularność zyskuje filozofia placemakingu, zgodnie z którą użytkownik powinien mieć zapewnione nie tylko dogodne warunki pracy, ale również różnorodne możliwości spędzania czasu wolnego w bliskim sąsiedztwie.

Warto też pamiętać, że organizm może pracować w pełni wydajnie jedynie wtedy, gdy w środowisku pracy będą przestrzegane standardy ergonomii, zgodnie z którą należy zapewnić pracownikom odpowiednie oświetlenie, wentylację i optymalną temperaturę wewnątrz pomieszczeń biurowych. Nie mniej istotne okazują się ergonomicznie zaprojektowane biurka i krzesła, gwarantujące korzystne ułożenia ciała pracownika podczas godzin, w których wykonuje swoje obowiązki.

Kontakt ze sztuką redukuje stres

Coraz częściej nie tylko w gabinetach prezesów, ale także w salach konferencyjnych czy innych przestrzeniach wspólnych, można zauważyć na ścianach obrazy. Badania przeprowadzone przez organizację non-profit promującą sztukę – Business Comittee for the Arts (BCA) potwierdziły, że obecność dzieł sztuki w biurach redukuje u pracowników poziom stresu, wzmaga ich kreatywność, a nawet pozytywnie wpływa na komunikację wewnątrz zespołów. Wiedząc jak otoczenie sztuki oddziałuje na pracowników, wielu pracodawców stosuje ją jako skuteczne narzędzie HR-owe.

Określając sprawę kolokwialnie: pracownik siedząc przy komputerze 8 godzin dziennie, kilka razy w ciągu dnia wstaje, udając się po kawę, na lunch i do toalety. Przemieszczając się, powinien mijać okno z atrakcyjnym widokiem, np. na szumiące jezioro czy górskie szczyty.
W biznesowych dzielnicach metropolii raczej na takie pejzaże nie ma szans, a jego mózg bardzo ich potrzebuje. Rolę takich krajobrazów spełnia odpowiednio dobrana sztuka. Odpowiednia, czyli taka, która ma stymulujące mózg wzory i kolory. Nie oznacza to kolorystycznej orgii i chaosu, raczej symetrię i porządek, ale z dominantą ciepłych, energetycznych barw.
– mówi Agnieszka Gniotek, kuratorka, krytyk sztuki i właścicielka galerii Xanadu w Warszawie. Dodaje: Z tajemniczych powodów takiej roli nie spełniają reprodukcje i wydruki. Chodzi o obcowanie z autentycznym, autorskim zapisem ekspresji twórczej. Nie zmusza nas to do zakupów kosztownych prac twórców rangi muzealnej. W tym przypadku możemy sięgnąć po dorobek artystów młodego i średniego pokolenia w umiarkowanym przedziale cenowym, którzy jednak są prawdziwi w swojej ekspresji.

[1] https://www.hbrp.pl/b/magnes-na-najlepszych-pracownikow/PcfNhTvXZ

[2] https://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1904951,Co-ma-wplyw-na-efektywnosc-pracy-Miejsce-metody-pracy-oraz-poczucie-bezpieczenstwa

[3] https://www.hbrp.pl/b/magnes-na-najlepszych-pracownikow/PcfNhTvXZ

Podobne artykuły


17
komentarze: 107 | wyświetlenia: 2256
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1136
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1080
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 805
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 593
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 631
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 999
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 691
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 655
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 504
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 724
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 408
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska