Login lub e-mail Hasło   

Ile wynosi zasiłek chorobowy?

Pracownicy ubezpieczeni w ZUS oraz inne osoby, które posiadają ubezpieczenie chorobowe w ZUS, mogą w przypadku choroby skorzystać z przysługujących im świadczeń.
Wyświetlenia: 179 Zamieszczono 13/03/2019
 
 
Uwaga! Bez względu na rodzaj schorzenia pierwszym krokiem, który powinieneś wykonać zawsze jest wizyta u lekarza. Na podstawie badań wystawi ona na Twoją prośbę zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy.
 
Służy do tego specjalny formularz (druk ZUS ZLA). Podczas wizyty otrzymasz jedno zwolnienie.
 
Uwaga! Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy pracujesz w kilku miejscach. Wtedy lekarz powinien wystawić kilka zwolnień, po jednym dla każdego pracodawcy. Zwolnienie lekarskie powinieneś w ciągu 7 dni dostarczyć do zakładu pracy. Jeżeli się spóźnisz musisz liczyć się z obniżeniem kwoty zasiłku chorobowego o 25% za każdy dzień zwłoki.
 
Jeśli pracujesz w kilku firmach, to ZLA muszą trafić do wszystkich. Nie zwalnia to z obowiązku niezwłocznego powiadomienia zakładu pracy o nieobecności, np. telefonicznie.
 
Uwaga! Nie musisz dostarczać zwolnienia osobiście. Może to za Ciebie zrobić inna osoba. 
 
Na druku ZLA oprócz Twoich danych lekarz wypisuje okres niezdolności do pracy. Jeśli wymagasz hospitalizacji, to szpital wystawi zwolnienie dopiero przy wypisie. Na ZLA lekarz wpisze numer statystyczny choroby, ale ta informacja nie zostanie przekazana do pracodawcy. 
 
Dodatkowo w zwolnieniu znajdzie się specjalny kod informujący o okolicznościach niezdolności do pracy. Te informacje wpływają na wysokość świadczeń z ZUS. 
 

Wysokość zasiłku chorobowego

 
Zwolnienie lekarskie usprawiedliwia nieobecność w pracy. Posiada też wymiar finansowy, bo dzięki ZLA zakład pracy może za czas choroby wypłacić Ci wynagrodzenie. 
 
Uwaga! Pracodawca płaci je z własnych pieniędzy za pierwsze 33 dni choroby w roku (dla pracowników po 50. roku życia za 14 dni). Za kolejne dni zasiłek chorobowy będzie wypłacał ZUS lub pracodawca (jeśli zatrudnia powyżej 20 osób). 
 
Jeśli pracodawca wypłaci zasiłek chorobowy, to jego kwotę odlicza się od bieżącej składki do ZUS.
 
Uwaga! Wysokość zasiłku chorobowego zależy od Twojego wynagrodzenia. Standardowo jest to 80% przeciętnego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy. Jeśli choroba przypada w okresie ciąży lub jest skutkiem choroby zawodowej czy wypadku przy pracy, to kwota wzrasta do 100%. Za okres pobytu w szpitalu należy się 70%.
 

Jak długo wypłacany jest zasiłek chorobowy?

 
Maksymalnie przez 182 dni, ale w przypadku kobiet w ciąży i osób chorych na gruźlicę okres ten jest dłuższy i wynosi 270 dni. Jeśli choroba się przedłuża, wtedy możesz się ubiegać o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę z ZUS. 
 
Jeśli podczas niezdolności do pracy wygasa umowa o pracę (np. umowa okresowa), to zasiłek chorobowy będzie nadal wypłacany z ZUS. 
 

Kontrola pracownika na chorobowym

 
Zarówno pracodawca, jak i ZUS mogą sprawdzić, czy prawidłowo wykorzystujesz zwolnienie lekarskie. 
 
Uwaga! Podczas przebywania na nim nie możesz pracować, bo jeśli kontrola stwierdzi, że pracujesz zarobkowo, zamiast się leczyć, to utracisz prawo do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia. 
 
Dodatkowo ZUS prowadzi kontrolę prawidłowości orzekania niezdolności do pracy. Możesz zostać wezwany na badanie do lekarza orzecznika ZUS. Sprawdzi on, czy możesz już wrócić do pracy. Jeśli tak, skróci zwolnienie i wręczy Ci formularz ZLA/K. 

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1531
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 3137
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1273
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2542
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 846
10
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1047
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 434
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2037
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 580
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2454
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2025
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3476
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska