Login lub e-mail Hasło   

Styl życia

Kilka luźnych uwag
Wyświetlenia: 400 Zamieszczono 15/03/2019

 

Bogactwo 

Często się zauważa, że bogatych ludzi, choćby byli najbardziej kulturalni, delikatni, o wielkiej ogładzie, cechuje jakaś wyniosłość i nieprzystępność, niezachwiana pewność siebie i jakaś twardość. To nie oni posiadają bogactwo, a bogactwo posiadło ich.

Wyrzec się dostatków, wygód i stanowisk i odejść od świata - jest rzeczą stosunkowo łatwą; ale by odrzucić żądzę bycia "kimś" i chęć stawania się ciągle "większym", potrzeba mądrości i rozumienia.

Często władza jaką daje bogactwo jest przeszkodą w rozumieniu co naprawdę jest ważne w życiu. Podobnie jak władza albo siła płynąca z różnych uzdolnień i talentów tak i swoisty rodzaj pewności siebie, jest oczywiście przejawem naszego Ego -  "ja".

Wniosek?

Nawet poczucie władzy i pewności siebie można odrzucić - choć nie jest to łatwe. Natomiast znacznie trudniejsze do zmian są subtelne i utajone impulsy żądzy władzy kryjące się w chęci stawania się Kimś.

Intelekt obciążony żądzą stawania się nie może być nigdy spokojny. Spokoju nie zdobywa się przez ćwiczenia i praktyki. Spokój jest stanem rozumienia, a żądza stawania się temu rozumieniu zaprzecza i je uniemożliwia. Stawanie się - "ja będę" - wytwarza poczucie czasu, które jest w istocie odkładaniem rozumienia na przyszłość. Myśl: "ja będę" jest ułudą zrodzoną z przekonania o swej własnej ważności.

Ekspansja- powiększanie swego znaczenia w jakiejkolwiek formie: czy to przez bogactwo, czy nawet przez cnotę - jest zawsze procesem agresywnym, wytwarzającym tarcia i antagonizmy z innymi ludźmi.

Więc jak warto żyć?  Może warto "zejść na ziemię" .... i uaktywnić zdrowy rozsądek i stać się skromnym, zdrowym, prostym i pełnym pokory?

Być może wystarczą: 

Zdrowa higiena – unikanie niepotrzebnego kontaktu z chemikaliami
Ćwiczenia fizyczne – częste i zróżnicowane
Stres – jego minimalizowanie w życiu i radzenie sobie z nim
Sen – zdrowy i w wystarczającej ilości

oraz
- Spędzanie dużo czasu na wolnym powietrzu, z ekspozycją na słońce, a gdy nie jest to możliwe, to suplementacja witaminą D
- Głodówki oraz jedzenie niedużych i zróżnicowanych ilości pożywienia
- Minimalizowanie wpływu na nasz organizm negatywnych zmian, jakie zaszły w  naszym życiu, możemy np. zapobiegać krótkowzroczności albo ją wyleczyć etc
- Kontakt z naturą, mieszkanie wśród zieleni, spacery po lasach.

Uwagi:

Bardzo ważne jest jednak, żeby po stresie nastąpił okres odpoczynku, relaksu, kiedy żyjemy chwilą, nie martwiąc się o tym, co będzie później, np. beztroskie zabawy z dziećmi.

I bez przesady z czystością!

Nadmierne pucowanie wszystkich zakamarków domu wpływa zdecydowanie negatywnie na nasz układ odpornościowy. Od dawna wiadomo także, że kontakt z bakteriami żyjącymi na przykład w glebie jest zbawienny dla naszego organizmu.

Dzięki sztucznemu oświetleniu i centralnemu ogrzewaniu żyjemy w wiecznym lecie i nasze organizmy nie zaznają zmroku ani zimna. Jest to dla nas ważne i że np. jesienią powinny się  aktywować geny chroniące nas przed grypą. Problemem jest, że nasz organizm nie widzi jesieni, bo wciąż jest jasno i ciepło.

Dzieci naszych przodków były karmione piersią nawet przez 4-5 lat, przebywały bardzo dużo czasu z rodzicami, były noszone przy ich ciele i spały razem z nimi. Dzieci samodzielnie i we własnym tempie odkrywały otaczający je świat i nie miały rozpisanego grafiku zajęć

Rady "wcześnie urodzonego"?

Aktywność fizyczna nie powinna polegać na regularnych wizytach na siłowni i wykonywaniu w kółko tych samych ćwiczeń. Więcej zyskamy ruszając się często i krótko ale z różną intensywnością i w bardzo zróżnicowany sposób: chód, szybki bieg, skoki, czołganie się, wspinanie, pływanie, podnoszenie, rzucanie.


Ważny jest kontakt z naturą, który może przejawiać się na wiele sposobów, poczynając od trzymania roślin i zwierząt w domu, poprzez uprawę ogródka (nawet na balkonie) i opiekę nad różnymi zwierzętami, aż do wypraw do lasu, gdzie będziemy także wspinać się na drzewa, czy też kąpać w strumykach. Kontakt z naturą polega także na minimalizowaniu ilości ubrań izolujących nas od otoczenia i jak najczęstszym chodzeniu boso.

Mieszkanie wśród zieleni i spacery po lesie czynią nas zdrowszymi i szczęśliwszymi.

 

 

 

Podobne artykuły


11
komentarze: 10 | wyświetlenia: 1577
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 339
10
komentarze: 8 | wyświetlenia: 646
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 868
9
komentarze: 12 | wyświetlenia: 415
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 247
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 526
9
komentarze: 106 | wyświetlenia: 125
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 515
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 481
9
komentarze: 18 | wyświetlenia: 343
9
komentarze: 10 | wyświetlenia: 537
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 564
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 213
8
komentarze: 7 | wyświetlenia: 234
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

"Często się zauważa, że bogatych ludzi, choćby byli najbardziej kulturalni, delikatni, o wielkiej ogładzie, cechuje jakaś wyniosłość i nieprzystępność, niezachwiana pewność siebie i jakaś twardość. To nie oni posiadają bogactwo, a bogactwo posiadło ich."-Dobrze Marcinie, że został użyty ten przysłówek na początku tego stwierdzenia, ponieważ na pewno nie jest to regułą.Na przykład Warren Buffett.Pozdrawim serdacznie.

@szubrawiec: Masz rację. Zdarzają się wspaniali ludzie, którzy ze swoim bogactwem dzielą się mądrze z innymi. Pozdrawiam Serdecznie

@noyes:
Pewnie że tak, jest ich nawet cała masa, płacą podatki na nierobów.Oczywiście nie jest to przytyk do pana, ale z czyich podatków funkcjonuje państwo ? Z podatków tych ludzi, na których najczęściej pluje cały zestaw eiobowych oświeconych, którzy robią dokładnie nic, oprócz czołgania się po piwie.

@Serpico: Z serca kamień mi spadł. Nie pije alkoholu od lat... piwa też. Ale w życiu "nawarzyłem" go sporo ku swojej udręce , oczywiście płacąc podatki. Pozdrawiam Serdecznie

Fajne rady ale ja widzę inaczej ludzkie życie.
Ludzkie życie widzę nie jako zbiór jakiś zasad ale jako proste stwierdzenie :
.
Sprawdź kim jesteś.
.
I dla mnie dotyczy to sprawdzenia KAŻDEJ sfery życia i dopiero suma sprawdzeń daje jakiś styl życia.
Np żywienie. Sprawdźmy, zapytajmy siebie co chcemy jeść i co jest dla nas dobre. Czy jesteśmy wegetarianami ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska