Login lub e-mail Hasło   

Lao Tzu i...

... TAO MOCY. KSIĘGA NIEPRZEMIJAJĄCEJ MĄDROŚCI
Wyświetlenia: 561 Zamieszczono 08/02/2019

Patrzę na kota, który leży z kompletnie rozluźnionymi mięśniami - w bezruchu. Odpoczywa a jego ciało regeneruje się. Procesy/programy odnowy przebiegają nieświadomie i bez zakłóceń. Gdy nasze ciało rozluźnimy, procesy/programy odnowy zakłóca chaos myśli. Dlatego tak jest ważne dla zdrowia i dla rozwoju  umieć utrzymać umysł w bezruchu... wtedy gdy odpoczywamy. W codziennym życiu staje się on wtedy bardziej użyteczny...

O świcie z Tao

 Lao Tzu wierzył, że nieustająca świadomość schematów obowiązujących w naturze prowadzi do ukształtowania podobnych schematów ludzkich zachowań. Tak jak w naturze wiosna następuje po zimie, w społeczeństwie okres rozwoju następuje po latach represji; tak jak nadmierna grawitacja wywołuje zapaść gwiazdy, zbyt duża zachłanność niszczy idee. Podobnie jak cała materia i energia we wszechświecie, konstrukcje emocjonalne i intelektualne, które tworzymy, ulegają ciągłym przeobrażeniom pod wpływem zewnętrznych sił. 

Większość posiadanej mocy marnujemy na podtrzymywanie własnych przekonań, bronienie ich i przekonywanie innych do ich przyjęcia. Kiedy zrozumiemy, jak wielkim szaleństwem jest takie postępowanie, zyskamy moc wykorzystywania ewolucji natury do własnych celów - moc akceptowania, przyjmowania i wspierania zmian w miejscu i czasie, w którym chcą nastąpić.

Współpraca z siłami natury sprawia, że stajemy się ich częścią. Zaczynamy podejmować mądre decyzje, odwołujące się do dynamicznej, ewoluującej rzeczywistości, a nie do naszych życzeń i głęboko zakorzenionych przekonań. Możemy dostrzegać rzeczy, których nie widzą inni, ponieważ kontemplacja wszechświata wyostrza nasze zmysły. Rozwijamy wyobraźnię i dzięki jej mocy możemy uczestniczyć w kreowaniu przyszłości. Lao Tzu wierzył, że kiedy ludzie nie mają poczucia mocy, stają się rozgoryczeni i nieskorzy do współpracy.

Osoby, które nie odczuwają osobistej mocy, czują strach. Obawiają się nieznanego, ponieważ nie identyfikują się ze światem zewnętrznym, co wpływa bardzo niekorzystnie na ich stan psychiczny i sprawia, że stają się niebezpieczni dla społeczeństwa. Tyrani nie czują mocy, lecz frustrację i bezsilność. Mają siłę, lecz jest ona formą agresji, a nie władzy. Kiedy się bliżej przyjrzeć, staje się jasne, że osoby dominujące nad innymi są w istocie niewolnikami niepewności, którzy wolno, lecz nieubłaganie szkodzą sobie własnymi działaniami.

Winą za większość problemów świata Lao Tzu obarczał ludzi pozbawionych poczucia mocy i niezależności. Osoby obdarzone mocą nigdy nie okazują swej siły, ale inni ludzie mimo to są im posłuszni, ponieważ sprawiają wrażenie wiedzących. Promieniują wiedzą, lecz jest to wiedza intuicyjna, wynikająca z bezpośredniego zrozumienia i doświadczania natury. Takie osoby są pełne współczucia i wielkoduszne, ponieważ instynktownie zdają sobie sprawę z istnienia mocy, która przepływa przez nie tylko wtedy, gdy przekazują ją innym. Im więcej energii, inspiracji i informacji przekazują, tym więcej ich otrzymują.

Prawdziwa moc to zdolność wpływania na świat i zmieniania go w trakcie prostego, mądrego i bogatego w doświadczenia życia. Osoby obdarzone mocą wpływają na innych ludzi przykładem i postawami.

W grupach zaznaczają swą obecność intelektualnym oddziaływaniem na umysły współtowarzyszy. Zdolność intelektualnego oddziaływania rozwija się w efekcie rozszerzonej świadomości, wykraczającej daleko poza własną jaźń. Osoby potrafiące się identyfikować z ewolucją rzeczywistości zyskują znaczenie i moc, ponieważ siła ich świadomości aktywnie definiuje otaczający je wszechświat. 

W życiu osób zdobywających moc zachodzą dwie poważne zmiany:

wzrost intelektualnej niezależności oraz potrzeba prostoty.

Sposób rozumienia wszechświata nie powinien być  oparty na wierze, lecz na doświadczeniu.

Ludzki umysł ewoluuje, podczas gdy wszystkie systemy społeczne są zaledwie chwilowymi eksperymentami. Opieranie się na systemach rozumienia tworzonych lub interpretowanych przez innych ludzi tłumi instynkty i nie pozwala pielęgnować i rozwijać własnego umysłu.

Moc nie nawiedza osób, które pozwalają, by doktryny i dogmaty stanęły między nimi a bezpośrednią, osobistą wiedzą na temat wszechświata. 

Prostota działań, przekonań i własnego otoczenia zbliża człowieka do prawdy o rzeczywistości. Osób praktykujących prostotę nie da się wykorzystać, ponieważ zawsze mają wszystko, czego potrzebują. Nie można ich okłamać, ponieważ kłamstwo tylko odkrywa przed nimi inny aspekt rzeczywistości.

Urok prostoty

jest tak naprawdę urokiem wolności - najwyższym wyrazem osobistej mocy. Nauczono nas myśleć o wolności jako o czymś, co się posiada, lecz w rzeczywistości to brak rzeczy jest źródłem wolności i nadaje znaczenie życiu. Rezygnacja z rzeczy - z niepotrzebnych pragnień i zbytecznych dóbr - oznacza prawdziwe ich posiadanie.

Lao Tzu wierzył, że w życiu jednostki zawiera się cały wszechświat, ale gdy człowiek jest ogarnięty obsesjami dotyczącymi poszczególnych elementów życia, jego horyzonty się zawężają, a on sam traci głębię i koncentrację na sprawach ważnych. Obsesje i pragnienia są źródłem kryzysu umysłu. Kiedy człowiek pozbywa się pragnień, rodzi się poczucie wolności, bezpieczeństwa, niezależności i mocy.

Księga Tao i Te sama dobiera sobie czytelników. Zdaje się przyciągać osoby stojące na progu ewolucyjnego rozwoju umysłu. Zawarta w niej filozofia może wywołać przełom w psychice człowieka - zmianę postaw (ponieważ skłania do przemyślenia naszych relacji z wszechświatem) oraz zmianę osobistych celów (ponieważ nasze pragnienia zaczynają wyrastać z poczucia prostoty, a my sami pozbywamy się emocjonalnych złudzeń).

Ci, którzy usłyszą głos Lao Tzu, będą w stanie przezwyciężyć stereotypy i wykorzystać moc płynącą z ich osobistej wolności do kształtowania przyszłości. Księga Tao i Te ma wiele warstw. Pod tą, którą właśnie zrozumieliśmy, kryje się następna. Im bardziej się w nią zagłębiamy, tym większą zyskujemy moc. Im większy zyskujemy potencjał kształtowania świata, tym mocniejsze i celniejsze stają się nasze spostrzeżenia.

 Filozofia, którą Lao Tzu zostawił nam w spadku, jest w istocie eksperymentem podejmowanym przez ludzi, kiedy są gotowi wejść w następną fazę ludzkiego rozwoju - w fazę stawania się w pełni świadomymi istotami, świadomie kierującymi swoim przeznaczeniem i losami otaczającego ich świata.

W swej ostatecznej wizji Lao Tzu zawarł przekonanie, że gdyby każdy z nas zdał sobie sprawę z mocy naszej ewolucji i zyskał nad nią kontrolę, w sposób nieuchronny zjednoczylibyśmy się i stali kolektywnym, obdarzonym współczuciem i w pełni świadomym organizmem społecznym i kosmicznym...

Fragmenty z

TAO MOCY. KSIĘGA

NIEPRZEMIJAJĄCEJ MĄDROŚCI

Autor: R.L. Wing

Tłumaczenie: Michał Lipa

 

Podobne artykuły


12
komentarze: 32 | wyświetlenia: 939
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 771
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 948
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 906
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 490
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1081
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 469
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 897
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 614
9
komentarze: 34 | wyświetlenia: 682
9
komentarze: 44 | wyświetlenia: 489
9
komentarze: 36 | wyświetlenia: 726
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 623
9
komentarze: 18 | wyświetlenia: 608
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 611
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Dopóki czegoś pragniesz jesteś człowiekiem JA. Gdy pozbędziesz się wszystkich pragnień, stajesz się człowiekiem NIKT. Ale pozbyć się wszystkich pragnień nie jest możliwe - to ścieżka ciągłych odrzuceń i zaprzeczeń, trwających przez całe życie. I chociaż nieskończona ścieżka, którą idzie człowiek NIKT, może przekształcić go w człowieka WSZYSTKO - celu tego praktycznie, nigdy w życiu nie osiąga … dlatego rodzimy się, żyjemy i umieramy jako zwykli ludzie z namiastką dobra i … licznymi błędami.

@podobny: x...
W/g mnie w artykule wyżej, nie chodzi o pozbycie się pragnień a tylko zmianę intencji pragnień.
Lub prościej - pozbycie się pragnień z ego a pozyskanie pragnień "prostoty".
A więc człowiek JA poprzez NIKT przemienia się we WSZYSTKO.
Pragnienia ulegają zmianie i z pragnień "dla siebie"(ja) przemieniają się w "dla wspólnego ja"(wszystkich).
Dlatego b ...  wyświetl więcej

@Koriolan: Raczej wywalenie z swojego umysłu hałasu ... :))))))

  Koriolan,  08/02/2019

@pokrzywiony: no hałas nie da się wyrzucić ...
On nie istnieje :-)))
.
Lub inaczej ...
Wytłumić słowa z zewnątrz i nasłuchiwać słów z wewnątrz :-)))

@pokrzywiony:
Ze świadomości nie z umysłu, zabawne w tym wszystkim jest, mimo że się tym nie interesuje i to nie mój klimat, rozumiem co mówią ci wszyscy guru, świadomość jest taka sama dla każdego człowieka, umysł już nie.
3 lata pisania Koriolana, można tak naprawdę zamknąć w jednym komentarzu he he he, najlepsze że właśnie to by powiedział, ten Holender :)

@podobny:
Coś jakbym Vivi czytał, a to przeświadczenie o tym że wszyscy w około popełniają błędy i nie realizują swoich celów, żyjąc w chaosie pragnień, emocji, uczuć, co się przekłada na ich życiowe realia, to coś Mirek daje ?
Nie dość że błędy, to jeszcze liczne, przydałoby się tak o, w ramach ćwiczeń nad słynnym ego, zdać sobie sprawę, że w około są ludzie którzy tego nie robią.

@pokrzywiony:
http://www.eioba.pl/melkart002
Będzie mu przykro.Myślisz o nim czy co ? Nazwiska piszemy z dużej litery.

@Koriolan: wsłuchaj się w nocy w wewnętrzne odgłosy swoich jelit. W dzień nie masz czasu, bo musisz faflunić dziesiątki razy na eioba. Zjedz grochówkę, będziesz tak uduchowiony gazowo, że wnuki wezwą straż pożarną, a odgłosy twego uduchowionego wnętrza będą słyszane w całej okolicy.

@Koriolan: jesteś mistrzem zaprzeczeń. Przypominasz faceta, który biega po ulicy i wrzeszczy w niebogłosy całymi dniami: - jestem wyciszony, wsłuchuję się we własne wnętrze, o kuźwa ludzie, jaki jestem wyciszony, tak wyciszony i wsłuchany w siebie, że nie mogę zahamować.

@Koriolan:
cytuję Koriolan:
"Pragnienia ulegają zmianie i z pragnień "dla siebie"(ja) przemieniają się w "dla wspólnego ja"(wszystkich). "

Aha, a ta przemiana u ciebie nastąpiła przed 15 letnią krucjatą na randkach w necie ?
http://eiba.pl/1l

Jak już wydałeś całą kasę jaką jeszcze miałeś, pojeździłeś, p

...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska