Login lub e-mail Hasło   

Jak skutecznie medytować?

Umysł w bezruchu.
Wyświetlenia: 685 Zamieszczono 31/01/2019

 

Emocje, myśli, ciało są NIE TYLKO NASZE. One żyja też swoim niezależnym od nas życiem. Zrozumienie tego to klucz do "dobrej i skutecznej" medytacji i odpowiedz na pytanie: Kim jestem?

Medytacja ma na celu wyciszenie umysłu.


Proszę, zrób takie proste doświadczenie:
Trzymaj w ręku szklankę z sokiem. Próbuj nie poruszać soku w filiżance. Koncentruj się jak potrafisz najlepiej, bądź uważny. Doświadczyłem tego, próbując to zrobić od wielu lat, lecz sok w filiżance nigdy nie spoczywał w bezruchu.


Wiele osób medytujących po prostu stara się, coraz mocniej i mocniej uspokoić chaos myśli. Jedyne czego doświadczają to frustracja, i nie są w stanie odnieść korzyści z medytacji. Nie można uspokoić umysłu przez usilne "trzymanie go" w ryzach siłą woli . Tak jak nie można ustabilizować soku w filiżance.


Jednak stnieje sposób aby utrzymać sok w filiżance w kompletnym bezruchu. To proste!

Trzeba odstawić filiżankę z sokiem na stół, podłogę etc. Wtedy sok będzie przez chwilę poruszał się nieco mocniej, ale gdy tam postoi, stanie się całkiem spokojny – sam z siebie.


W ten sam sposób nasz umysł potrafi stać się zupełnie uspokojony.
Przestajemy go trzymać, przestajemy próbować unieruchamiać, odpuszczamy, nie przywiązujemy się, przestajemy ingerować, a kiedy go tak zostawimy, zaczyna stawać się coraz bardziej spokojny, aż w końcu staje się całkowicie nieporuszony.

Taka jest jego natura – bycie w pełni stabilnym. Gdy go trzymamy, chwytamy, przywiązujemy się do niego – wtedy jest on poruszony i mamy do czynienia z chaosem myśli.


To tylko porównanie...z filiżanką. Niestety najczęściej nie potrafimy "niczego" odkładać – chwytamy, przywiązujemy się i próbujemy działać. Czasami – zgodnie z tym porównaniem – niektórzy medytujący rozumieją, że powinni odpuszczać, aby nastąpiło uspokojenie. Więc odkładają... na minutę, ale po chwili znów, pytają siebie: „czy już się uspokoiło?” „czy już się ustabilizowało?” „kiedy będzie nieporuszone?”

Cały czas przeszkadzają procesowi dziać się.
Gdy intencją jest odpuszczenie, trzeba faktycznie odpuścić, całkowicie, na długi czas, aby umysł rzeczywiście mógł się zatrzymać i trwać w bezruchu. I to jest medytacja... umysł w bezruchu.

 

 

Podobne artykuły


12
komentarze: 32 | wyświetlenia: 854
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 869
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 703
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 846
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 367
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 838
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1036
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 382
9
komentarze: 36 | wyświetlenia: 681
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 567
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 788
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 565
9
komentarze: 34 | wyświetlenia: 629
9
komentarze: 124 | wyświetlenia: 621
9
komentarze: 10 | wyświetlenia: 931
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Mi najlepiej wychodzi wyciszanie umysłu, kiedy odkładam wszystkie "intencje" pozwalam sobie jedynie się im przyglądać ...

  podobny,  31/01/2019

Umysł w bezruchu? Można to zrobić tylko na krótko, bo myślenie w sposób naturalny powraca - tak jak w sposób naturalny powraca oddychanie, gdy próbujemy się przed nim powstrzymać. Te dwa procesy są fizjologicznie identyczne.

Na chwilę można uciec przed myślą, porównując ją do fali na wiecznie "rozkołysanym" morzu. Można na chwilę wyjść na brzeg i zobaczyć jak myśli=fale się kotłują ... ale

...  wyświetl więcej

@podobny: Mi się udaje to robić nawet godzinę lub dwie, fajnie że mogę sobie na to pozwolić, ale nie jestem wstanie powiedzieć jak to robić, od tak zaczęło się dziać ( pomimo że nie mam na to recepty ) ... :)

@pokrzywiony: Super! Jak widać można to ćwiczyć - takie wyciszanie umysłu oczyszcza!

@podobny: Przykładowo słuchanie szumu fal morskich, ułatwia wchodzenie w ten stan ... :)
Rzeczywistość jest zupełnie inaczej postrzegana z perspektywy rozumienia materialnego , a rozumienia falowego ...
Fale maja swoje okresy trwania, od najkrótszych odcinków czasowych, do tych których nie jesteśmy wstanie ogarnąć swą świadomością te przestrzenie czasowe znajdują się po za czasem naszego postrzegania. Wychodzą poza czasy liczone w miliardach lat ...

@pokrzywiony: W układzie idealnym - tylko my i Wszechświat, być może można by nie oddychać = nie myśleć. Ale w normalnych warunkach - żyjąc wśród ludzi - jest to niemożliwe. Zobaczmy: buddysta by się wyciszyć potrzebuje odosobnienia, niektórzy żyją w odludnym terenie, w górskich jaskiniach, na pustyniach - tylko z dala od ludzi można dostąpić czystości umysłu.

A jakie jest to wyciszenie, s

...  wyświetl więcej

@podobny: Skoro przyjmujemy i korzystamy z swych ciał jako narzędzi samorealizacji, chcąc nie chcąc musimy działać zgodnie z założeniami na podstawie których oparła się ich konstrukcja, a tej wiedzy ciągle jeszcze nie zgłębiliśmy. Może w przyszłości gdy opanujemy prawa na których zasadzone zostało funkcjonowanie Umysłu, to wtedy będziemy mogli sobie kreować dowolne ciała w które będziemy chcieli się wcielać, póki co my nad tym jeszcze nie panujemy i musimy się opierać na tym co jest nam dane.

@podobny:
"A jakie jest to wyciszenie, skoro o wyciszaniu myśli trzeba napisać i w kółko powtarzać to myślenie … ? W tym tkwi paradoks, że aby się wyciszyć, trzeba coś powiedzieć."
...
Z wyciszenia rodzi się pragnienie, a z pragnienia rodzą się myśli mające doprowadzić do jego spełnienia ...
Jeśli narodzi się absurdalne pragnienie to i myśli będą absurdalne, dzieje się ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony: ha, ha, ha … jak zwykle mam jakieś niezwykłe przebłyski i konsternacje, gdy jestem na spacerze w Bradley Woods - gdzie jest cisza, i mnóstwo pochylających się drzew proszących by je głaskać.

Otóż wielu współczesnych znawców tematu - amatorów i profesjonalistów, próbuje odpowiedzieć na 20 tzw. hard questions of science, wśród nich jest pytanie: czym jest świadomość? Wielu z ni

...  wyświetl więcej

@podobny: "czym jest świadomość? "
Świadomość Boga czy też Absolutu to pełna wiedza o prawach tworzących to czego się uczymy może odkrywamy ?, być może ta wiedza jest zapisana w mikrofalowym promieniowaniu tła równomiernie rozprowadzonym po całej przestrzeni wszechświata ?
" ... nie mówiąc już o pytaniu, o sens tego zjawiska."
Konstruktor by doświadczyć owocu swych przemyśleń ...  wyświetl więcej

  Serpico,  31/01/2019

@pokrzywiony:
Ta, aż do schizofrenii, to sobie wyobraź że z tego stanu, musisz teraz iść do pracy, jakiejkolwiek, tak jak ty, ludzie doprowadzają siebie do stanu bezużyteczności i jest to taki mega pozytyw.
Te twoje opisy, to idealne opisy jak sobie z mózgu zrobić budyń.

"Może w przyszłości gdy opanujemy prawa na których zasadzone zostało funkcjonowanie Umysłu, to wtedy będzi

...  wyświetl więcej

@Serpico: To że jestem "bezużyteczny" to tylko Twoja projekcja, którą chcesz tu wszystkim wciskać będąc powodowanym swoja zawiścią.

@podobny: … więc po co się z myśleniem wysilać?

  Serpico,  31/01/2019

@pokrzywiony:
Żadna projekcja, nie napisałem że jesteś bezużyteczny, zawiścią o co dokładnie ? Napisałem że w ten sposób ludzie doprowadzają do bezużyteczności, bo tak jest, te wszystkie wasze techniki, mogą i doprowadzają do stanów zbliżonych do schizofrenii, ludzie przestają być "sobą", są jak Zombie, idź poszukaj "Zen Zombie".
To samo gadała Vivi non stop :). Czego ktoś miałby ci zazdrościć ?

Jakie funkcje wykonujesz ? Funkcja słuchania szumu fal ? To żadna funkcja.

@podobny: Myślenie to poszukiwanie, pytaniem jest czego tak naprawdę szukamy ?

@pokrzywiony: Nawet jeśli jest jakaś przesłanka, która mówi, że to co piszesz jest prawdziwe, to zawsze - koniec, końców - jest to projekcja ludzkiego myślenia. Podobną wartość mają moje - umysłowe - wymysły.

@Serpico: "Te twoje opisy, to idealne opisy jak sobie z mózgu zrobić budyń."
A twoje opisy to recepta na to, jak z siebie zrobić niewolnika.

  Serpico,  31/01/2019

@pokrzywiony:
Zawiść o urojenia typu, kreowanie dowolnego ciała, wykreuj sobie teraz ciało Brada Pitta, siłą umysłu.
Tak tak, powiedział pan mędrzec. Słyszałeś, lub czytałeś kiedyś o przeroście formy nad treścią ? To teraz czytasz :).
Dla was wszyscy dokładnie ludzie żyjący normalnie to niewolnicy czegoś, jak nie umysłu to czegoś tam.

Nadajecie się do społeczeństwa jak pięść do nosa, najgorsze że chcecie mieć na nie wpływ.

@podobny: "Nawet jeśli jest jakaś przesłanka, która mówi, że to co piszesz jest prawdziwe, to zawsze - koniec, końców - jest to projekcja ludzkiego myślenia. Podobną wartość mają moje - umysłowe - wymysły."
...
A przykładowo po co jest budowany akcelerator, skoro został wymyślony czyż nie wystarczałoby zatrzymać się na etapie sformułowania teorii ?

@pokrzywiony: Wkraczasz w zupełnie inną dziedzinę - wielkich pieniędzy i uzasadniania mainstreamowych naukowców, o potrzebie ich wydawania … ponieważ współczesna nauka nie może bez nich istnieć. Czy LHC w Genewie odkrył cos - poza kolejnymi cząstkami których jest już setki - co byłoby rewolucja w naukowym obrazie świata?

No może będą coś niedługo udowadniać, gdy będą potrzebować kolejnych pieniędzy

@podobny: Tak ale to wszystko jest owocem pragnienia doświadczania jakie odziedziczyliśmy od naszego Stwórcy, ale to ja tak myślę wcale racji mieć nie muszę. ;)
Wymyśla się słowo, potem pragnie się owocu tego słowa doświadczyć. Jeśli by tak nie było to poco Poeci pisali by wiersze, a potem je publikowali ? Poeta nienawidzi pisać do szuflady. Taki jest owoc pierwotnego pragnienia które odziedziczyliśmy jako dzieci Boże.

@Serpico: Serpico, czy jesteś tutaj, żeby hejt zadawać? Zobacz: dyskutujemy sobie z Pokrzywionym spokojnie i nagle pojawiasz się Ty, ze swoimi nie wiadomo po co kreowanymi pretensjami. Nikt nie próbuje Tobie zawadzać, ale Ty próbujesz swoje "trzy grosze" wciskać … po co? Żeby wywołać mowę nienawiści? Jeszcze trochę i pewnie Ci się uda ...

@podobny: Najpierw wywołuje burze, a potem spać ze strachu przed nią nie może. To raczej mądre nie jest. :)

@podobny:
Mirek, to już są schizy, kreowanie dowolnie ciała za pomocą "umysłu" to są stany schizoidalne, na dodatek kolesia, który zrzędzi non stop ile to nie ma chorób.

" Może w przyszłości gdy opanujemy prawa na których zasadzone zostało funkcjonowanie Umysłu, to wtedy będziemy mogli sobie kreować dowolne ciała w które będziemy chcieli się wcielać"
To już schizo, a to jest

...  wyświetl więcej

@podobny:
Wcinacie się już razem w każdy art, nieraz ludzie nawet nie odpowiadają i jest takich osób dość dużo, albo odpowiadają tylko na część, a ja nie mogę nic napisać, a to czemu ? Tym bardziej że widzę kolejną bzdurę. Cieszcie się że nie ma 20 osób racjonalnych, Koriolan by się zapocił, zarzucając wszędzie hejt.

@pokrzywiony: jasne Sokratesie z Paruszowic , oczami wyobraźni oglądalibyśmy komputery, smartfony, samochody, wykwintne dania siedząc w jaskiniach, iskając wszy i żrąc cuchnące mięso. Jak się ciebie czyta to widać, że niektóre dzieci boże są chyba nieślubne.

@Hamilton: "jasne Sokratesie z Paruszowic" ... widzę że grzebiecie po lokalizatorach w google, bawcie się tak dalej a moje przepowiednie co do was się sprawdzą. :)

@pokrzywiony: no, nie tylko Sokrates z Paruchowic, ale i Nostradamulek eioba. Gdzie dziś grzebiesz?

@pokrzywiony: Świadomość to samouświadamiajaca energią. To właściwie sam człowiek, który może się znajdować w stanie ucieleśnionym lub nie. W ateistycznym materializmie termin ten oznacza "świadomość społeczną" lub był on utożsamiany z pojęciem "intelekt". Ale w psychologii fundamentalnej i religii termin świadomość jest rozumiany właśnie jako cząstka samoświadomej energii. W sanskrycie umysł jest ...  wyświetl więcej

@Irina Lewandowska: Jakieś 10 lat temu nazywałem to naturalną iskrą Życia, czymś co ukierunkowuje drogę Człowieka z jego wnętrza. Nie mam pewności czy to nie jest to samo co "Żywatma" ale nie do końca wiem jak to słowo jest rozumiane w rosyjskim rozumieniu.
W tym rozdziale jest mowa o związkach i agresji ..., ( o wojnie ok 31 minuta )
...  wyświetl więcej

"Jeśli pragnienie w medytacji będzie skierowane ku jedności z Bogiem, umysł w naturalny sposób się uspokoi".Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska