JustPaste.it

Jakie wybrać okna antywłamaniowe?

Czym charakteryzuje się skuteczne okno antywłamaniowe i na jakie elementy powinno się zwrócić uwagę przy zakupie? I co w ogóle znaczy dopisek „antywłamaniowe”?

Czym charakteryzuje się skuteczne okno antywłamaniowe i na jakie elementy powinno się zwrócić uwagę przy zakupie? I co w ogóle znaczy dopisek „antywłamaniowe”?

 

Utrudnia, nie uniemożliwia

Podstawową funkcją takiego okna jest nie tyle zapobieganie dostaniu się do wnętrza domu, co maksymalne uprzykrzenie życia potencjalnemu włamywaczowi. Skuteczność okna antywłamaniowego określa certyfikat RC (Resistance Class). Dzieli się on na sześć klas, które wyznaczają czas potrzebny na pokonanie zabezpieczeń. 1 to najniższa, a 6 najwyższa zdolność do powstrzymywania włamywacza. Ten ostatni powinien znieść 20 minut ataku wytrawnego złodzieja, ale najczęściej przewijają się te z RC od 1 do 3. RC 1 praktycznie „nie stawia oporu”. RC 2 będzie się opierać przez jakieś 3 minuty – o ile jedynym narzędziem, którym dysponuje włamywacz, jest śrubokręt. Klasa 3 wymaga bardziej rozbudowanego ekwipunku i doświadczonego włamywacza.

Szyba nie do rozbicia, okucia nie do zdarcia

Najważniejsza wydaje się szyba. Dzięki folii PVB nie wypada ona z ramy po rozbiciu, więc jest bezpieczniejsza również dla mieszkańców. Co ciekawe, szyba „obrywa” tylko w 15% przypadków. Większość włamań polega na wyważeniu skrzydła ościeżnicy. By temu zapobiec (a raczej utrudnić), producenci stosują zwiększoną liczbę punktów zaczepów. Sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa jest również zastosowanie czujników ostrzegających właściciela posesji.

Pamiętaj o atestach

Przed zakupem najlepiej sprawdzić więc, czy dane ono posiada odpowiednie certyfikaty i atesty. Dobrze pamiętać też o tym, że zabezpieczenia domu są warte tyle, ile ich najsłabsze ogniwo. Okno antywłamaniowe nie zda się na wiele, jeśli do domu można z łatwością wejść inną drogą...

Artykuł napisany przez naszego partnera: expert-budowlany.pl