Login lub e-mail Hasło   

Joga?

Co myślisz na ten temat?
Wyświetlenia: 213 Zamieszczono 28/01/2019

Od lat trzymam w domu kasetę z nauką jogi. Próbowałem powtarzać te asany hatha joga na stojąco, siedząco , na ból głowy... aż mnie naprawdę głowa zabolała, stawy odmówiły posłuszeństwa i wpadłem w kompleks: jak one to robią? Mnie to nie idzie i męczę się... może to jednak nie dla mnie? Już mam swoje lata i nie jestem taki "wiotki" jak te Gibkie Panie Nauczycielki z kasety...

Poszukiwanie duchowe jest poszukiwaniem poznania, a jedynym poznaniem, za jakim warto podążać, jest poznanie samego siebie. Sądzimy, że wiemy sporo o sobie i świecie w którym żyjemy, ale wiemy tylko to, co widzimy, co słyszymy, co doznajemy zmysłami. A nasze zmysły są bardzo ograniczone. Tak naprawdę to wszystko, co jawi się nam jako rzeczywistość, nie jest rzeczywiste. Materia nie istnieje, tylko jawi się nam, jakby istniała... i to dotyczy naszego ciała, umysłu i emocji. Nie do uwierzenia, prawda?

Prosta obserwacja (samoświadomość) nam podpowie, że w swojej Istotności nie jesteśmy wszak ani ciałem, ani emocjami ani myślami a tylko je używamy i wykorzystujemy, często nie koniecznie dla własnego dobra. Emocje i myśli i ciało są NIE TYLKO NASZE. One żyja też swoim niezależnym od nas życiem. Dlatego tak ważny jest „duchowy rozwój” - bo prowadzi przy rozwiniętej uważności i obserwacji do poznania kim naprawdę jesteśmy. Warto prowadzić dialog i poznawać swoje uczucia, myśli i potrzeby ciała - a to daje medytacja.

Joga? Oczywiście, jest zdrowa dla ciała i przyjemnie jest móc się schylić, by podnieść kartkę, nie musząc nikogo prosić o pomoc. Jednak celem jogi nie jest tylko ciało. Oznacza ona kontrolowanie umysłu, jedność między ciałem a umysłem; nie po to, żeby zostać atletą, ale by utrzymać ciało w zdrowiu. Ciało to środek transportu, podobnie jak samochód. Powinno być dobrze utrzymywane, żeby dotrzeć do miejsca przeznaczenia. Nie należy jednak mylić celu ze środkiem.

Mówiąc o zachodniej obsesji pojęcia własności, owej potrzeby określania wszystkiego w kategoriach "ja" i "moje":

To mieszkanie jest moje! Czy na pewno tylko moje?

Ale jeśli się dobrze przyjrzeć, jego podłoga to sufit mieszkania piętro niżej, a ścianę dzieli się z sąsiadem. Nic nie jest  nasze. Absolutnie nic... jeszcze mniej nasze ciało. Wiele osób może się upominać o jego własność:  matka, ojciec, współmałżonek w oparciu o sakrament małżeństwa, państwo, wobec którego  ciało ma obowiązki obywatelskie, sama ziemia, ogień, który utrzymuje nas we właściwej temperaturze, woda i warzywa, które jemy. Wszyscy oni mogą powiedzieć: "To ciało jest też moje"...My sami nic nie posiadamy.

Nie jest nasze nawet to, co wiemy. Dostaliśmy to z książek albo od nauczyciela. A jednak wciąż powtarzamy: "To jest moje ciało". Wydaje się nam ono tak bardzo nasze, że się z nim identyfikujemy. Mówimy: ,ja" i myślimy o naszym ciele. Ale jeśli Ja" to ten, kto identyfikuje ciało, nie może więc być ciałem. Podmiot, który obserwuje przedmiot-ciało, nie może być ciałem. 

Na Zachodzie wszystko musi być użyteczne, w przeciwnym wypadku nie ma żadnej wartości. To jest mentalność sępa, który lata wysoko, ale oczy ma zawsze skierowane w dół, w poszukiwaniu czegoś, co może złapać w szpony.

 Joga jest środkiem, drogą, poprzez którą człowiek łączy swoje ograniczone Ja" z Nieskończonym Bytem. To wewnętrzna podróż. Celem jest osiągnięcie doskonałości, jednak nie ma to nic wspólnego ze stanem fizycznym. Joga nie ma leczyć takiej czy innej patologii, takiej czy innej choroby, ale dzięki niej powinniśmy wyzwolić się od wszelkich cierpień świata materialnego, które rodzą się za każdym razem, kiedy odrywamy ją od siebie, aby skupić się na zmysłach i na przedmiotach zmysłów. Dlatego joga dąży do jedności Ja" z Absolutem jako lekarstwem na wszystko, jako wyzwoleniem od wszystkiego.

 

Podobne artykuły


11
komentarze: 10 | wyświetlenia: 1495
10
komentarze: 8 | wyświetlenia: 593
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 799
9
komentarze: 10 | wyświetlenia: 486
9
komentarze: 18 | wyświetlenia: 285
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 426
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 483
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 447
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 482
9
komentarze: 12 | wyświetlenia: 367
8
komentarze: 12 | wyświetlenia: 378
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 744
8
komentarze: 22 | wyświetlenia: 289
8
komentarze: 2 | wyświetlenia: 326
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 657
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

"Poszukiwanie duchowe jest poszukiwaniem poznania, a jedynym poznaniem, za jakim warto podążać, jest poznanie samego siebie. "
Jeśli poznanie to wiedza, warto wtedy zrozumieć że wiedza nie z mózgu pochodzi tylko z czucia ... :)
Rozbawiłeś mnie, chciałeś sobie połamać kości i po rozłączać stawy naśladując wiotkie panie z kaset instruktażowych. Sam wyprawiam masę głupot, w latach 80'ty ...  wyświetl więcej

  Koriolan,  28/01/2019

Trochę inaczej myślę o jodze, w skrócie szerzej.
Czyli joga może być pomocnicza w leczeniu chorób fizycznych jak i psychicznych. Fizycznie joga uelastycznia żyły i tętnice powodując lepszy dopływ krwi do poszczególnych części ciała. Dopływ krwi to dopływ składników odżywczych.
Psychicznie w/g mnie działa to tak, że ciało i umysł jest sprzęgnięty w jedną całość. Widać to wyraźnie gdy ...  wyświetl więcej

  seta1212,  29/01/2019

Słusznie Marcinie - bo jak bodaj powiedział Hłasko: ...wszystkie ludzie są swoje własne:))

@seta1212:
"Głębokie piętno na Hłasce odcisnęły przeżycia wojenne; jak pisał później dla mnie jest oczywiste, że stanowię produkt czasu wojny, głodu i terroru. Stąd bierze się nędza intelektualna moich opowiadań; ja po prostu nie potrafię wymyślić opowiadania, które nie kończyłoby się śmiercią, katastrofą, samobójstwem czy też więzieniem. Nie ma w tym żadnej pozy na silnego człowieka, o co ...  wyświetl więcej

  noyes,  29/01/2019

@pokrzywiony: "Emocje i myśli i ciało są NIE TYLKO NASZE. One żyja też swoim niezależnym od nas życiem." - to klucz do zrozumienia. Pozdrawiam Serdecznie

@noyes: "Emocje i myśli i ciało są NIE TYLKO NASZE. One żyja też swoim niezależnym od nas życiem."
... tak jak każde słowo które z siebie wydobywamy ...
Podobnie jest z ziarnem które siejemy z intencją uzyskania plonów ... :)
Także Pozdrawiam Serdecznie :)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska